Książki dla dzieci » Mity greckie dla dzieci

Mity greckie dla dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Mity greckie dla dzieci

Wiek dziecka: od 6 do 11 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-7660-273-8

Tysiące lat temu starożytni Grecy opowiadali sobie historie o bogach, potworach, herosach i bohaterach. Mity były przekazywane przez kolejne pokolenia aż do współczesności. Opowieści przywołane w naszej księdze sięgają zatem samych początków czasu... Dowiecie się z nich, jak powstały niebo i ziemia, poznacie panteon greckich bogów. Przeczytacie o ludzkich uczuciach i namiętnościach, silnych i niezmiennych, w których przejrzeć się może każdy z nas. Zobaczycie, jak Zeus ciska swoje potężne gromy, jak Afrodyta wyłania się z morskiej piany, jak dzielny Herakles wykonuje swoich dwanaście prac. Spotkacie się oko w oko z potworami: Hydrą, Cerberem, harpiami, ale i usłyszycie przecudny śpiew syren i muzykę Orfeusza, zdolną wyprowadzić nawet zmarłych z krainy cieni. Czy jesteście gotowi na tę wyprawę? Wyprawę na drugą stronę czasu, na drugą stronę nas. Starożytna Hellada czeka...

 

Do kogo kierowana jest ta książka?

 • do dzieci, które dzięki lekturze mitów poznają kulturę starożytnej Grecji
 • do młodszych i starszych pasjonatów klasycznej literatury.

 

Dlaczego warto zakupić tę książkę?

 • opowiada mity greckie z iście epickim rozmachem; barwny, żywy język maluje najpiękniejsze obrazy starożytnej Hellady i wywołuje w nas silne, szczere emocje
 • opatrzona kunsztownymi ilustracjami, które przenosząc nas w świat antycznych malowideł, greckich waz i ornamentów, w mistrzowski sposób rozbudzają naszą wyobraźnię
 • piękne wydanie, cechujące się dbałością o szczegóły i elegancką oprawą, jak przystało na klasyczne dzieło.

 

Stron: 304
Oprawa: twarda, szyta nićmi z tasiemką
Format: 185x258

Recenzje książki (Mity greckie dla dzieci)

Recenzja bibliotekarza
Super przewodnik po greckich mitach

Na rynku księgarskim jest wiele wydań zawierających mity greckie. Jednak edycja w opracowaniu Anny Milbournei i Louise Stowell szczególnie przyciąga wzrok czytelnika niezwykle staranną szatą graficzną. Amarantowa okładka ze złoconymi literami zadowoli niejednego bibliofila.
W zbiorze zawarto te najbardziej popularne mity greckie, ale mnie szczególnie zafascynowała część druga nosząca tytuł: Przewodnik po mitach greckich. Są to niezwykle cenne uzupełnienia zawierające skondensowane informacje o bogach, boginiach, potworach, tytanach, herosach i bohaterach starożytnych Greków, czyli kto jest kim w mitach. Wielokierunkowe kryteria tego podziału z pewnością ułatwią czytelnikom zapamiętanie i rozróżnianie poszczególnych postaci oraz usystematyzują zdobytą wiedzę. Doskonałym pomysłem jest zamieszczenie dwóch mapek Starożytnej Grecji i rejonu Morza Śródziemnego lokalizujących wiele miejsc, o których mowa w mitach. Starożytne nazwy krajów i państewek oznaczono drukowanymi literami, wzbogacając je komentarzami o dziejących się tam wydarzeniach. Dzieciom trudno jest powiązać te wszystkie opowieści z realnym obszarem, a tu mamy pięknie wszystko rozrysowane i opisane.  
Książka wprowadza młodego czytelnika również w arkany szybkiego docierania do informacji, czemu służy indeks (coś na kształt wyszukiwarki Google – hehe…). Dodam informację, dla tych mniej wprawnych w czytaniu, że indeks to spis haseł w układzie alfabetycznym z podanymi numerami stron, dzięki którym szybko odszukujemy w treści poszukiwane przez nas hasło. Ale to jeszcze nie wszystko – w części końcowej znajdziemy słowniczek zawierający listę trudniejszych wyrazów oraz nazwy greckich bogów z rzymskimi odpowiednikami. Dlaczego rzymskimi? – otóż po starożytnych Grekach władzę w obszarze Morza Śródziemnego przejęli Rzymianie. Częściowo zawłaszczyli również kulturę grecką wraz z ich bogami, nadając im swoje imiona, stąd grecka Afrodyta to rzymska Wenus, a Zeus dla Rzymian to Jowisz. Ta wiedza z pewnością przyda się uczniom jeszcze w gimnazjum, gdzie literatura omawiana jest w połączeniu z innymi rodzajami sztuki.

Książkę polecam nie tylko dzieciom w wieku przedszkolnym, ale również piąto- i szóstoklasistom szkoły podstawowej ze względu na umieszczenie mitów greckich w wykazach lektur szkolnych. Książka może być również doskonałą pomocą w pracy domowej przy tworzeniu słowniczka pojęć z mitologii.

Recenzja rodzica
Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty

Pamiętam z dzieciństwa moje pierwsze spotkanie z mitologią grecką, mitycznymi bogami i herosami. Atena wyskakująca z głowy Zeusa, Herakles oczyszczający stajnię Augiasza, koń trojański, labirynt Ariadny, skrzydła Ikara - wszystkie te i inne opowieści były dla mnie fascynujące i do dziś bardzo je lubię.
Chcąc zarazić mojego ośmiolatka, podsunęłam mu Mity greckie dla dzieci. Z racji obszerności książki syn zaczął od przeglądania zawartości i czytania po kolei tytułów mitów. Zatrzymywał się przy ilustracjach i analizował. Wcale mu się nie dziwię - rysunki są bardzo obrazowe i przyciągają uwagę, a dodatkowo na marginesach znajdujemy wiele pięknie nakreślonych wizerunków bogów, bogiń, potworów i innych bohaterów, które mnie osobiście urzekły. Są delikatne i dodają "smaczku", a przy okazji pomagają wyobraźni dziecka.
Na razie mity sobie dawkujemy - syn wybiera te, które mu się z czymś kojarzą. O koniu trojańskim, bo jest na zdjęciach w albumie rodziców. O życiu i pięcie Achillesa, bo zainteresowała go ilustracja walki. O dwunastu pracach Heraklesa, bo wśród nich opisano schwytanie byka kreteńskiego. Czytanie mitów jest taką ucztą dla ducha, że wręcz należy ją racjonować. To nie tylko książka, to wręcz lektura obowiązkowa. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, uczy wrażliwości. Nie pochłania się mitów od razu, lecz wraca do nich, gdy tylko ma się na to ochotę.
W wydaniu tym nie zapomniano również o zamieszczeniu przewodnika o mitach, zawierającego opis wszystkich postaci, mapę Starożytnej Grecji i słowniczek. Dodatkowo pozycja jest pięknie wydana - widać, że jest opracowana z dużą dbałością o szczegóły. Szczerze polecamy!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Święto Dziękczynienia
Recenzja rodzica

Święto Dziękczynienia

Książka: Hania Humorek I Smrodek. Apetyt na święta
Idol na stadionie
Recenzja młodego czytelnika

Idol na stadionie

Książka: Robert Lewandowski. Z boiska na stadiony. Wyd. II
Po tę książkę po prostu chce się sięgnąć
Recenzja rodzica

Po tę książkę po prostu chce się sięgnąć

Książka: Akta Gordona Archera. Kroniki Archeo
Posłuchajcie
Recenzja rodzica

Posłuchajcie

Książka: Opowieści z zaczarowanego lasu. cz. 7 MINOTAUR
Sprawdźcie sami!
Recenzja rodzica (Karina Hanisz)

Sprawdźcie sami!

Książka: Angielski dla malucha. Kształty i figury
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Lawendowa czarownica

Lawendowa czarownica

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Koniec świata nr 13

Koniec świata nr 13

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Wędrówka Nabu

Wędrówka Nabu

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIA ZA ILUSTRACJE
Rok przyznania: 2016
KOT KARIMA I OBRAZKI

KOT KARIMA I OBRAZKI

Lista Skrarbów Muzeum Książki Dziecięcej »
WYRÓŻNIENIA ZA ILUSTRACJE
Rok przyznania: 2016
więcej nagrodzonych książek
Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Emi1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1 Prezenty1
Ranking

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)

Książ z duchami, których nie trzeba się bać :)Czyli co warto czytać dla przyjemności.
 • Niedokończony eliksir nieśmiertelności
  1.
 • Willa Trzech Łotrów
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Elf i dom strachów
  4.
 • Duch z butelki
  5.
cały ranking »inne rankingi »

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017