Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach i pokazach. W tym roku tematem przewodnim będzie życie codzienne w czasach Jana III. Portrety, rzeźby, dzieła sztuki zdobniczej, militaria, przedmioty użytkowe, historyczne gatunki roślin, a nawet rzeka Wisła stanowią dla nas bogate źródło wiedzy o zwyczajach panujących na królewskim dworze w Wilanowie.
Nawiązując do tegorocznego hasła wydarzenia Muzea i kontrowersje. Wypowiedzieć niewypowiedziane w muzeach będziemy opowiadać o obyczajach w dawnej Rzeczypospolitej i ich wpływie na relacje międzyludzkie wtedy – w XVII i XVIII wieku – i dziś.
ZWIEDZANIE PAŁACU
godz. 19.00–1.00
Ostatnie wejście o godz. 00.30.
Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
ŻYCIE CODZIENNE NA DWORZE JANA III
(prezentacje)
godz. 19.00–21.00
Opiekunowie zbiorów, konserwatorzy i opowiadacze wilanowscy przybliżą gościom muzealia związane z obyczajami na wilanowskim dworze. Dzięki srebrom zgromadzonym w szafie w Antykamerze Królowej poznamy historie królewskiej zastawy stołowej, zasady nakrywania do stołu i usługiwania przy nim.
KONCERTY MUZYKI KLAWESYNOWEJ
godz. 19.15, 20.00, 20.50, 21.40, 22.30, 23.20
Sześć 30-minutowych koncertów w wykonaniu klawesynistki Doroty Stawarskiej wprowadzi zwiedzających w świat muzyki z czasów Marii Kazimiery, francuskiego i włoskiego baroku. Z muzyką związany jest jeden z najcenniejszych obiektów kolekcji wilanowskiej, o którym będziemy opowiadać – wieko klawikordu lub wirginału z przedstawieniem koncertujących muz i bogini Minerwy.
KIERMASZ KSIĄŻEK
godz. 19.00–24.00
W czasie muzealnego święta zaprezentujemy gościom bogatą ofertę książek wydanych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą lekturę, korzystając z atrakcyjnych rabatów.
POKAZ REKONSTRUKCJI KULINARNEJ
godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00
Kuchnia staropolska pełna była zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. W czasie pokazu pod okiem profesjonalnego kucharza i jego pomocników przygotujemy potrawy według XVII-wiecznych przepisów. Użyjemy starannie dobranych, niekiedy już zapomnianych składników, które dawniej występowały powszechnie w staropolskich daniach. To doskonała okazja do poznania tradycji, obyczajów i nigdzie indziej niespotykanych produktów kulinarnych. Idealnym finałem będzie wspólna degustacja, podczas której uczestnicy pokazu rozsmakują się w kuchni historycznej. Rozbudzimy ciekawość, która może się przerodzić w prawdziwą pasję kulinarną!
POJEDYNEK SZLACHECKI
(pokaz fechtunku)
godz. 19.00, 20.30, 22.00
SCENKA MARIONETKOWA: HISTORYA MIŁOŚCI JANA I MARYSIEŃKI
KUCHNIĄ PRZEPLATANA
(przedstawienie)
godz. 19.30–20.30
Spektakl stworzony na podstawie unikatowych listów miłosnych Jana Sobieskiego do Marii Kazimiery. Korespondencja stała się kanwą opowieści o rodzącym się uczuciu pomiędzy Janem – późniejszym królem Rzeczpospolitej – a młodziutką Marią Kazimierą d’Arquien. Spektakl nawiązuje do dawnej tradycji teatru dworskiego. Wyjątkowa formuła teatru w teatrze możliwa jest dzięki zastosowaniu techniki marionetek i scenki marionetkowej, będącej miniaturą pałacu w Wilanowie w czasach Sobieskiego. Jako że barok słynął z wyrafinowanej kuchni, tak i w naszym spektaklu nie mogło zabraknąć odniesień do słynnych przepisów kulinarnych. Wszystko łączy muzyka z epoki, dopełniająca czarowną opowieść o miłości i tęsknocie, o rozstaniach i powrotach, o intrygach, polityce, wyprawach wojennych, które doprowadziły Jana Sobieskiego na tron królewski.
VIVE LA MODE! – CZYLI FRANCUZKI NA POLSKIM TRONIE
(pokaz mody)
godz. 21.00
Pokaz mody inspirowanej strojami z czasów królowej Ludwiki Marii Gonzagi oraz królowej Marysieńki. Suknie barokowe, jak i kostiumy angielskie, które nadadzą widowisku dodatkowego splendoru, zaprojektowały i ręcznie wykonały studentki Wyższej Szkoły Artystycznej. W rolę modelek wcielą się uczestniczki V edycji programu „Debiutantki”, realizowanego w Muzeum Pałacu w Wilanowie od kilku lat.
ZIELNIK KALIGRAFICZNY – RÓŻE HISTORYCZNE
(warsztaty rodzinne dla dzieci powyżej 7 r.ż.,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)
godz. 19.00–23.00
W trakcie warsztatów zaprezentujemy karty zielnikowe z kolekcją róż, które można podziwiać w Ogrodzie Różanym oraz w kilku innych miejscach wilanowskiego parku. Opowiemy o najstarszej odmianie uprawianej w Europie, wyjaśnimy, co kryje się pod pojęciem „róże historyczne”, zdradzimy, które gatunki pachną najintensywniej. Miłą pamiątką z warsztatów będzie z pewnością wyjątkowa karta zielnikowa z rysunkiem historycznej odmiany róży, którą będzie można pokolorować kredkami akwarelowymi, a jej kontury obrysować tuszem przy użyciu pióra ze stalówką. Nazwę gatunkową róży wykaligrafujemy XVII-wiecznym krojem pisma.
MAŁE KOBIETKI! SZLACHCIC JAM CI JEST!
(warsztaty rodzinne dla dzieci powyżej 6 r.ż.,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)
godz. 19.00–23.00
Każdy z nas może przeobrazić się w najprawdziwszego szlachcica lub najprawdziwszą szlachciankę. W naszych kufrach znajdziecie kolorowe żupany, pasy kontuszowe i sukienki z gorsetami. W takim stroju rodem z XVII wieku będziecie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. A może zechcecie również zaprojektować suknię balową dla szlachcianki Marianny albo kontusz dla szlachcica Bartłomieja, wykonując gałgankową wyklejankę?
WIEŻA BABEL KONTRA PRZESTRZEŃ
(wystawa doktorantów ASP w Warszawie)
godz. 19.00–23.00
„WIEŻA BABEL kontra PRZESTRZEŃ” – to wystawa doktorantów Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Metaforycznie ujmuje ona różnorodność postaw we współczesnej sztuce, orientujących się wobec dwóch – niekiedy przeciwstawnych, niekiedy uzupełniających się – postaw artystycznych. Z jednej strony, poszukujemy znaczeń, treści społecznych, obserwacji zdarzeń, z drugiej – dążymy do sztuki skupionej na formie, ekspresji wizualnej i wyrażaniu pojęć abstrakcyjnych, często niemożliwych do ujęcia w słowa. Artyści pokazują swoje prace, ale jednocześnie sami nadają wystawie porządek zgodny z ich postawami, eksperymentują z formą ekspozycji, budują obraz-odbicie swego pokolenia.
SZLACHETNE ZDROWIE – WARSZTAT Z APTECZKĄ
(warsztaty otwarte,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)
godz. 19.00–22.00
Bandaż, gaza jałowa, woda utleniona, proszki na ból głowy i pastylki na gardło, krople żołądkowe, syrop na kaszel… – to przeciętny zestaw współczesnej domowej apteczki. A jak wyglądała ona za czasów króla Jana III? Aby poznać osobliwości staropolskiej medycyny, dowiedzieć się, czym różnią się confecta od electuaria, jaki kształt mają trosiczki z lakrycią i jakie właściwości posiadały balsaminki, warto zajrzeć do dawnej apteczki. Wspólnie zgłębimy tajniki sztuki leczenia sprzed kilku wieków, która czasem przypominała bardziej magię niż obecnie znane nam praktyki medyczne.
PSZCZOŁY Z WĄSEM
(warsztaty otwarte,
dostępne także dla osób z niepełnosprawnością wzroku i intelektualną)
godz. 19.00–22.00
Podczas warsztatów zajrzymy do pszczelich komnat i przyjrzymy się temu, co jest tam magazynowane. Dowiemy się, jak swoje rządy sprawuje królowa i czy ma władzę nieograniczoną. Poznamy narzędzia pracy bartnika, który od dawien dawna wykorzystywał pożyteczną pracę pszczół. Na koniec warsztatów każdy uczestnik będzie mógł z drobną pomocą pszczół wykonać pewne pożyteczne narzędzie.
ŻYCIE NAD WISŁĄ – DAWNIEJ I DZIŚ
(warsztaty otwarte)
godz. 19.00–23.00
Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, z tej okazji zapraszamy na otwarte warsztaty, w czasie których przybliżymy życie nad Wisłą dawniej i dziś. Opowiemy o przyrodzie królowej polskich rzek, o tym, czym jest wezbranie, a czym powódź. Przedstawimy, jak Wisła kształtowała otaczający nas krajobraz, jak korzystamy z jej zasobów obecnie, a jak była ona użytkowana w czasach króla Jana III. Poruszymy także kwestie regulowania rzek i skutków przyrodniczych za tym idących. Czy na pewno jest to jedyne słuszne rozwiązanie? Uczestników warsztatów zaprosimy również do wykonania tematycznych prac plastycznych.
ORIENTACJA NA ORIENT
(pokaz dla uczestników od 6 r.ż.), Tabor Królewski
godz. 19.00–23.00
Przedmioty zaprezentowane na dwóch stanowiskach kolekcjonerskich nawiązywać będą do odsieczy wiedeńskiej i militariów orientalnych. Przy pierwszym stanowisku będzie się można zapoznać ze zbiorami turcyków i broni indo-perskiej, przy drugim – z prywatnymi zbiorami kolekcjonerskimi z Dalekiego Wschodu. Stoiska będą obsługiwane przez kolekcjonerów, pasjonatów historii i zbieractwa.
Prezentacja stanowi uzupełnienie nowego pokazu „Geografia dawnej Rzeczypospolitej”.