Warszawa

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Zdrowie naszych dzieci. Temat, który chyba najczęściej poruszamy w prywatnych rozmowach w naszych domach i nierzadko czytamy o nim w wielu specjalistycznych publikacjach. Mimo tego wciąż pozostaje dla wielu z nas nierozwiązanym problemem, z którym borykamy się każdego dnia. Co jeszcze możemy zrobić, by nasze dzieci mniej chorowały, były bardziej odporne na infekcje, a w razie nieszczęścia szybciej wracały do zdrowia? U dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej rozpowszechnione formy zachorowań to ostre infekcję układu oddechowego. To właśnie one są zwykle zmorą rodziców, a dzieciom przynoszą całe spektrum negatywnych powikłań niebezpiecznych dla ich zdrowia. Tymczasem pomocne mogą być tu siły przyrody, a konkretnie olejki eteryczne.

 

Rozmowa z Dariuszem Cwajda – założycielem Instytutu Naturalnej Aromaterapii i twórcą programu aromaterapii w przedszkolach „Ładnie Pachnie nie Choruje”.

 

CzasDzieci: Skąd pomysł, żeby w przedszkolach pojawiły się zajęcia z aromaterapii dla dzieci i jaka idea przyświeca temu przedsięwzięciu?


Dariusz Cwajda: Prawie 12 lat swojego życia spędziłem na wschodzie, pracując i poznając niezwykłe działanie zapachu, olejków eterycznych i aromaterapii na człowieka. Tam spotkałem się z dość powszechnym stosowaniem aromaterapii w zwykłych państwowych placówkach przeszklonych. Istnieje bowiem cała naukowa literatura opisująca aromaterapię, jaka jedną z technik stosowanych w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

 

Do tego dochodzi odpowiednia ilość czasu na świeżym powietrzu bez względu na warunki pogodowe, ćwiczenia fizyczne, wietrzenie sal zajęć itp. W efekcie zaobserwowali oni prawie trzykrotne zmniejszenie ilości infekcji i popularnych zachorowań górnych dróg oddechowych w placówkach stosujących sesje aromaterapii. Cała historia tej nauki to ponad 4000 lat doświadczeń, bo ludzie instynktownie przeczuwali, że zmysł węchu to jeden z najważniejszych bodźców jaki został podarowany żywym stworzeniom. Od lat 80. ubiegłego wieku aromaterapia jest towarzyszem w codziennym życiu w większości krajów, zarówno na zachodzie i na wschodzie Europy, Azji i USA. W Japonii olejki eteryczne są obecne w dużych korporacjach i małych firmach, dla optymalnego środowiska w pracy, poprawienia koncentracji, redukcji stresu, lepszego samopoczucia.

 

W Polsce aromaterapia dopiero się rodzi, wiedza o niej i popularność są znacznie w tyle za resztą świata. Polacy niestety w większości uwielbiają łykać tabletki, a świadomość zdrowego trybu życia powoli dociera wreszcie do osób lepiej wykształconych i lepiej sytuowanych. Naszą ideą jest kreowanie przyjaznej atmosfery, uczenie, że olejki eteryczne to 100% czyste substancje pochodzenia roślinnego bez dodatków chemicznych, które mogą nam pomagać.

 

Dziś zaadoptowaliśmy program aromaterapii dla dzieci w wieku przedszkolnym tak, by jego efektem były trzy punkty:


1. Profilaktyka zdrowotna i wspomaganie systemu immunologicznego dzieci.
2. Poprawa relaksacji i skupienia u dzieci, łagodzenie zachowań agresywnych.
3. Kształtowanie wyobraźni poprzez gry i zabawy (manualne, twórczość, rysowanie) w ramach zajęć przedszkolnych.


CzasDzieci: Jak konkretnie wyglądają zajęcia z aromaterapii w przedszkolach? Czy potrzeba jakieś specjalistycznej wiedzy, by je wykonywać?


Dariusz Cwajda: W przedszkolach aromaterapia odbywa się w salach, gdzie na co dzień przebywają dzieci, ponieważ? jednym z najistotniejszych elementów naszego programu jest 100% bezpieczna dezynfekcja powietrza za pomocą? olejków eterycznych. Osiągamy wtedy efekt niszczenia większości bakterii chorobotwórczych i jednocześnie sprzyja to utrzymaniu lepszej kondycji odpornościowej dzieci w grupie. Jak to jest ważne wiedzą wszyscy rodzice, którzy doświadczyli tego jak często do przedszkola posyłane są dzieci z zaawansowanym katarem, początkami infekcji, a niejednokrotnie wręcz chore. Olejki eteryczne są mieszane z wodą w nowoczesnych ultradźwiękowych dyfuzorach. Urządzenie rozpyla parę? wodna? z dodatkiem o olejku eterycznego, a ich stężenie w powietrzu osiąga taki poziom, który nie powoduje alergii czy innych niepożądanych efektów u dzieci.

 

Aromaterapia to także przykład na fantastyczne pomysły na zabawy, zajęcia manualne, zgadywanki oraz naukę zapamiętywania z dziećmi w ramach zajęć przedszkolnych. Najpopularniejsze olejki: cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grapefruit, mandarynka), lawendy, rumianku, rozmarynu i wiele innych doskonale przyjmowanych przez dzieci zapachów, jest świetną okazją do wspólnego odgadywania ich nazwy. Idealnie sprawdzają się tu kolorowanki czy po prostu rysowanie symboli poszczególnych owoców czy rośliny. Dzieci z entuzjazmem wykrzykują nazwy bezbłędnie zidentyfikowanego zapachu owocu i z zapałem starają się wykonać jego plastelinowy model, wyklejankę czy malowankę.


Ważne, by pierwsze pachnące seanse aromaterapii odbywają się przy udziale doświadczonego aromaterapeuty. Pozwoli to dobrać optymalne i co najważniejsze 100% czyste naturalne olejki eteryczne lub ich mieszanki, nauczyć pedagogów jak pracować z zapachem i podpowiedzieć program sesji. Specjalne mieszanki przygotowali dla dzieci także eksperci Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Docelowy czas trwania procedur wynosi 30-40 minut dla dzieci w wieku przedszkolnym. W razie wątpliwości co do pochodzenia olejku bądź producenta można poprosić o pomoc aromaterapeutę lub zwrócić się o bezpłatną informację do Instytutu Naturalnej Aromaterapii (e-mail: info@instytutaroma.pl)

 

Całość programu opisana jest na stronie internetowej projektu: https://www.instytutaroma.pl/niech-dzieci-nie-choruja


CzasDzieci: Dziękujemy za rozmowę.

 

Dariusz Cwajda: Aromaterapeuta, dziennikarz, wieloletni producent telewizyjny, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, założyciel Instytutu Naturalnej Aromaterapii w Warszawie, aktywny propagator idei aromaterapii w Polsce. Prawie 12 lat żył i pracował w Moskwie gdzie poznał oleje eteryczne. Prywatnie tata dwójki wspaniałych chłopaków w wieku 9 i 11 lat. Kiedyś sceptyk, teraz wciąż się uczy i nabiera pokory wobec sił natury.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć