Warszawa

Jak zachować sprawność umysłu i energię mając małe dziecko?

Jak zachować sprawność umysłu i energię mając małe dziecko?

Dla dziecka to rodzic jest największym autorytetem i mentorem. Potrzeba dużo uwagi i klarowności umysłu, by móc stale obserwować rozwój malucha, jego reakcje na różne bodźce i aktywności, wychwytywać talenty i organizować edukacyjne zabawy, by jak najlepiej wspomóc dojrzewanie małego człowieka.

 

Jednak jak to zrobić, gdy ma się tyle na głowie, a jednocześnie jest się stale niewyspanym? Warto zapoznać się z tym uniwersalnym pakietem dobrych praktyk, które w łatwy sposób pozwolą zachować higienę życia i umysłu.

 

Wykorzystaj sen do maksimum

 

Małe dzieciaczki dość długo wybudzają się w nocy przynajmniej raz. Niestety. Motywuje je głód lub po prostu potrzeba sprawdzenia, czy mama jest obok, jednak niezależnie od powodu, regularnie przerywany sen będzie pomału podkopywał Twoje zdrowie. Ten ciężki czas trzeba po prostu przetrwać, jednak istnieją małe sztuczki, które mogą Ci w tym pomóc.

 

Pierwszym pojęciem, z którym warto się zaznajomić, jest sen polifazowy. W przypadku rodzicielstwa można zasadę snu polifazowego całkiem łatwo wdrożyć w życie. Małe dzieci zazwyczaj przynajmniej raz w ciągu dnia robią drzemkę, a jest to wspaniała okazja, by razem z nim zdrzemnąć się 20-30 minut. Właśnie ten przedział czasowy jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ umysł zdąży się nieco oczyścić (i z myśli, i w sensie biochemicznym), jednak nie zdążymy jeszcze wejść w głęboką fazę snu, dzięki czemu można wybudzić się łatwo i faktycznie odczuć naładowanie baterii. Nawet jedna taka drzemka w ciągu dnia potrafi znacząco wpłynąć na poziom regeneracji ogólnej i samopoczucie oraz produktywność w drugiej części dnia.

 

Redukuj stres

 

Z małym dzieckiem tego stresu może być bardzo dużo. W dłuższej perspektywie ma on niezwykle destrukcyjny wpływ na zdrowie i psychikę, więc konieczne jest wdrożenie regularnych praktyk mających na celu redukcję jego skutków. Wspaniałą praktyką dla ciała i umysłu jest regularna joga. Możesz zarezerwować chociaż 20-30 min wieczorami, gdy maluch już śpi w wybrane dni w tygodniu, byle praktyka była regularna. Same ćwiczenia jogi i wykonywanie tak zwanych asan wzmacniają ciało fizycznie i są świetną okazją do oczyszczenia umysłu, gdy skupiamy się wyłącznie na dokładnym wykonywaniu asan i przejść pomiędzy nimi.

 

Nie zapominajmy też o jednym z najefektywniejszych sposobów redukcji stresu – medytacji. Dość prostą i atrakcyjną formą medytacji są treningi uważności mindfulness. Medytacja w ujęciu krótkofalowym pozwala wypocząć i zmniejszyć poziom napięcia psychologicznego, a w dłuższej perspektywie zmienia sposób postrzegania tego, co się nam przytrafia, pozwala podejmować lepsze decyzje, lepiej kontrolować emocje itp. Zdecydowanie warto choć spróbować. Na początek ciekawym sposobem na wdrożenie się jest skorzystanie z aplikacji do medytacji prowadzonej.

 

Przeczytaj też nasz wcześniejszy artykuł o naturalnych substancjach wspomagających redukcję stresu – ADAPTOGENY

 

 

Zwracaj uwagę na to, co ląduje na Twoim talerzu

 

Masa obowiązków i dynamika życia z dzieckiem zmniejsza czas na przygotowywanie potraw dla siebie, toteż łatwo popaść w rutynę jedzenia gotowców i mało odżywczego jedzenia, albo w ogóle niedojadania. Intensywnie eksploatowany organizm musi otrzymywać odpowiedniej jakości paliwa. W przeciwnym razie niedostateczna podaż niezbędnych mikroelementów może wywołać całą kaskadę zaburzeń biochemicznych, które objawią się przemęczeniem, irytacją i wieloma innymi problemami. Staraj się codziennie jeść świeże owoce, garść orzechów lub nasion, wyposaż kuchnię w zdrowe oleje roślinne. Możesz spróbować robienia odżywczych koktajli, które dostarczają masy składników odżywczych w skoncentrowanej formie, a są błyskawiczne w przygotowaniu. Warto też przygotowywać zdrowe dania w większej ilości na kolejne dwa dni, co jest ogromną oszczędnością czasu. 

 

Angażuj swoje szare komórki w zabawie z dzieckiem

 

Dziecko rozwija się najlepiej w zróżnicowanym środowisku, a kluczowa przy tym jest interakcja z opiekunem. Edukacyjna zabawka lub aplikacja obsługiwana samodzielnie przez dziecko nigdy nie da takich efektów, jakby była wykorzystywana wraz z rozmową o jej działaniu przebiegu z Tobą. Spędzaj z dzieckiem czas na aktywnościach, które również dla Ciebie mogą być czymś nowym i poruszą Twoją kreatywność. Farbki do malowania dłońmi, origami, budowanie bazy z koca i poduszek – to wszystko trenuje mózg i dziecka, i opiekuna.

 

Podsumowanie

 

Najtrudniejsza w tym wszystkim jest dyscyplina, by nie zapominać o prostych sposobach na zadbanie o siebie i je regularnie praktykować. Jest jednak możliwe zachowanie całkiem dobrego poziomu energii i koncentracji, nawet gdy 24/7 mamy pod opieką wymagającego towarzysza życia. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć