Szanowni Państwo,
Drogie Dzieci
"Olsztyn oraz cały region staną się miejscem spotkań, ważnych wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych poświęconych promowaniu czytelnictwa już od najmłodszych lat. To wtedy dzieci sięgają po bajki – pierwsze w życiu książki, których wpływ na kształtowanie wrażliwości oraz wyobraźni w późniejszym, dorosłym życiu jest ogromny.
Światowe Dni Bajki zaczynają być kojarzone z Warmią i Mazurami.Od początku przyciągają zagranicznych gości, osoby świata nauki, a przede wszystkim tysiące najmłodszych uczestników spragnionych wrażeń, zabawy z rówieśnikami i obecności najbliższych.
Pierwszym obchodom Dnia Bajki towarzyszył entuzjazm oraz zaciekawienie rodziców. Obawy organizatorów i nieśmiałość sponsorów szybko zostały rozwiane, albowiem pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Ale tak jest zawsze, gdy adresatami są dzieci, a organizatorami dorośli.
Wkrótce X edycja Światowych Dni Bajki. Udział władz centralnych, wojewódzkich, Olsztyna, parlamentarzystów, organizacji międzynarodowych, przedstawicieli nauki, gości zagranicznych w randze Ambasadorów i Konsuli Generalnych, sponsorów, mediów, formacji mundurowych i tysięcy najważniejszych adresatów Dni Bajki zachęca nas – organizatorów – do dalszego doskonalenia kolejnych edycji wyjątkowego w skali Europy wydarzenia.
Fenomen bajki polegający między innymi na tym, że każdy naród ma swoje bajki i legendy, a wszystkie wywodzą się z tych samych pragnień i marzeń spowodował piękną komunikację wszystkich narodów i pokoleń na przestrzeni wieków, aż do czasów współczesnych.
Bajka to szczególny rodzaj dziedzictwa niematerialnego. Bez względu na jej zmiany imodyfikacje, którympodlegała na przestrzeni dziejówzawiera przekaz ogólnoludzki, sięgający od zarania dziejów ludzkości, do wspólnych korzeni cywilizacyjnych. Bajka zmieniała się razem z rozwojem ludzkości ale zawsze ukazywała specyfikę danego środowiska oraz zmieniające się warunki, obyczaje i obowiązujące normy moralne. Aktualnie ma ogromne znaczenie jako przedmiot interdyscyplinarnych badań naukowych. Wyniki badań pozwalają na poznanie wielu dziedzin życia społecznego oraz ich zmian w minionych epokach. Bajka łączy i uczy rozumieć, buduje poczucie więzi z innymi ludźmi a oddzielając dobro od zła buduje drogowskazy postępowania człowieka na drodze jego rozwoju (...)."
Maria Baranowska
Zobacz PROGRAM X Światowych Dni Bajki