13.00
Spektakl „Calineczka” (bajka dla dzieci) | Teatr Scena Elffów (Warszwa, Polska)
Reżyser: Ani Polarusz/ Ані Поляруш
Obsada: Ani Polarusz/ Ані Поляруш, Patryk Huńkowski/ Патрик Хуньковський
Scena Elffów powołana do życia przez dwie twórcze osoby: Ani Polarusz (Ani-rusz) i Marię Romę Klatkę (Ro-mari). Celem teatru jest uwrażliwianie na sztukę teatralną, sztukę lalki i sztukę muzyki małych i dorosłych oraz nauka poprzez wspólną, rodzinną zabawę, co pozwala na lepsze poznanie siebie i swoich pociech. W działaniach Sceny Elffów udział biorą inni uzdolnieni i znani twórcy: muzycy, aktorzy, tancerze. Prócz koncerto-spektakli Scena Elffów prowadzi także różnego rodzaju artystyczne warsztaty dla rodzin.
Spektakl na fortepian i marionetkę „Calineczka” na podstawie bajki H.Ch. Andersena – to pełna emocji opowieść prostej kobiety i małej dziewczynki: dwóch bohaterek patrzących na świat „różnymi oczyma”. Dźwięki płynące z fortepianu w magiczny sposób łączą te dwie postaci. Ten artystyczny eksperyment ma na celu przybliżyć twórczość H.Ch. Andersena jako refleksję nad niejednoznacznością otaczającego nas świata, odbicie naszej rzeczywistość.
IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego "Wschód-Zachód" odbędzie się od 2 do 9 kwietnia 2017 roku w Krakowie, jej mottem będzie „Per aspera ad astra”.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Widowisk Masowych i Show-programów we współpracy z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Festiwal w tym roku gości uczestników z Ukrainy, Polski, Gruzji, Niemiec, Słowenii, Austrii. Dwadzieścia teatrów zagra spektakle na scenach Teatru Groteska, Teatru Praska 52, Teatru Nowego Proxima, Teatru bez Rzędów, Teatru Odwróconego oraz SCKM.
Podczas Festiwalu odbędą się spektakle, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, prezentacje, wystawy oraz inne wydarzenia towarzyszące. Podobnie jak i w poprzednich edycjach, pragniemy zaprezentować współczesne profesjonalne i amatorskie teatry z Ukrainy i z całego świata, nawiązujące tematyką swoich sztuk do szeroko pojętej tematyki ukraińskiej.
To wielokulturowe przedsięwzięcie w październiku 2016 roku otrzymało Główną Nagrodę jako Kulturowy Projekt Transgraniczny na Forum Partnerstwa Wschodniego w Lublinie.