Śląsk

Tutaj nauczysz dziecko rozumienia prawd natury. Top 8

Tutaj nauczysz dziecko rozumienia prawd natury. Top 8

To niezwykle ważne, by dziecko uwrażliwiać na przyrodę. Rozumienie praw natury, wrażliwość ekologiczna czy umiejętności badawcze mają znaczenie tak dla teraźniejszości, jak i przyszłości. Poznawanie, docenianie i rozumienie natury to zdolność do czerpania korzyści ze środowiska naturalnego w mądry sposób.
Inteligencja przyrodnicza to lepsze rozumienie świata i otoczenia i, co najważniejsze, nauka szacunku wobec wszystkich istot żywych. Gdzie na Śląsku i w Zagłębiu najlepiej rozwiniecie inteligencję przyrodniczą Waszych pociech?

 

Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły. 

 

1/8
1/8
EkoMiasto by ArchiKids

 

Warsztaty ArchiKids to budowanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej dzieci. Jak? To nauka przez zabawę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Budowanie nowoczesnych osiedli i domów, bazując na surowcach wtórnych? Tam chce się być!

 

Nominowani do Słoneczników 2016 w kategorii: Przyroda. 

2/8
2/8
Artystyczny Recykling

 

Uczestnicy zajęć Będzińskiej Akademii Małego Odkrywcy szukali nowego zastosowania dla tego wszystkiego, co zwykle trafia do kosza.

 

Siłą projektu Będzińskiej Akademii Małego Odkrywcy było połączenie zagadnień ekologicznych i plastycznych.  Mali odkrywcy przekonali się, że przedmioty zużyte, które w potocznym mniemaniu nie przedstawiają już żadnej wartości, nie zawsze muszą trafiać na śmietnik.

 

Inicjatywa została nominowana do konkursu Sloneczniki 2016. 

3/8
3/8
Dzień Ziemi

 

Ścieżki edukacyjne, wykład przyrodniczy, warsztaty fizyczne, ekologiczne, ogrodnicze, koło zagadek ekologicznych i konkurs plastyczny - oto zaledwie część oferty przygotowanej dla dzieci i młodzieży przez GeoSferę w Jaworznie.

 

Merytorycznie i arcykiekawie. O walorach w postaci krajobrazu rozciągającego się wokół nie wspominając. Nic dziwnego, że rodzice z całego Śląska nominowali tę inicjatywę do konkursu Słoneczniki 2016. 

4/8
4/8
Zagrożeni ulubieńcy

 

Udział w konkursach przyrodniczych to świetny sposób na rozwijanie inteligencji przyrodniczej najmłodszych. "Zagrożeni ulubieńcy" zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu cieszył się ogromnym powodzeniem. Kilkaset zgłoszeń do sameg konkursu, kilkaset zgłoszeń na ów konkurs. "Zagrożeniu ulubieńcy" spodobały się tak bardzo, że zdobyły Nagrodę Rodziców konkursu Słoneczniki 2016.

 

 

5/8
5/8
Owady dla odważnych na Uniwersytecie Rozwoju

 

Straszyki to niezwykłe owady. Mimo że są niewielkie, potrafią przestraszyć o wiele większe zwierzęta od siebie, albo wręcz przeciwnie - potrafią zniknąć niczym duch. Te umiejętności zawdzięczają swoim bardzo ciekawym wyglądom.

 

Łatwo je pomylić z patykiem, kawałkiem drewna albo liściem na drzewie. Jeśli chcecie je poznać, przybywajcie na pokaz. Dla odważnych będzie możliwość wzięcia straszyka na rękę.

 

Warsztaty wygrały konkurs Słoneczniki 2016. Za nowatorskie podejście do tematu, za odczarowanie "strasznych" straszyków i pokazanie najmłodszym drugiej strony natury. Za naukę przez zabawę w najlepszym tego słowa znaczeniu.

 

Gratulujemy! 

6/8
6/8
Ścieżka edukacyjna "Owoce lasu"

 

Ścieżka edukacyjna Owoce Lasu w Będzinie to niezwykła lekcja przyrody w samym środku miasta.

 

Owoce leśne, naturalnych kształów, ale w sporym powiększeniu, doskonale nadają się do przeprowadzenia warsztatów, spotkań, lekcji. 

Projekt tak sposobał się rodzicom, że dostał nominację do nagrody Słoneczniki 2016. 

 

7/8
7/8
Śladami Smoka Przyrodnika

 

Śladami smoka przyrodnika to świetne zajęcia terenowe organizowane przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. To niecodzienne spotkanie z przyrodą rozpoczyna się od Ośrodka Edukacji Ekologicznej Dzieci i przyjrzeniu się wapiennikowi. Jest też wycieczka do kamieniołomu specjalnymi ścieżkami, na których smok przyrodnik pozostawił listy z zadaniami do wykonania. Ale to nie koniec atrakcji! Jest i wieża widokowa, jest ekologiczny plac zabaw o powierzchni aż 2000 m kwadratowych.

Sama idea jest tak samo wyjątkowa jak miejsce. Nic dziwnego, że została wyróżniona nominacją do konkursu Słoneczniki 2016.

8/8
8/8
Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej

 

Celem wystawy jest zachęcenie tyszan i mieszkańców innych miejscowości do poznawania ciekawych miejsc na terenie lasów pszczyńskich, nierozerwalnie związanych z historią naszego regionu.
Wielu mieszkańców Śląska, a także innych części Polski, zwiedziło już i poznało dzieje zamku pszczyńskiego, gościło w Zameczku Myśliwskim Promnice czy też dowiedziało się, jak warzone jest piwo w tyskim browarze, którego początki sięgają XVII wieku.

O historii tej części Górnego Śląska przypominają jednak nie tylko zabytkowe budynki, które zajmują ważne miejsce w przestrzeni danej miejscowości. To także Puszcza Pszczyńska bogata w obiekty nierozerwalnie związane z historią i tradycjami regionu. Są to m.in. dziewiętnastowieczne kamienne pomniki z inskrypcjami i kapliczki, często nawiązujące do ważnych wydarzeń, a także schrony z lat II wojny światowej.
O historii puszczy przypominają pradawne nazwy obszarów leśnych (tzw. mieczysk), którymi nadal posługuje się miejscowa ludność, a które odczytać można na starych mapach.

 

Na wystawie obok obiektów dokumentujących historię Puszczy Pszczyńskiej, zwiedzający mają okazję obejrzeć filmy autorstwa Andrzeja Brandysa, pokazujące życie leśnych zwierząt.

 

Atrakcją wystawy jest także prezentacja okazów takich jak dzik, daniel czy sowa, co z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych gości. Ważnym eksponat to także róg myśliwski, tzw. plessówka, mający dla tyszan symboliczne znaczenie. Wystawa bowiem ma również przypomnieć historię Tychów, dziś miasta z rogiem myśliwskim w herbie, dawniej starej osady założonej przed wiekami w sercu Puszczy Pszczyńskiej.

 

Nominowani do Słonecznikia 2016.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć