godz. 14.30
OD-NOWA to część wystawy stałej Muzeum Etnograficznego w Krakowie, poświęcona obrzędowości wiosennej. 20 marca zapraszamy na spotkanie z wiosennymi kolędnikami, pisankami, palmami wielkanocnymi i zabawkami sprzedawanymi na krakowskich odpustach: Emausie i Rękawce.
OD-NOWA opowiada o ożywieniu świata. Zobaczymy tu eksponaty z końca XIX i 1. połowy XX wieku – okresu dynamicznego rozwoju naukowego zainteresowania obrzędami ludowymi i tworzenia pierwszych publicznych kolekcji etnograficznych. W obrzędach wiosennych współistniały wówczas elementy chrześcijańskie związane ze Świętami Wielkanocnymi i te wywodzące się z mitycznej, przedchrześcijańskiej wizji świata.
W porządku mitu wiosna to czas odrodzenia życia po okresie zimowej martwoty. Wymaga zabiegów oczyszczających i przywracających witalność i płodność. Odrodzony, wyłaniający się z chaosu świat należy też oswoić, nazywając i odmierzając: słowem, obrazem i dźwiękiem.
OD-NOWA jest ważnym punktem w historii przemiany Muzeum Etnograficznego – to tutaj rozpoczęliśmy przebudowę wystawy stałej. OD-NOWA, wcześniej udostępniona widzom w procesie przemiany, teraz została oficjalnie ukończona. Cztery ściany – strony wiosennego świata, połączyły się w jedną całość.
O OD-NOWIE opowie Karolina Pachla-Wojciechowska – adiunkt ds. zbiorów i projektów badawczych MEK.
Zobacz e-przewodnik po OD-NOWIE
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz – plac Wolnica 1
W niedzielę można bezpłatnie zwiedzać całą wystawę stałą. Zostańcie w Muzeum Etnograficznym chwilę dłużej!