Warszawa » Wiadomości lokalne » Król rur. Czyli Teatr Niewielki dla troszkę większych

Król rur. Czyli Teatr Niewielki dla troszkę większychpowiększ

Król rur. Czyli Teatr Niewielki dla troszkę większych

Patronat CzasDzieci.pl
Dzieci 4 - 8 lat

Teatr Niewielki na warszawskiej Pradze powoli staje się moją ulubioną miejscówką. Miałam tę przyjemność, że wraz z czwórką dzieci mogłam pojawić się na premierze spektaklu, tym razem nie dla maluszków, a dla starszaków. Bowiem „Król Rur” to przedstawienie dla dzieci od 4 lat wzwyż.


Górnej granicy według mnie nie ma, chociaż twórcy podają 8 lat. Ja mam trochę więcej niż 8 a bawiłam się doskonale. Podobnie jak moje dzieciaki.


Jak to w Niewielkim bywa, przywitała nas oszczędna scenografia, ale bardzo przemyślana i z wieloma zaskakującymi pomysłami. Na scenie, królowały rury, rurki i rureczki. I oczywiście ich Król – zagrany wprost perfekcyjnie. To samo można powiedzieć o jego podwładnym – Szczurku.


Król posiadał wszelkie atrybuty władzy, łącznie z dużym brzuchem i iście królewskim pomrukiwaniem, był uosobieniem dorosłego człowieka. A Szczurek zachwycał skromnością i radością życia, tak jak to bywa u dzieci.


Szczurek jednak mimo wszystko był nieszczęśliwy, bo nie miał przyjaciela. Nie cieszyły go rury, którymi z kolei fascynował się Król. Szczurka radowała każda drobnostka, znaleziona w śmieciach, czy to kawałek sera czy papierowy samolocik. Ale dla Króla to wszystko były bzdury.

 

Zamknięty w swoim świecie, a dosłownie zamknięty w rurze, bo rzecz się dzieje w kanałach, radość czerpał jedynie z selekcjonowania, segregowania, sortowania odpadów. Tylko rury przechodziły te próby pozytywnie. A Szczurek chciał mieć przyjaciela, którego na próżno szukał w Królu. Brakowało mu dowagi, żeby się Królowi przeciwstawić i zawalczyć o swoje szczęście. Aż do czasy, gdy pojawił się Miś.

Mimo dość smutnej fabuły, ale oczywiście z happy end'em, bardzo dużo jest momentów, które śmieszą dzieci i dorosłych. Spektakl obfituje również w zaskakujące rozwiązania techniczne, co jest nader ciekawe, szczególnie dla milusińskich. Gra aktorska bezbłędna, urzekająca i hipnotyzująca –
mogłabym patrzeć na Króla i Szczurka bez końca.


„Król Rur” to oczywiście też spektakl z przesłaniem. Cała moja czwórka odmiennych charakterów bezbłędnie owo przesłanie odczytała. Za dużo zdradzać w recenzji nie wypada, więc napiszę tylko, że wizyta w Teatrze Niewielkim to propozycja obowiązkowa tej jesieni.

 

I podsumowaniem niech będzie morał, wygłoszony przez mądrą i wrażliwą 7-latkę: „Gdyby ten Król nie lubił tylko rur, to by wtedy Szczur nie zrobił mu na złość”. Odniesienie do relacji rodzic/człowiek dorosły a dziecko – wprost uderzające. Dlatego gorąco polecam!


Magdalena Kurowska

 

Spektakl "Król rur" w repertuarze Teatru Niewielkiego teatrniewielki.pl

fot. mat. promocyjne Teatru

 

Spektakle teatralne dla najmłodszych otrzymały Wyróżnienie Jury w tegorocznym plebiscycie Słoneczniki 2016 portalu czasdzieci.pl w kategorii: JĘZYK.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa opowieść
Patronat CzasDzieci.pl

Bałwankowe serce - recenzja spektaklu Zimowa opowieść

Recenzja spektaklu teatru "Rabcio", który zagościł na deskach Mazowieckiego Teatru Muzycznego - Bielańska Scena Kameralna. więcej »
Kraina wiecznego śniegu, czyli "Ogród Zimowy" na warszawskiej Woli

Kraina wiecznego śniegu, czyli "Ogród Zimowy" na warszawskiej Woli

"Ogród Zimowy" powstał w ramach współpracy Wolskiego Centrum Kultury z artystką Matyldą Sałajewską, a także mieszkańcami dzielnicy. więcej »
W maju maluchy polecą w Kosmos

W maju maluchy polecą w Kosmos

Dzieci 1 - 5 lat
Po niezaprzeczalnym sukcesie Sensorycznego Labiryntu Muzycznego, Teatr Małego Widza postanawia stworzyć kolejną instalację muzyczno-teatralną dla najmłodszych. więcej »
Piaskowy Wilk w reżyserii Julii Szmyt
Patronat CzasDzieci.pl

Piaskowy Wilk w reżyserii Julii Szmyt

Dzieci od 4 roku
10 lutego 2019 roku w Teatrze Lalka odbędzie się premiera spektaklu Piaskowy Wilk w adaptacji i reżyserii Julii Szmyt. Przedstawienie powstaje na podstawie popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki ?sy Lind. więcej »
W świecie Króla Maciusia

W świecie Króla Maciusia

Razem z Korczakiem i jego Królem Maciusiem, w przystępny dla dzieci sposób, twórcy wystawy w Muzeum POLIN pokazują trudy rządzenia i wspólną odpowiedzialność wszystkich obywateli. więcej »
Filharmonia dla Dzieci
Patronat CzasDzieci.pl

Filharmonia dla Dzieci

Filharmonia dla Dzieci, muzyka z bajek i filmów, dla przedszkoli, szkół i rodzin już w lutym w Pałacu w Wilanowie! Koncerty dla szkół i przedszkoli. więcej »
Ferie zimowe 2019

Ferie zimowe 2019

Warszawa jest bardzo bogata w oferty feryjnych zajęć. W artykule piszemy przede wszystkim o tych w domach i centrach kultury, a także o propozycjach muzealnych, kinowych i teatralnych. więcej »
Warszawskie lodowiska

Warszawskie lodowiska

Póki zima trwa, korzystajcie z warszawskich lodowisk! Jest ich naprawdę sporo, a przy niektórych wstęp i wypożyczenie sprzętu bezpłatne. więcej »
Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Alicja w Lalce dla Dziewczyn i Chłopaków

Nareszcie Alicja zawitała na deski Warszawskiego Teatru Lalka. więcej »
Kulturalne urodziny. Top 10 miejsc

Kulturalne urodziny. Top 10 miejsc

Czy wiedzieliście, że w muzeach i teatrach także można wyprawić dziecku przyjęcie urodzinowe? Co więcej, są to przyjęcia ciekawe, tematyczne, dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2019 w kinie - 23 filmy dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiada się, że rok 2019 w kinie będzie niesamowity! Już dawno nie było takiej lawiny kinowych przyjemności! To trzeba będzie zobaczyć!...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019