Książki dla dzieci » Mity greckie dla dzieci

Mity greckie dla dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Mity greckie dla dzieci

Wiek dziecka: od 6 do 11 lat
ISBN: 978-83-7660-273-8

Tysiące lat temu starożytni Grecy opowiadali sobie historie o bogach, potworach, herosach i bohaterach. Mity były przekazywane przez kolejne pokolenia aż do współczesności. Opowieści przywołane w naszej księdze sięgają zatem samych początków czasu... Dowiecie się z nich, jak powstały niebo i ziemia, poznacie panteon greckich bogów. Przeczytacie o ludzkich uczuciach i namiętnościach, silnych i niezmiennych, w których przejrzeć się może każdy z nas. Zobaczycie, jak Zeus ciska swoje potężne gromy, jak Afrodyta wyłania się z morskiej piany, jak dzielny Herakles wykonuje swoich dwanaście prac. Spotkacie się oko w oko z potworami: Hydrą, Cerberem, harpiami, ale i usłyszycie przecudny śpiew syren i muzykę Orfeusza, zdolną wyprowadzić nawet zmarłych z krainy cieni. Czy jesteście gotowi na tę wyprawę? Wyprawę na drugą stronę czasu, na drugą stronę nas. Starożytna Hellada czeka...

 

Do kogo kierowana jest ta książka?

  • do dzieci, które dzięki lekturze mitów poznają kulturę starożytnej Grecji
  • do młodszych i starszych pasjonatów klasycznej literatury.

 

Dlaczego warto zakupić tę książkę?

  • opowiada mity greckie z iście epickim rozmachem; barwny, żywy język maluje najpiękniejsze obrazy starożytnej Hellady i wywołuje w nas silne, szczere emocje
  • opatrzona kunsztownymi ilustracjami, które przenosząc nas w świat antycznych malowideł, greckich waz i ornamentów, w mistrzowski sposób rozbudzają naszą wyobraźnię
  • piękne wydanie, cechujące się dbałością o szczegóły i elegancką oprawą, jak przystało na klasyczne dzieło.

 

Stron: 304
Oprawa: twarda, szyta nićmi z tasiemką
Format: 185x258

Recenzje książki (Mity greckie dla dzieci)

Recenzja bibliotekarza
Super przewodnik po greckich mitach

Na rynku księgarskim jest wiele wydań zawierających mity greckie. Jednak edycja w opracowaniu Anny Milbournei i Louise Stowell szczególnie przyciąga wzrok czytelnika niezwykle staranną szatą graficzną. Amarantowa okładka ze złoconymi literami zadowoli niejednego bibliofila.
W zbiorze zawarto te najbardziej popularne mity greckie, ale mnie szczególnie zafascynowała część druga nosząca tytuł: Przewodnik po mitach greckich. Są to niezwykle cenne uzupełnienia zawierające skondensowane informacje o bogach, boginiach, potworach, tytanach, herosach i bohaterach starożytnych Greków, czyli kto jest kim w mitach. Wielokierunkowe kryteria tego podziału z pewnością ułatwią czytelnikom zapamiętanie i rozróżnianie poszczególnych postaci oraz usystematyzują zdobytą wiedzę. Doskonałym pomysłem jest zamieszczenie dwóch mapek Starożytnej Grecji i rejonu Morza Śródziemnego lokalizujących wiele miejsc, o których mowa w mitach. Starożytne nazwy krajów i państewek oznaczono drukowanymi literami, wzbogacając je komentarzami o dziejących się tam wydarzeniach. Dzieciom trudno jest powiązać te wszystkie opowieści z realnym obszarem, a tu mamy pięknie wszystko rozrysowane i opisane.  
Książka wprowadza młodego czytelnika również w arkany szybkiego docierania do informacji, czemu służy indeks (coś na kształt wyszukiwarki Google – hehe…). Dodam informację, dla tych mniej wprawnych w czytaniu, że indeks to spis haseł w układzie alfabetycznym z podanymi numerami stron, dzięki którym szybko odszukujemy w treści poszukiwane przez nas hasło. Ale to jeszcze nie wszystko – w części końcowej znajdziemy słowniczek zawierający listę trudniejszych wyrazów oraz nazwy greckich bogów z rzymskimi odpowiednikami. Dlaczego rzymskimi? – otóż po starożytnych Grekach władzę w obszarze Morza Śródziemnego przejęli Rzymianie. Częściowo zawłaszczyli również kulturę grecką wraz z ich bogami, nadając im swoje imiona, stąd grecka Afrodyta to rzymska Wenus, a Zeus dla Rzymian to Jowisz. Ta wiedza z pewnością przyda się uczniom jeszcze w gimnazjum, gdzie literatura omawiana jest w połączeniu z innymi rodzajami sztuki.

Książkę polecam nie tylko dzieciom w wieku przedszkolnym, ale również piąto- i szóstoklasistom szkoły podstawowej ze względu na umieszczenie mitów greckich w wykazach lektur szkolnych. Książka może być również doskonałą pomocą w pracy domowej przy tworzeniu słowniczka pojęć z mitologii.

Recenzja rodzica
Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty

Pamiętam z dzieciństwa moje pierwsze spotkanie z mitologią grecką, mitycznymi bogami i herosami. Atena wyskakująca z głowy Zeusa, Herakles oczyszczający stajnię Augiasza, koń trojański, labirynt Ariadny, skrzydła Ikara - wszystkie te i inne opowieści były dla mnie fascynujące i do dziś bardzo je lubię.
Chcąc zarazić mojego ośmiolatka, podsunęłam mu Mity greckie dla dzieci. Z racji obszerności książki syn zaczął od przeglądania zawartości i czytania po kolei tytułów mitów. Zatrzymywał się przy ilustracjach i analizował. Wcale mu się nie dziwię - rysunki są bardzo obrazowe i przyciągają uwagę, a dodatkowo na marginesach znajdujemy wiele pięknie nakreślonych wizerunków bogów, bogiń, potworów i innych bohaterów, które mnie osobiście urzekły. Są delikatne i dodają "smaczku", a przy okazji pomagają wyobraźni dziecka.
Na razie mity sobie dawkujemy - syn wybiera te, które mu się z czymś kojarzą. O koniu trojańskim, bo jest na zdjęciach w albumie rodziców. O życiu i pięcie Achillesa, bo zainteresowała go ilustracja walki. O dwunastu pracach Heraklesa, bo wśród nich opisano schwytanie byka kreteńskiego. Czytanie mitów jest taką ucztą dla ducha, że wręcz należy ją racjonować. To nie tylko książka, to wręcz lektura obowiązkowa. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, uczy wrażliwości. Nie pochłania się mitów od razu, lecz wraca do nich, gdy tylko ma się na to ochotę.
W wydaniu tym nie zapomniano również o zamieszczeniu przewodnika o mitach, zawierającego opis wszystkich postaci, mapę Starożytnej Grecji i słowniczek. Dodatkowo pozycja jest pięknie wydana - widać, że jest opracowana z dużą dbałością o szczegóły. Szczerze polecamy!KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 800 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Na sawannie zamieszanie i to całkiem niespodzianie!
Recenzja rodzica (Anna Kowalska)

Na sawannie zamieszanie i to całkiem niespodzianie!

Książka: Zamieszanie na sawannie, czyli dlaczego zwierz dziki łyka batoniki
O podążaniu za głosem serca
Recenzja rodzica (Ania Gawrońska)

O podążaniu za głosem serca

Książka: Najlepsi przyjaciele
Dlaczego ptaki przestały śpiewać?
Recenzja bibliotekarza (Beata Dziąbek)

Dlaczego ptaki przestały śpiewać?

Książka: O tym, jak na Szepczący Las padł czar
Marzyć powinien każdy chłopiec i dziewczyna
Recenzja rodzica (Mama Anna)

Marzyć powinien każdy chłopiec i dziewczyna

Książka: Wszystko zaczyna się od marzeń
Z dziennika łamaczy szyfrów...
Recenzja bibliotekarza (Monika Czapka)

Z dziennika łamaczy szyfrów...

Książka: Szyfr Jazona
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Musisz to komuś powiedzieć

Musisz to komuś powiedzieć

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Wyróżnienie literackie
Rok przyznania: 2011
Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka

Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka
Rok przyznania: 2012
Jajko księżyca

Jajko księżyca

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka - książka dla dzieci starszych
Rok przyznania: 2011
Pies w Krainie Wędrującej Nocy

Pies w Krainie Wędrującej Nocy

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka - książka dla dzieci młodszych
Rok przyznania: 2011
Bajkowa Drużyna

Bajkowa Drużyna

Zielona Gąska
Zielona Gąska »
zwycięska książka
Rok przyznania: 2011
więcej nagrodzonych książek

Sonda – Czas Dzieci

Czy waszym zdaniem warto zapisać dziecko na zajęcia językowe dodatkowe poza szkolnymi?
zdecydowanie tak
zdecydowanie nie
nie mam zdania


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2015