Warszawa

Ojcostwo - podróż, która się nie kończy

Ojcostwo - podróż, która się nie kończy

Ojciec, Tata, Tatuś...tak wiele emocji i odcieni mają te słowa. Dla każdego z nas zapewne znaczą coś innego.

 

 

Z okazji Dnia Ojca chciałabym Wam przedstawić książki, które opowiadają o byciu tatą z różnych perspektyw. W poniższym zestawieniu przemawiać będzie zarówno słowo jak i obraz. Książki, które tutaj znajdziecie są wzruszające, ciepłe, bliskie, realistyczne, metaforyczne...Polecam zarówno na prezent, jak i do wspólnego czytania

 

Tata Oli. Tata Oli nie chce być już dorosły

Autor: Thomas Brunstrøm

Wydawnictwo: Dwukropek 

Wiek: 6+

 

 

 

Bycie dorosłym, choć jest marzeniem wielu dzieci, nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Tata Oli wie o tym doskonale. Ola niekoniecznie. Na szczęście Tata Oli jest mądrym dorosłym, który chętnie pozwala swojej córce doświadczać pewnych rzeczy na własnej skórze. Z entuzjazmem przystaje więc na propozycję by na jeden dzień zamienić się rolami. Tata odgrywa swoją część perfekcyjnie wczuwając się na nowo w beztroski stan umysłu niezmącony wymaganiami codzienności. Dla Oli wszystko jest zaskoczeniem i nowością, w którą musi włożyć sporo wysiłku. Ta pełna humoru książka pokazuje jak o wielu sprawach musi myśleć Tata Oli i jak wiele wyzwań czeka na niego na co dzień. To też ciepła opowieść o relacji między ojcem i jego dziećmi - Tata Oli, choć w roli dziecka, obdarza dziewczynkę zaufaniem, jednocześnie czuwając by w odpowiednim momencie zareagować i być wsparciem dla swoich dzieci.

 

Dla mnie 

Autorzy: Zack Bush, Gregorio De Lauretis

Wydawnictwo: Dwukropek 

Wiek: 3+

 

 

Pierwsze wrażenie, które do mnie dociera pojawia się pod wpływem ilustracji. Wielki mężczyzna siedzący w poczekali szpitalnej czeka na narodziny swojego dziecka. Jego wygląd zewnętrzny zdaje się świadczyć o sile, budzi lekki strach, choć na twarzy maluje się zdenerwowanie, niepewność. To bardzo ciekawy kontrast. Przewracając kolejne kartki książki - coraz bliżej mi do wzruszenia. Wczytując się w krótkie teksty na każdej stronie, dostrzegam w nich szczęście, miłość, dumę z powodu narodzin dziecka. Życie mężczyzny się zmienia, a jednocześnie ta zmiana - chociaż przynosi wiele nowości i wyzwań - zdaje się być dla bohatera ciekawą przygodą. Każda nowa umiejętność, odkrycie, wspólne spędzanie czasu wypełnione jest radością z bliskości. To przepiękna i wzruszająca opowieść o relacji między dużym i małym człowiekiem - o drodze, którą przemierza się “krok w krok” z ciekawością i otwartością na to, co przyniesie jutro. 

 

Najlepszy tata na świecie 

Autor: Nathaniel H'Limi

Wydawnictwo: Babaryba 

Wiek: 3+

 

 

Kiedy zaczyna się być tatą? Czy wtedy kiedy dziecko jest już na świecie? A może w momencie, kiedy pojawia się wiadomość: zostaniesz ojcem? Mówi się, że kobietom łatwiej nawiązać relację z dzieckiem, bo łączy je z potomstwem niezwykła, intymna więź. W książce “Najlepszy tata na świecie” odnalazłam niezwykłą czułość, bliskość i intymność opisaną z perspektywy ojca. Porównanie rodzicielstwa do wyprawy w kosmos, szukanie podobieństw, tych mniej lub bardziej humorystycznych, niepewność wynikająca z odmiany życia - to bardzo autentyczna relacja rodzącej się relacji pomiędzy ojcem a dzieckiem. Szczerej, ciepłej i bliskiej, a jednocześnie nie pozbawionej tych wszystkich trudności, które pojawiają się wraz z potomkiem. Warstwa ilustracyjna wspaniale oddaje to bogactwo momentów - zarówno radosnych, jak i tych trudnych, wymagających. 

 

Po prostu Tata 

Autorki: Renata Piątkowska, Magdalena Pilch

Wydawnictwo: Literatura 

Wiek: 6+

 

 

Siedem niezwykłych opowieści o ojcach. Znajdziecie w tej książce zarówno radość i niepewność świeżo upieczonego taty, który zostaje po raz pierwszy sam na sam ze swoją córeczką, jak i historię ojca, który wierząc do końca w możliwość ocalenia swojego syna i złożoną mu obietnicę - nie ustaje w jego poszukiwaniach, a tym samym ratuje mu życie. Jest tutaj miejsce na wzruszenie mężczyzny, który po śmierci żony robił wszystko by jego córka otrzymała jak najlepsze wykształcenie, niczym przepustkę do lepszego życia, jak i przestrzeń na opowieść o bohaterstwie - wyrażającym się w małych i dużych gestach. Wszystkie te opowieści, w moim odczuciu, dzięki swej różnorodności ukazują ojcostwo z wielu perpsektyw. Czasem bliskość wyrażona jest poprzez wspólny czas spędzony na pogoni za tęczą, innym razem również trzeba ruszyć w bieg, ale tym razem uciekając przed groźnym bykiem. To, co łączy te opowieści to miłość jaka mieści się w sercu każdego z opisanych mężczyzn. Miłość gotowa na wyzwania, poświęcenie, oddanie, bycie razem. 

 

Tata

Autorzy: Helene Delforge, Quentin Greban

Wydawnictwo: Media Rodzina 

Wiek: 4+

 

 

Co to właściwie znaczy: być tatą? Czy jest jakiś jeden odpowiedni wzór? Kolejny raz wyruszyłam w podróż przez epoki, kraje, tradycje, wyzwania, codzienność...tym razem z tatą. Przyjarzałam się zwyczajom, przysłuchałam się myślom i refleksjom, dostrzegłam różnorodność. "Tata" to niesamowita książka z przepięknymi ilustracjami. To podróż przez kalejdoskop emocji jakie pojawiają się w mężczyźnie, nie tylko w momencie kiedy zostaje ojcem, ale w czasie całej rodzicielskiej podróży.  

 

Basia i gotowanie

Autorki: Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Wydawnictwo: HarperKids

Wiek: 4+

 

 

Nie wiem jak Was, ale mnie Tata Basi wzrusza szczególnie. Na przykład wtedy, kiedy zasypia na pralce, a potem się tłumaczy, że tak tylko sobie usiadł i się zamyślił albo kiedy wyrusza z trójką dzieci na plac zabaw i dzielnie radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami lub w momencie, kiedy próbuje nauczyć Basię jeździć na nartach - ojcowska duma ściera się z topniejącą cierpliwością. Czytając o przygodach Basi, Janka i Franka mam poczucie, że tata jest dla swoich dzieci postacią ważną i obecną - pomimo trosk i wymagań wynikających z codzienności. W książce “Basia i gotowanie” nasi bohaterowie mierzą się z wymagającą sztuką kulinarną i również niełatwym zadaniem przygotowania kolacji dla mamy. I choć początek zapowiada się obiecująco, szybko okazuje się, że dla każdego polecenie "nie kombinuj" oznacza zupełnie coś innego, a przy samym gotowaniu można się spocić jak przy dobrym treningu! Tylko...czy efektem wspólnego gotowania będzie pełny brzuch? 

 

Seria: Szkoła szpiegów 

Autor: Stuart Gibbs

Wydawnictwo: Agora dla dzieci 

Wiek: 9+

 

 

Alexander Hale - superszpieg, agent CIA, mężczyzna biorący udział w niebezpiecznych misjach, człowiek o niebywałej renomie i uznaniu w świecie szpiegowskim. No kto nie chciałby mieć takiego ojca? Ben Ripley, bohater serii Szkoła szpiegów, stworzonej przez Stuarta Gibbsa, długo nie mógł zrozumieć dlaczego Erica Hale, rodzona córka Alexandra, nie jest nim zachwycona. Śledząc akcję od pierwszego tomu, a następnie sięgając po każdy kolejny z serii, Alexander Hale stopniowo odsłania swoje drugie oblicze - a może raczej - prawdziwe oblicze? Dlaczego polecam tę serię? Polecam ją z dwóch powodów! Po pierwsze - ponieważ ukazuje bardzo ciekawą metamorfozę człowieka, który pragnąc zaimponować swojej córce próbuje doskoczyć do wysoko zawieszonej poprzeczki. Po drugie - jest to postać o urzekającej pewności siebie. Alexandra po prostu trudno nie lubić! I choć jego przykład pokazuje jak skomplikowane i trudne może być ojcostwo, to jednocześnie jego niezwykły urok powoduje, że kibicuje jego relacji z córką już od pierwszych chwil. A wszystko to utkane w klimacie szpiegowskim, z niezwykle dynamiczną akcją i niespodziewanymi zwrotami akcji. Polecam do wspólnego czytania - myślę, że spodoba się zarówno dzieciom jak i ojcom! 

 

Tolo i Bolo ratują Lisią Górkę

Autorki: Agata Romaniuk, Anna Oparkowska

Wydawnictwo: Agora dla dzieci 

Wiek: 6+

 

 

“Bolo często pilnował brata, bo mieszkali tylko we trójkę: oni i mama, zwana przez synów Mamisiem”.

 

Zaraz, zaraz - przecież w tej rodzinie taty nie ma… Prawda - i tak też się zdarza. Nie znaczy to jednak, że w życiu Tola i Bola nie ma żadnego mężczyzny, który wypełniłby tę przestrzeń. Jest przecież wuj Onżej, który jeździ na żółtym motocyklu, a w torbie ma najlepsze słodycze. A co najważniejsze - zna chłopaków od maleńkości i ich uwielbia. Jest też oczywiście Duży Vlad - właściciel kawiarni “Mała Czarna” - serdeczny przyjaciel braci. Obydwaj mężczyźni tworzą z chłopcami prawdziwie bliską, czułą - niemal ojcowską - relację. Właśnie o takich bliskich relacjach opowiada ta książka. O ojcostwie realizowanym w trochę odmienny sposób, ale ciągle bardzo ważnym.

 

Jeszcze pięć minut

Autorka: Marta Altes

Wydawnictwo: Tako 

Wiek: 3+

 

 

Patrząc na tatę lisa mam ochotę posadzić go w fotelu i zaparzyć mu ciepłą kawę. A zanim to nastąpi to najchętniej wręczyłabym mu medal. Bo choć nieustannie się spieszy, próbując dopiąć wszystko na czas - jego lisie dzieci uznają czas za pojęcie względne i co rusz odkrywają w sobie coraz to nowszy zew przygody, która przecież nie może czekać! A jednak trzeba to wszystko jakoś ze sobą pogodzić i siebie nawzajem zrozumieć. Choć perspektywy na upływający czas zdają się być co najmniej odmienne. To przepiękna i zabawna książka o codzienności, relacjach i rodzinnych wyzwaniach, które choć czasami bywają trudne, mimo wszystko pełne są bliskości i bycia razem!

 

 

A jaka jest Wasza ulubiona książka o ojcostwie?

 


 

Niektóre Wydawnictwa, których książki miałam przyjemność zaprezentować Wam w tym artykule, wzięły udział w kampani #Tatateżczyta zorganizowanej przez Fundację Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwo Tatarak. 

 

 

Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze!

Masz supermoc, o której być może nie wiesz 

 

Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem.

Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków.

Także, a może przede wszystkim, czytelniczych.

Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji.

 

Więcej informacji na temat kampani znajdziecie tutaj: #Tatateżczyta

Czeka tam na Was zarówno garść informacji: dlaczego wspólne czytanie jest ważne oraz cała masa inspiracji czytelniczych dostosowanych do wieku Waszego dziecka! 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć