Książki dla dzieci » Mity greckie dla dzieci

Mity greckie dla dzieci
PATRONAT CzasDzieci.pl

Mity greckie dla dzieci

Wiek dziecka: od 6 do 11 lat
Ocena: 5.0/5 od 1 os.
ISBN: 978-83-7660-273-8

Tysiące lat temu starożytni Grecy opowiadali sobie historie o bogach, potworach, herosach i bohaterach. Mity były przekazywane przez kolejne pokolenia aż do współczesności. Opowieści przywołane w naszej księdze sięgają zatem samych początków czasu... Dowiecie się z nich, jak powstały niebo i ziemia, poznacie panteon greckich bogów. Przeczytacie o ludzkich uczuciach i namiętnościach, silnych i niezmiennych, w których przejrzeć się może każdy z nas. Zobaczycie, jak Zeus ciska swoje potężne gromy, jak Afrodyta wyłania się z morskiej piany, jak dzielny Herakles wykonuje swoich dwanaście prac. Spotkacie się oko w oko z potworami: Hydrą, Cerberem, harpiami, ale i usłyszycie przecudny śpiew syren i muzykę Orfeusza, zdolną wyprowadzić nawet zmarłych z krainy cieni. Czy jesteście gotowi na tę wyprawę? Wyprawę na drugą stronę czasu, na drugą stronę nas. Starożytna Hellada czeka...

 

Do kogo kierowana jest ta książka?

 • do dzieci, które dzięki lekturze mitów poznają kulturę starożytnej Grecji
 • do młodszych i starszych pasjonatów klasycznej literatury.

 

Dlaczego warto zakupić tę książkę?

 • opowiada mity greckie z iście epickim rozmachem; barwny, żywy język maluje najpiękniejsze obrazy starożytnej Hellady i wywołuje w nas silne, szczere emocje
 • opatrzona kunsztownymi ilustracjami, które przenosząc nas w świat antycznych malowideł, greckich waz i ornamentów, w mistrzowski sposób rozbudzają naszą wyobraźnię
 • piękne wydanie, cechujące się dbałością o szczegóły i elegancką oprawą, jak przystało na klasyczne dzieło.

 

Stron: 304
Oprawa: twarda, szyta nićmi z tasiemką
Format: 185x258

Recenzje książki (Mity greckie dla dzieci)

Recenzja bibliotekarza
Super przewodnik po greckich mitach

Na rynku księgarskim jest wiele wydań zawierających mity greckie. Jednak edycja w opracowaniu Anny Milbournei i Louise Stowell szczególnie przyciąga wzrok czytelnika niezwykle staranną szatą graficzną. Amarantowa okładka ze złoconymi literami zadowoli niejednego bibliofila.
W zbiorze zawarto te najbardziej popularne mity greckie, ale mnie szczególnie zafascynowała część druga nosząca tytuł: Przewodnik po mitach greckich. Są to niezwykle cenne uzupełnienia zawierające skondensowane informacje o bogach, boginiach, potworach, tytanach, herosach i bohaterach starożytnych Greków, czyli kto jest kim w mitach. Wielokierunkowe kryteria tego podziału z pewnością ułatwią czytelnikom zapamiętanie i rozróżnianie poszczególnych postaci oraz usystematyzują zdobytą wiedzę. Doskonałym pomysłem jest zamieszczenie dwóch mapek Starożytnej Grecji i rejonu Morza Śródziemnego lokalizujących wiele miejsc, o których mowa w mitach. Starożytne nazwy krajów i państewek oznaczono drukowanymi literami, wzbogacając je komentarzami o dziejących się tam wydarzeniach. Dzieciom trudno jest powiązać te wszystkie opowieści z realnym obszarem, a tu mamy pięknie wszystko rozrysowane i opisane.  
Książka wprowadza młodego czytelnika również w arkany szybkiego docierania do informacji, czemu służy indeks (coś na kształt wyszukiwarki Google – hehe…). Dodam informację, dla tych mniej wprawnych w czytaniu, że indeks to spis haseł w układzie alfabetycznym z podanymi numerami stron, dzięki którym szybko odszukujemy w treści poszukiwane przez nas hasło. Ale to jeszcze nie wszystko – w części końcowej znajdziemy słowniczek zawierający listę trudniejszych wyrazów oraz nazwy greckich bogów z rzymskimi odpowiednikami. Dlaczego rzymskimi? – otóż po starożytnych Grekach władzę w obszarze Morza Śródziemnego przejęli Rzymianie. Częściowo zawłaszczyli również kulturę grecką wraz z ich bogami, nadając im swoje imiona, stąd grecka Afrodyta to rzymska Wenus, a Zeus dla Rzymian to Jowisz. Ta wiedza z pewnością przyda się uczniom jeszcze w gimnazjum, gdzie literatura omawiana jest w połączeniu z innymi rodzajami sztuki.

Książkę polecam nie tylko dzieciom w wieku przedszkolnym, ale również piąto- i szóstoklasistom szkoły podstawowej ze względu na umieszczenie mitów greckich w wykazach lektur szkolnych. Książka może być również doskonałą pomocą w pracy domowej przy tworzeniu słowniczka pojęć z mitologii.

Recenzja rodzica
Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty

Pamiętam z dzieciństwa moje pierwsze spotkanie z mitologią grecką, mitycznymi bogami i herosami. Atena wyskakująca z głowy Zeusa, Herakles oczyszczający stajnię Augiasza, koń trojański, labirynt Ariadny, skrzydła Ikara - wszystkie te i inne opowieści były dla mnie fascynujące i do dziś bardzo je lubię.
Chcąc zarazić mojego ośmiolatka, podsunęłam mu Mity greckie dla dzieci. Z racji obszerności książki syn zaczął od przeglądania zawartości i czytania po kolei tytułów mitów. Zatrzymywał się przy ilustracjach i analizował. Wcale mu się nie dziwię - rysunki są bardzo obrazowe i przyciągają uwagę, a dodatkowo na marginesach znajdujemy wiele pięknie nakreślonych wizerunków bogów, bogiń, potworów i innych bohaterów, które mnie osobiście urzekły. Są delikatne i dodają "smaczku", a przy okazji pomagają wyobraźni dziecka.
Na razie mity sobie dawkujemy - syn wybiera te, które mu się z czymś kojarzą. O koniu trojańskim, bo jest na zdjęciach w albumie rodziców. O życiu i pięcie Achillesa, bo zainteresowała go ilustracja walki. O dwunastu pracach Heraklesa, bo wśród nich opisano schwytanie byka kreteńskiego. Czytanie mitów jest taką ucztą dla ducha, że wręcz należy ją racjonować. To nie tylko książka, to wręcz lektura obowiązkowa. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, uczy wrażliwości. Nie pochłania się mitów od razu, lecz wraca do nich, gdy tylko ma się na to ochotę.
W wydaniu tym nie zapomniano również o zamieszczeniu przewodnika o mitach, zawierającego opis wszystkich postaci, mapę Starożytnej Grecji i słowniczek. Dodatkowo pozycja jest pięknie wydana - widać, że jest opracowana z dużą dbałością o szczegóły. Szczerze polecamy!Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Książki dla dzieci

Recenzje książek

Co szczeka w starym zamku
Recenzja rodzica

Co szczeka w starym zamku

Książka: Strażnicy Zamku Penhallow. Księżycowy posąg
Co jest najważniejsze dla psa?
Recenzja CzasDzieci.pl (Antonina Dróżdż)

Co jest najważniejsze dla psa?

Książka: Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu
Miejski świat nabiera barw
Recenzja rodzica

Miejski świat nabiera barw

Książka: Kazik mieszka w mieście
Przeciwieństwa na ludowo
Recenzja rodzica

Przeciwieństwa na ludowo

Książka: Przeciwieństwa
To nie jest typowa książka o gaszeniu pożarów
Recenzja rodzica

To nie jest typowa książka o gaszeniu pożarów

Książka: Strażak Lulek. Poczytaj ze mną
więcej recenzji

Książki nagrodzone

Zawiła historia niesfornego Kacperka

Zawiła historia niesfornego Kacperka

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Bruno. Chłopiec, który nauczył się latać

Nagroda DOBRE STRONY
Nagroda DOBRE STRONY »
Nagroda w kategorii książki dla młodzieży
Rok przyznania: 2017
Łopianowe pole

Łopianowe pole

Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY
Książka Roku - konkurs Polskiej Sekcji IBBY »
Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Rok przyznania: 2017
Haczyk

Haczyk

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala Baba i dwóch rozbójników

Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego
Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego »
Nominacja
Rok przyznania: 2017
więcej nagrodzonych książek
Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Ranking

Najlepsze książki dla czytelników 10+

Najlepsze książki dla czytelników 10+Dla przyjemności, dla namysłu, dla ważnych przeżyć
 • O chłopcu, który pływał z piraniami
  1.
 • Czasodzieje. Klucz czasu
  2.
 • Czarownica piętro niżej
  3.
 • Rico, Oskar i Głębocienie
  4.
 • Tomek Łebski – Geniusz (a przynajmniej tak mu się wydaje…). Tom 10
  5.
cały ranking »inne rankingi »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018