W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też odsłona akcji dla niedorosłych czytelników i czytelniczek – Mała Warszawa Czyta przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z 13 piętrami Kawalerka Weroniki Przybylskiej.
Ta książka jest tak malutka, że ledwo mieści się w niej Pan Józef. Mężczyzna jest kawalerem i dokucza mu samotność. Niestety, w jego tycim mieszkaniu nie ma miejsca na najmniejsze zwierzę, a co dopiero na drugiego człowieka… Co to znaczy „dom”? Czy tworzą go cztery ściany? A może dom to ludzie, których kochamy, z którymi się przyjaźnimy? To ważny temat do rozmowy także z dziećmi.
Blok Mała Warszawa Czyta przygotowuje Polska Sekcja IBBY.
11 i 12 maja,
uczniowie klasy drugiej i trzeciej szkoły podstawowej
Hebraika w Bibliotece Narodowej i nie tylko
Zwiedzanie czytelniczej części BN, poznanie historii biblioteki i jej zbiorów. Przewodniczki, Marta Szczechowska-Frączyk i Joanna Piekarska, zaprezentują hebraika znajdujące się w zbiorach BN, opowiedzą o cyfrowej bibliotece POLONA, pokażą, jak z niej korzystać, wyszukując m.in. publikacje Janusza Korczaka oraz zdjęcia przedwojennej Warszawy. W ramach wizyty w BN odbędą się warsztaty, podczas których dzieci m.in. „zrekonstruują” przedwojenne losy bohaterów
Pamiętnika Blumki, wychowanków Domu Sierot.
13 maja, godz. 12,
Księgarnia Dwie Siostry, dzieci 6-10 lat
Warsztaty „Co to jest pamiętnik. Kiedy, jak i po co się go tworzy?”
Na spotkaniu inspirowanym Pamiętnikiem Blumki poskładamy z małych fragmentów historie różnych osób. Każdy będzie miał szansę stworzyć minipamiętnik, wybierając taką opowieść i formę, słowną lub graficzną, jaka będzie mu najbliższa.
14 maja, godz. 11-13
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Warsztaty rodzinne wokół Pamiętnika Blumki i postaci Janusza Korczaka: szczegóły>>>
17 maja, godz. 10
Biblioteka nr 25
Warsztaty inspirowane książką Pamiętnik Blumki
Szczegółowy program: http://warszawaczyta.org/program/
WARSZAWA CZYTA – jedno miasto, jedna książka, pięć dni, dziesiątki wydarzeń, setki czytelniczek i czytelników. Zmieńmy nasze miasto w przestrzeń do dyskusji o książce, o Warszawie, o tym, co nas łączy i co dzieli, czego się boimy i czego pragniemy.