Strefa rodzica » Artykuły » Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?powiększ

Siła płynąca wprost z roślin. Jak olejki eteryczne pomagają naszym dzieciom?

Zdrowie naszych dzieci. Temat, który chyba najczęściej poruszamy w prywatnych rozmowach w naszych domach i nierzadko czytamy o nim w wielu specjalistycznych publikacjach. Mimo tego wciąż pozostaje dla wielu z nas nierozwiązanym problemem, z którym borykamy się każdego dnia. Co jeszcze możemy zrobić, by nasze dzieci mniej chorowały, były bardziej odporne na infekcje, a w razie nieszczęścia szybciej wracały do zdrowia? U dzieci w wieku przedszkolnym najbardziej rozpowszechnione formy zachorowań to ostre infekcję układu oddechowego. To właśnie one są zwykle zmorą rodziców, a dzieciom przynoszą całe spektrum negatywnych powikłań niebezpiecznych dla ich zdrowia. Tymczasem pomocne mogą być tu siły przyrody, a konkretnie olejki eteryczne.

 

Rozmowa z Dariuszem Cwajda – założycielem Instytutu Naturalnej Aromaterapii i twórcą programu aromaterapii w przedszkolach „Ładnie Pachnie nie Choruje”.

 

CzasDzieci: Skąd pomysł, żeby w przedszkolach pojawiły się zajęcia z aromaterapii dla dzieci i jaka idea przyświeca temu przedsięwzięciu?


Dariusz Cwajda: Prawie 12 lat swojego życia spędziłem na wschodzie, pracując i poznając niezwykłe działanie zapachu, olejków eterycznych i aromaterapii na człowieka. Tam spotkałem się z dość powszechnym stosowaniem aromaterapii w zwykłych państwowych placówkach przeszklonych. Istnieje bowiem cała naukowa literatura opisująca aromaterapię, jaka jedną z technik stosowanych w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

 

Do tego dochodzi odpowiednia ilość czasu na świeżym powietrzu bez względu na warunki pogodowe, ćwiczenia fizyczne, wietrzenie sal zajęć itp. W efekcie zaobserwowali oni prawie trzykrotne zmniejszenie ilości infekcji i popularnych zachorowań górnych dróg oddechowych w placówkach stosujących sesje aromaterapii. Cała historia tej nauki to ponad 4000 lat doświadczeń, bo ludzie instynktownie przeczuwali, że zmysł węchu to jeden z najważniejszych bodźców jaki został podarowany żywym stworzeniom. Od lat 80. ubiegłego wieku aromaterapia jest towarzyszem w codziennym życiu w większości krajów, zarówno na zachodzie i na wschodzie Europy, Azji i USA. W Japonii olejki eteryczne są obecne w dużych korporacjach i małych firmach, dla optymalnego środowiska w pracy, poprawienia koncentracji, redukcji stresu, lepszego samopoczucia.

 

W Polsce aromaterapia dopiero się rodzi, wiedza o niej i popularność są znacznie w tyle za resztą świata. Polacy niestety w większości uwielbiają łykać tabletki, a świadomość zdrowego trybu życia powoli dociera wreszcie do osób lepiej wykształconych i lepiej sytuowanych. Naszą ideą jest kreowanie przyjaznej atmosfery, uczenie, że olejki eteryczne to 100% czyste substancje pochodzenia roślinnego bez dodatków chemicznych, które mogą nam pomagać.

 

Dziś zaadoptowaliśmy program aromaterapii dla dzieci w wieku przedszkolnym tak, by jego efektem były trzy punkty:


1. Profilaktyka zdrowotna i wspomaganie systemu immunologicznego dzieci.
2. Poprawa relaksacji i skupienia u dzieci, łagodzenie zachowań agresywnych.
3. Kształtowanie wyobraźni poprzez gry i zabawy (manualne, twórczość, rysowanie) w ramach zajęć przedszkolnych.


CzasDzieci: Jak konkretnie wyglądają zajęcia z aromaterapii w przedszkolach? Czy potrzeba jakieś specjalistycznej wiedzy, by je wykonywać?


Dariusz Cwajda: W przedszkolach aromaterapia odbywa się w salach, gdzie na co dzień przebywają dzieci, ponieważ? jednym z najistotniejszych elementów naszego programu jest 100% bezpieczna dezynfekcja powietrza za pomocą? olejków eterycznych. Osiągamy wtedy efekt niszczenia większości bakterii chorobotwórczych i jednocześnie sprzyja to utrzymaniu lepszej kondycji odpornościowej dzieci w grupie. Jak to jest ważne wiedzą wszyscy rodzice, którzy doświadczyli tego jak często do przedszkola posyłane są dzieci z zaawansowanym katarem, początkami infekcji, a niejednokrotnie wręcz chore. Olejki eteryczne są mieszane z wodą w nowoczesnych ultradźwiękowych dyfuzorach. Urządzenie rozpyla parę? wodna? z dodatkiem o olejku eterycznego, a ich stężenie w powietrzu osiąga taki poziom, który nie powoduje alergii czy innych niepożądanych efektów u dzieci.

 

Aromaterapia to także przykład na fantastyczne pomysły na zabawy, zajęcia manualne, zgadywanki oraz naukę zapamiętywania z dziećmi w ramach zajęć przedszkolnych. Najpopularniejsze olejki: cytrusowe (pomarańcza, cytryna, grapefruit, mandarynka), lawendy, rumianku, rozmarynu i wiele innych doskonale przyjmowanych przez dzieci zapachów, jest świetną okazją do wspólnego odgadywania ich nazwy. Idealnie sprawdzają się tu kolorowanki czy po prostu rysowanie symboli poszczególnych owoców czy rośliny. Dzieci z entuzjazmem wykrzykują nazwy bezbłędnie zidentyfikowanego zapachu owocu i z zapałem starają się wykonać jego plastelinowy model, wyklejankę czy malowankę.


Ważne, by pierwsze pachnące seanse aromaterapii odbywają się przy udziale doświadczonego aromaterapeuty. Pozwoli to dobrać optymalne i co najważniejsze 100% czyste naturalne olejki eteryczne lub ich mieszanki, nauczyć pedagogów jak pracować z zapachem i podpowiedzieć program sesji. Specjalne mieszanki przygotowali dla dzieci także eksperci Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Docelowy czas trwania procedur wynosi 30-40 minut dla dzieci w wieku przedszkolnym. W razie wątpliwości co do pochodzenia olejku bądź producenta można poprosić o pomoc aromaterapeutę lub zwrócić się o bezpłatną informację do Instytutu Naturalnej Aromaterapii (e-mail: info@instytutaroma.pl)

 

Całość programu opisana jest na stronie internetowej projektu: https://www.instytutaroma.pl/niech-dzieci-nie-choruja


CzasDzieci: Dziękujemy za rozmowę.

 

Dariusz Cwajda: Aromaterapeuta, dziennikarz, wieloletni producent telewizyjny, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, założyciel Instytutu Naturalnej Aromaterapii w Warszawie, aktywny propagator idei aromaterapii w Polsce. Prawie 12 lat żył i pracował w Moskwie gdzie poznał oleje eteryczne. Prywatnie tata dwójki wspaniałych chłopaków w wieku 9 i 11 lat. Kiedyś sceptyk, teraz wciąż się uczy i nabiera pokory wobec sił natury.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bajki kontra choroba więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bajki kontra choroba
Patronat CzasDzieci.pl

Bajki kontra choroba

Nasze obawy, strach i lęk, biorą się często z niewiedzy. Nie jest tajemnicą, że obawiamy się nieznanego, a kiedy mamy zbiór informacji, zwłaszcza, gdy poparty jest doświadczeniem, pozwala to na racjonalne podejście do tematu i ograniczenie stresu. więcej »
Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom
Patronat CzasDzieci.pl

Miniatury. Muzyka klasyczna dzieciom

Zupełnie niedaleko, a właściwie tak blisko, że można tam dotrzeć w ułamku sekundy, istnieje Magiczna Kraina Muzyczna. Miejsce pełne czarodziejskich dźwięków, które zabiorą cię, gdzie tylko chcesz... więcej »
50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

50 porad jak nie "wybuchnąć" przy dziecku

Dziecko jakkolwiek by się nie zachowywało nie zasługuje na to, abyśmy pozwalały sobie przy nim na wyładowanie swego stresu. Co zatem robić, aby takich zachowań uniknąć? więcej »
Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Biżuteria dla dziecka - czy to dobry pomysł?

Czy dzieci mogą nosić biżuterię? Opinie na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że biżuteria przeznaczona jest tylko dla dorosłych, inni zaś, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Obecnie, wielu producentów oferuje szeroki wybór kolczyków, bransoletek, czy też wisiorków na najmłodszych, dzięki czemu jest w czym wybierać. Biżuteria to także doskonały prezent na chrzciny, pierwszą komunię świętą, urodziny oraz wiele innych okazji. więcej »
Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Martwisz się, że cesarskie cięcie uniemożliwi karmienie piersią? Spokojnie, rodzaj porodu nie jest czynnikiem determinującym ilość produkowanego mleka. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz, podawanie maluszkowi naturalnego pokarmu z piersi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Dowiedz się, jak pobudzić laktację. więcej »
Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Jak odciągać mleko laktatorem elektrycznym? Podpowiadamy krok po kroku

Chcesz pobudzić laktację, aby karmić piersią jak najdłużej? A może wracasz do pracy po sześciomiesięcznym urlopie macierzyńskim i nie zamierzasz rezygnować z podawania dziecku naturalnego pokarmu? W takich sytuacjach niezbędnym urządzeniem okaże się laktaktor elektryczny. Sprawdź, jak szybko i wydajnie odciągać nim mleko. więcej »
Wyprawka online

Wyprawka online

Koniec wakacji to okres, w którym rodzice wraz z dziećmi gorączkowo poszukują w sklepach przyborów szkolnych, plecaków, odzieży na zajęcia sportowe oraz wielu innych przedmiotów, które są niezbędne dzieciom przez kolejnych 10 miesięcy. więcej »
Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Znowu upały! Meteorolodzy alarmują.

Pierwszy raz tego lata wydano ostrzeżenie 3. stopnia! Najbliższe dni upłyną pod znakiem gorących skrajności. Bądźcie ostrożni i dbajcie o siebie. więcej »
Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Problemy z erekcją a płodność. Jak zwiększyć potencję i szanse na dziecko?

Płodność u mężczyzn nierozerwalnie wiąże się z poczuciem męskości. Zaburzona erekcja to jeden z problemów, który zaburza satysfakcjonujący seks oraz może mieć wpływ na obniżoną zdolność poczęcia dziecka. więcej »
Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Dlaczego młodzi rodzice płacą wysokie rachunki za prąd i jak mogą je obniżyć?

Pojawienie się dziecka to zawsze rewolucja dla jego rodziców i wiele zmian w organizacji ich codziennego życia. Potrzebujecie więcej przestrzeni, energii i czasu. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018