Poznań

Ruchome ślady - warsztaty SBNT dla dzieci Roztańczone rodziny
Poznań Warsztaty 5–8 lat Nasz Patronat

Ruchome ślady - warsztaty SBNT dla dzieci Roztańczone rodziny

17 listopada 2018
Wpis archiwalny

godz. 11:00

 

Jaki ślad w przestrzeni może pozostawić ruch? Co to znaczy tańczyć wcześniej uchwycony ślad?

 

Podczas warsztatów dzieci pobudzą zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Maluchy wraz z rodzicami będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze.


Inspiracją do stworzenia warsztatu był udział pr owadzących w treningu „Segni mossi”, będącego projektem badawczym/laboratorium pracy z dziećmi pary artystów z Włoch – artysty wizualnego Alessandro Lumare i choreografki Simony Lobefaro, łączącym ruch i rysunek.

 

Kolektyw artystyczny Holobiont powstał w 2017 roku i tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka.

 

Obszarem twórczych zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc w swoich pracach taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Prace kolektywu oparte są na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia - jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuk performatywnych. Skupiając się na różnorodności twórczego zaangażowania odbiorców ich prac, artystki obserwują i badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.


Impulsem do nawiązania współpracy był ich udział w warsztacie dotyczącym praktyki choreograficznej w sztukach performatywnych dla widzów w wieku od 0-6 lat, prowadzonym przez Daliję Aćin Thelander w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015 w Poznaniu.


Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym „DOoKOŁA”, przeznaczonym dla rodzin z dziećmi od 1,5-3 lat (2017, Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań). Praca była prezentowała do tej pory wielokrotnie na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce (m.in. Sztuka Szuka Malucha, Teatralna Karuzela, Festiwal Malta, czy Scena Tańca Studio).
W maju 2018 roku odbyła się premiera kolejnego projektu Kolektywu - „Księżycowo”, będącego spektaklem interaktywnym dla rodzin z dziećmi w wieku od 0,5 – 2 lat (2018, Teatr Ochoty, Warszawa). Inspiracją do powstania tej pracy był krajobraz wyspy Lanzarote i twórczość Cesara Manrique.
Spektakl “_on_line__” jest trzecią produkcją dziecięcą kolektywu Holobiont.

 

Aleksandra Bożek-Muszyńska - tancerka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, trenerka biznesu, filolożka, uczestniczka wielu warsztatów i coachingów ruchowych. Tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Od kilku lat prowadzi także zajęcia z tańca współczesnego i improwizacji dla różnych grup wiekowych. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015, 2016 i 2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk oraz Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie w 2015 roku.

 

Hanna Bylka-Kanecka  - teatrolożka, doktorantka kierunku wiedza o teatrze UAM, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, stypendium Erasmus oraz stypendium częściowego Alternatywnej Akademii Tańca 2016 (ASF by Grażyna Kulczyk). Pracę magisterską poświęciła badaniu statusu obecności małych dzieci w przedstawieniach kierowanych do dorosłych widzów. Oprócz uczestnictwa w licznych warsztatach, ukończyła roczny kurs choreografii eksperymentalnej „Choreografia w Centrum”, organizowany przez warszawskie Centrum w Ruchu oraz trzymiesięczny intensywny kurs performansu fizycznego SMASH#9 (2017) w Berlinie.

 

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku od 5 do 8 lat. W przestrzeń studio uczestnicy wchodzą bez butów. Będziemy w trakcie warsztatu używać pasteli, które mogą zostawić ślad nie tylko na papierze, dlatego rekomendujemy, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, zabranie stroju na przebranie, najlepiej niekrępującego ruchów.

 

"Ruchome ślady" to seria czterech warsztatów związanych z produkcją spektaklu "_on_line__", którego premiera odbędzie się w grudniu 2018.
Każdy warsztat prowadzony jest według innego scenariusza i możliwe jest uczestnictwo w dowolnej ich liczbie.

Ilość miejsc jest ograniczona - zapraszamy do wcześniejszego zakupu biletów.

 

Fot. Michał Wojtarowicz / Oczajdusza dla Fundacja Witryna Kultury 

 

Organizator:

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
tel.: 61 859 61 22

Wydarzenia w Poznaniu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć