Czym są wartości w życiu młodego człowieka, jakimi wartościami powinniśmy się kierować, jak je odnaleźć oraz jak wykorzystać je w działaniu? Odpowiedzi na te pytania postaramy się znaleźć w czasie warsztatów Czytowartościowe ferie.
Są takie systemy, którymi kierujemy się w życiu, nazywają się one systemami wartości. W dzisiejszych czasach często mówi się o kryzysie wartości. Kryzys ten może wynikać z braku czasu na chwilę rozmyślań, refleksji nad tym co jest dla nas cenne, co nas kształtuje jako człowieka. Czas ferii zimowych będzie momentem odpoczynku i spokoju, w którym zastanowimy się nad tymi ważnymi pytaniami. Zachęcimy was do refleksji nad wartościami, które wydały się nam ważne w życiu zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych.
I TURNUS termin 12-16 luty 2018 roku / godziny 9:00-12:00/ dzieci 6-9 lat
12.02. WRAŻLIWOŚĆ warsztat – miau hau
Czy karmnik dla ptaków musi mieć zawsze ten sam kształt? Czy koty nie lubią tarasów, by oglądać zachody słońca? Może psy interesuje nie tylko gryzienie kości? Tym razem postaramy się zaprosić Was do niestandardowego myślenia, korzystania z doświadczeń współczesnego myślenia o projektowaniu przedmiotów. Możliwe, że dzięki temu jakiś bezdomny kot w waszej okolicy obudzi się i poczuje jak w bajce, a ptaki jesienią i zimą zagoszczą w przyjaznym ptasim kurorcie?
13.02. KREATYWNOŚĆ warsztat – pomysł / pomyśl
Dziecięca wyobraźnia to skarbnica 1000 pomysłów na minutę. Na tym warsztacie dzięki przypadkowości zebranych surowców z dwóch dużych poznańskich firm z wyposażeniem dla domu, będziemy zaproszeni do zastanowienia się nad istotą funkcji przedmiotów. Z jednej strony czeka nas analiza funkcji, którą one posiadają w momencie jakim je zastaniemy. Drugim poważnym zadaniem będzie nadanie im nowej FUNKCJI, którą uzyskamy przez osobiste przekazanie znaczenia obiektowi dla nas samych. Możliwe, że połączymy parę z nich, możliwe że zdekompletujemy i przerobimy na coś zupełnie innego . Ciekawe co dla nas będzie w tym ważne, tak by z rzeczy już nieużytecznej stworzyć nowy, wartościowy dla nas przedmiot.
14.02. POMOC INNYM warsztat – dla bliskich
Przytulanki, to te miłe stworzenia z którymi przeżywamy zwykle najcenniejsze chwile naszego życia, szczególnie w paru pierwszych latach naszego życia. Zapraszamy do zaprojektowania milusińskiego, mięciutkiego, ogromnego, malutkiego, przytulnego stworka, który odbędzie dalszą drogę. Trafi do kogoś kto odnajdzie w nim swojego przyjaciela, jak również przyczyni się do dalszego dobra. W raz z zaprzyjaźnioną fundacją ”Ej, odbudujemy Nepal” przygotujemy aukcję uszytych pluszaków a dochód z tego wydarzenia przekażemy na budowę szkoły w celu budowy punktu medycznego w Nepalu. Tkaniny użyte do tego warsztatu pochodzą z rodzinnej, poznańskiej firmy odzieżowej.
15.02. ZAANGAŻOWANIE warsztat - rzeźba
Działanie w grupie, to siła która pozwala nam przenosić góry. Zapraszamy do stworzenia wspólnego dzieła mówiącego o potrzebie refleksji nad współczesnym gospodarowaniem odpadami. Doświadczenie pracy z dużą ilością osób, poczucie potencjału takich działań może zaszczepi w Was chęć przyłączania się do działań społecznych na rzecz dobra Nas Wszystkich. Przy tym będzie to spora frajda wykonać duży przestrzenny obiekt, który pozostawimy po sobie dla ... potomności.
16.02. TOLERANCJA warsztat - ludzie
Drewno jest to surowiec naturalny będący z nami od zawsze. Człowiek sadzi drzewa, dba o nie po to, żebyśmy mieli czym oddychać, ale również po to by stolarz, cieśla, rzeźbiarz lub właśnie Wy, mieli z czego tworzyć. Z tego tworzywa powstają domy, meble, drewniane sztućce, misy, płoty i instrumenty muzyczne i zabawki. Podczas warsztatu wykorzystamy różnej długości elementy drewniane, plastikowe obejmy, kolorowe taśmy. Zamienimy się w twórców i skonstruujemy człowieka. Bazę stanowić będą drewniane komponenty, które poprzez elastyczne łączenia staną się łatwą do animowania postacią.
II TURNUS termin 19-23 lutego 2018 roku / godziny 9:00-12:00 / dzieci 10-13 lat
19.02. ODPOWIEDZIALNOŚĆ warsztat – givebox
Jak nauczyć się odpowiedzialności? Jak dowiedzieć się czym właściwie jest? Odpowiedzialność to między innymi troska o innych, nie tylko bliskich ale, także całkowicie obcych, potrzebujących, samotnych. Coraz częściej w przestrzeni miejskiej możemy spotkać giveboxy- miejsca w których możemy zostawić rzeczy które nas już nie cieszą, a mogą uradować kogoś innego. W naszym przypadku mogą to być, książki, gry, zabawki. Zrobimy własne mobilne giveboxy, które będziemy mogli postawić w naszej przestrzeni: szkole, bloku, kamienicy czy placu zabaw. Włożone tam rzeczy będą mogły znaleźć nowych właścicieli i zaprzyjaźnić się z nimi.
20.02. OTWARTOŚĆ warsztat - torby
Zasada 3 R- reduce, recycle, reuce, w spolszczonej wersji zasada 3 U: unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj powtórnie, utylizuj, przyczynia się do rozpowszechniania ekologicznego stylu życia, odpowiedzialnego kupowania i podejścia do odpadów. Podczas warsztatów poznamy zasady upcyklingu tekstyliów, dowiemy się jak prostu sposób wykorzystać używaną odzież. Stworzymy torby i inne modne akcesoria, elementy wyposażenia wnętrz czyli małe dzieła sztuki.
21.02. PRZYJAŹŃ warsztat - gra
Przyjaźń wydaję się najważniejszą z wartości, bez naszych przyjaciół nie bylibyśmy tymi samymi osobami. Czas spędzony z nimi jest tym najlepszym, najbardziej wyczekiwanym. Z przyjaciółmi wszystko jest lepsze, filmy, zabawy, książki a przede wszystkim gry planszowe! Często mówi się na nie gry towarzyskie, przecież bez towarzystwa nie ma gry. W czasie warsztat stworzymy spersonalizowaną grę planszową. Może będzie to quiz wiedzy o sekretach, które tylko Wy znacie, a może podroż w świat fantazji waszej ulubionej książki czy filmu a może…….? Tu wszystko zależy od Was i Waszej wyobraźni.
22.02. TWÓRCZOŚĆ warsztat - wynalazek
Kształtowanie, kreowanie, tworzenie. Bez tych cech ludzie nie wynaleźli by koła, żarówki, internetu, nie podbili by kosmosu, nie zostały by napisane arcydzieła literatury czy nakręcone największe filmy. Człowiek musi być twórczy aby przetrwać i rozwijać się. Sięgniemy do głębi naszych twórczych umysłów i stworzymy nowy przedmiot, wynalazek, który będzie mógł ułatwić nam codziennie czynności a nawet zmienić losy nasze i świata.
23.02. NIEZALEŻNOŚĆ warsztat – książka/dziennik
Obecny świat jest pochłonięty przez media wirtualne. Portale społecznościowe stały się naszymi dziennikami, pamiętnikami, notesami, naszą codziennością. Coraz trudniej sięgnąć nam po książkę czy pióro, być niezależnym. Można powiedzieć, że powoli stajemy się zniewoleni przez smartphony, tablety i komputery. Pracując nad własną książką / dziennikiem uwolnimy się od cyfryzacji. Sami zaprojektujemy okładkę, strony, treść. Stworzymy książkę / dziennik dzięki, któremu będziemy mogli uciec do spokojnego świata fantazji i kreacji.
--
Udział w zajęciach jest bezpłatny, zapewniamy potrzebne materiały
Obowiązują zapisy, o przyjęciu na półkolonie decyduje kolejność zgłoszeń
Informacje/ Zapisy: 61 852 9501 joanna.tekla@arsenal.art.pl