Strefa rodzica » Artykuły » Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?powiększ

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Zdrowie naszych dzieci. Temat, który chyba najczęściej poruszamy w prywatnych rozmowach w naszych domach i nierzadko czytamy o nim w wielu specjalistycznych publikacjach. Mimo tego wciąż pozostaje dla wielu z nas nierozwiązanym problemem, z którym borykamy się każdego dnia. Co jeszcze możemy zrobić, by nasze dzieci mniej chorowały, były bardziej odporne na infekcje, a w razie nieszczęścia szybciej wracały do zdrowia? U dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej rozpowszechnione formy zachorowań to ostre infekcję układu oddechowego. To właśnie one są zwykle zmorą rodziców, a dzieciom przynoszą całe spektrum negatywnych powikłań niebezpiecznych dla ich zdrowia. Tymczasem pomocne mogą być tu siły przyrody, a konkretnie olejki eteryczne.

 

Rozmowa z Dariuszem Cwajda – założycielem Instytutu Naturalnej Aromaterapii i twórcą programu aromaterapii w przedszkolach „Ładnie Pachnie nie Choruje”.

 

CzasDzieci: Skąd pomysł, żeby w przedszkolach pojawiły się zajęcia z aromaterapii dla dzieci i jaka idea przyświeca temu przedsięwzięciu?


Dariusz Cwajda: Prawie 12 lat swojego życia spędziłem na wschodzie, pracując i poznając niezwykłe działanie zapachu, olejków eterycznych i aromaterapii na człowieka. Tam spotkałem się z dość powszechnym stosowaniem aromaterapii w zwykłych państwowych placówkach przeszklonych. Istnieje bowiem cała naukowa literatura opisująca aromaterapię, jaka jedną z technik stosowanych w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

 

Do tego dochodzi odpowiednia ilość czasu na świeżym powietrzu bez względu na warunki pogodowe, ćwiczenia fizyczne, wietrzenie sal zajęć itp. W efekcie zaobserwowali oni prawie trzykrotne zmniejszenie ilości infekcji i popularnych zachorowań górnych dróg oddechowych w placówkach stosujących sesje aromaterapii. Cała historia tej nauki to ponad 4000 lat doświadczeń, bo ludzie instynktownie przeczuwali, że zmysł węchu to jeden z najważniejszych bodźców jaki został podarowany żywym stworzeniom. Od lat 80. ubiegłego wieku aromaterapia jest towarzyszem w codziennym życiu w większości krajów, zarówno na zachodzie i na wschodzie Europy, Azji i USA. W Japonii olejki eteryczne są obecne w dużych korporacjach i małych firmach, dla optymalnego środowiska w pracy, poprawienia koncentracji, redukcji stresu, lepszego samopoczucia.

 

W Polsce aromaterapia dopiero się rodzi, wiedza o niej i popularność są znacznie w tyle za resztą świata. Polacy niestety w większości uwielbiają łykać tabletki, a świadomość zdrowego trybu życia powoli dociera wreszcie do osób lepiej wykształconych i lepiej sytuowanych. Naszą ideą jest kreowanie przyjaznej atmosfery, uczenie, że olejki eteryczne to 100% czyste substancje pochodzenia roślinnego bez dodatków chemicznych, które mogą nam pomagać.

 

Dziś zaadoptowaliśmy program aromaterapii dla dzieci w wieku przedszkolnym tak, by jego efektem były trzy punkty:


1. Profilaktyka zdrowotna i wspomaganie systemu immunologicznego dzieci.
2. Poprawa relaksacji i skupienia u dzieci, łagodzenie zachowań agresywnych.
3. Kształtowanie wyobraźni poprzez gry i zabawy (manualne, twórczość, rysowanie) w ramach zajęć przedszkolnych.


CzasDzieci: Jak konkretnie wyglądają zajęcia z aromaterapii w przedszkolach? Czy potrzeba jakieś specjalistycznej wiedzy, by je wykonywać?


Dariusz Cwajda: W przedszkolach aromaterapia odbywa się w salach, gdzie na co dzień przebywają dzieci, ponieważ? jednym z najistotniejszych elementów naszego programu jest 100% bezpieczna dezynfekcja powietrza za pomocą? olejków eterycznych. Osiągamy wtedy efekt niszczenia większości bakterii chorobotwórczych i jednocześnie sprzyja to utrzymaniu lepszej kondycji odpornościowej dzieci w grupie. Jak to jest ważne wiedzą wszyscy rodzice, którzy doświadczyli tego jak często do przedszkola posyłane są dzieci z zaawansowanym katarem, początkami infekcji, a niejednokrotnie wręcz chore. Olejki eteryczne są mieszane z wodą w nowoczesnych ultradźwiękowych dyfuzorach. Urządzenie rozpyla parę? wodna? z dodatkiem o olejku eterycznego, a ich stężenie w powietrzu osiąga taki poziom, który nie powoduje alergii czy innych niepożądanych efektów u dzieci.

 

Aromaterapia to także przykład na fantastyczne pomysły na zabawy, zajęcia manualne, zgadywanki oraz naukę zapamiętywania z dziećmi w ramach zajęć przedszkolnych. Najpopularniejsze olejki: cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grapefruit, mandarynka), lawendy, rumianku, rozmarynu i wiele innych doskonale przyjmowanych przez dzieci zapachów, jest świetną okazją do wspólnego odgadywania ich nazwy. Idealnie sprawdzają się tu kolorowanki czy po prostu rysowanie symboli poszczególnych owoców czy rośliny. Dzieci z entuzjazmem wykrzykują nazwy bezbłędnie zidentyfikowanego zapachu owocu i z zapałem starają się wykonać jego plastelinowy model, wyklejankę czy malowankę.


Ważne, by pierwsze pachnące seanse aromaterapii odbywają się przy udziale doświadczonego aromaterapeuty. Pozwoli to dobrać optymalne i co najważniejsze 100% czyste naturalne olejki eteryczne lub ich mieszanki, nauczyć pedagogów jak pracować z zapachem i podpowiedzieć program sesji. Specjalne mieszanki przygotowali dla dzieci także eksperci Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Docelowy czas trwania procedur wynosi 30-40 minut dla dzieci w wieku przedszkolnym. W razie wątpliwości co do pochodzenia olejku bądź producenta można poprosić o pomoc aromaterapeutę lub zwrócić się o bezpłatną informację do Instytutu Naturalnej Aromaterapii (e-mail: info@instytutaroma.pl)

 

Całość programu opisana jest na stronie internetowej projektu: https://www.instytutaroma.pl/niech-dzieci-nie-choruja


CzasDzieci: Dziękujemy za rozmowę.

 

Dariusz Cwajda: Aromaterapeuta, dziennikarz, wieloletni producent telewizyjny, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, założyciel Instytutu Naturalnej Aromaterapii w Warszawie, aktywny propagator idei aromaterapii w Polsce. Prawie 12 lat żył i pracował w Moskwie gdzie poznał oleje eteryczne. Prywatnie tata dwójki wspaniałych chłopaków w wieku 9 i 11 lat. Kiedyś sceptyk, teraz wciąż się uczy i nabiera pokory wobec sił natury.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 50 rzeczy, których dorośli nie powinni robić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
50 rzeczy, których dorośli nie powinni robić, a dzieci mogą!

50 rzeczy, których dorośli nie powinni robić, a dzieci mogą!

Jedne są śmieszne, inne irytujące, jeszcze inne dość niesmaczne czy nieco niebezpieczne. Jedno jest jednak pewne - chyba każdy z nas znajdzie na tej liście cząstkę siebie z dziecinnych lat. więcej »
Historie z gawry i z życia

Historie z gawry i z życia

Jakie historie drzemią w gawrze? Kto w niej mieszka? Jak fascynującą inspirację dla literatury dla dzieci może stanowić świat przyrody? Rozmowa z Renatą Kijowską, autorką książki pt. Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry. więcej »
Maluch z wielką buzią: kiedy dziecko stawia Cię w niezręcznej sytuacji

Maluch z wielką buzią: kiedy dziecko stawia Cię w niezręcznej sytuacji

Zapewne twoje dziecko już nieraz sprawiło, że znalazłeś się w niezręcznej sytuacji z uwagi na jego niemiły komentarz. Nie oznacza to, że maluch jest źle wychowany lub z natury niegrzeczny. Po prostu nie ma pojęcia o tym, czego nie wypada mówić. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc zapanować nad przesadną śmiałością twojego dziecka. więcej »
Szybki makijaż dla zapracowanej, młodej mamy

Szybki makijaż dla zapracowanej, młodej mamy

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, kobieta skupia na nim wszystkie siły i poświęca mu cały swój czas. Zapomina o małych przyjemnościach, które mają duży wpływ na jej samopoczucie. więcej »
Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia? Jak pomóc dziecku przejść ten przykry okres? więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - klasyka polskiej animacji w kinach studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - klasyka polskiej animacji w kinach studyjnych

Historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni misternie odrestaurowane zaskakują jakością obrazu i dźwięku. Pozwolą na prawdziwą przygodę we wspaniałym bajkowym świecie. Bajki, które będzie można zobaczyć w ramach Bajkowego Dnia Dziecka to zrekonstruowana cyfrowo klasyka polskiej animacji ze zbiorów Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego FINA. więcej »
Poznawaj las z Żubrem Pompikiem. Skorzystaj z darmowych materiałów edukacyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Poznawaj las z Żubrem Pompikiem. Skorzystaj z darmowych materiałów edukacyjnych

Pogłębianie wiedzy o leśnej florze i faunie może stać się fascynującą przygodą. Zwłaszcza wtedy, gdy przewodnikami po życiu lasu są lubiani przez dzieci bohaterowie serialu animowanego. więcej »
Jak sprawić, by dzieci pokochały czytanie?

Jak sprawić, by dzieci pokochały czytanie?

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książki dziecku pozwala mu się szybciej rozwijać. Tylko jak sprawić, aby dzieci pokochały książki i sięgały po nie częściej niż po komputer czy telewizję? więcej »
Top 10 propozycji DIY na Dzień Matki

Top 10 propozycji DIY na Dzień Matki

Najlepsze prezenty to takie wykonane własnoręczne. Wyrażają miłość i zaangażowanie. Na pewno każda mama ucieszy się z laurki czy innego prezentu zrobionego przez jej malucha. Zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Świętuj 50. urodziny Legolandu w Billund z kartą Be Happy Pass!

Świętuj 50. urodziny Legolandu w Billund z kartą Be Happy Pass!

Pierwszy na świecie i kultowy park rozrywki LEGOLAND w duńskim Billund, zbudowany z około 60 milionów klocków LEGO, w tym roku obchodzi 50. urodziny! Z tej okazji przygotowano dla gości szereg jubileuszowych niespodzianek. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Akcja na czasie!

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

W czerwcu niezapomniane piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Świata, a już teraz Rybka MiniMini zaprasza maluchy z całej Polski do sportowej rywalizacji. Akcja "Zostań gwiazdą futbolu" to szansa...  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018