Kraków

Noc Muzeów w Muzeum Krakowa 2024
Kraków Impreza okolicznościowa

Noc Muzeów w Muzeum Krakowa 2024

17 maja 2024
Wpis archiwalny

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów!

 

https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/noc-muzeow-2024

 

Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35

Sala Miedziana – I piętro
godz. 18.00 przedstawienie dla najmłodszych Smoki i stary wolumin, czyli jak to z Nawojką było

 

Zapraszamy na kolejne przygody dwóch Smoków Obiboków. Tym razem nasi bohaterowie odnajdą w Uniwersyteckiej Bibliotece bardzo stary wolumin samego doktora Jana Twardowskiego. Bohaterowie postanawiają otworzyć księgę, a kiedy przewracają kolejne jej strony, ożywają legendy związane z nauką. W legendach pojawią się Nawojka, św. Jan Kanty ze swymi niezwykłymi historiami, Krzysztofor i jego srebro, Mądry Skuba – pogromca potworów, Wawrzek i Wit Stwosz, a w końcu Jan Twardowski i pająk.

 

Widowisko zawiera zarówno elementy teatru żywego aktora, jak i teatru kukiełkowo-lalkowego. Podczas trwania spektaklu dzieci występują na scenie, stają się bohaterami i uczestniczą w tworzeniu, co daje im niezapomniane wrażenia wspaniałej edukacyjnej zabawy.

 

godz. 21.30Wiosenny śpiew ptaków – – muzyczno-edukacyjne spotkanie z muzyką dawną

 

Prezentacja utworów muzyki dawnej powiązanej motywami ornitologicznymi, a poprzedzona zarysem tła kulturowego i muzykologicznego charakterystycznego dla epoki, w której te dzieła powstały. W trakcie wydarzenia usłyszymy utwory klawesynistów francuskich (Kukułka L. Daquina, Zakochany słowik L. Couperina) w interpretacji klawesynistki Anny Huszczo. Ptasie odgłosy zabrzmią również w barwnych renesansowych kompozycjach chóralnych wykonanych przez Chór V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie.
Koncert poprowadzi Ewa Pasek.

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Kraków od początku, bez końca i czasowej Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych. Ostatnie wejście o godz. 00.00

 

19.00 ABC drzewek emausowych
Drzewko emausowe to fantastyczny przykład tego, że spotkanie tradycji i zwyczajności wcale nie musi być nudne, a wręcz przeciwnie – może być piękne i niesamowite. W trakcie warsztatów zwiedzimy tegoroczną wystawę pokonkursową, dowiemy się, jak wziąć udział w konkursie oraz stworzymy własne drzewko życia, które będzie cieszyło oko, ale sprawi również, że tradycji stanie się zadość.
Prowadzenie: Adrian Tylek. Zajęcia dla dzieci w wieku 6–13 lat.

 

Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 25 osób

 

godz. 19.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Przystanek Zwierzyniec. Wystawa drzewek emausowych
Prowadzanie: Maria Lempart
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób

 

godz. 20:30 Od alchemików po naukowców, czyli rzecz o krakowskiej nauce i uczonych

 

Kraków uznawany jest nie tylko za miasto świętych i kościołów, ale także mędrców i uczonych. W tym gronie znajdują się zarówno postacie legendarne, jak i te, o których mówią przekazy historyczne. Zapraszamy na tematyczne oprowadzanie po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca, podczas którego zwiedzimy wybrane części ekspozycji. Nie zabraknie opowieści o alchemikach, pierwszych krakowskich studentkach oraz badaczach, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w świecie krakowskiej nauki.
Prowadzenie: Justyna Kasińska
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 25 osób

 

godz. 22.30 Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej Kraków od początku, bez końca. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl
Limit 25 osób w grupie

 

Wieża Ratuszowa, Rynek Główny 1

 

godz. 19.00–01.00 Oprowadzanie z przewodnikiem [co godzinę]. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: https://bilety.mhk.pl
Ostatnie wejście o godz. 00.30
Rynek Podziemny, Rynek Główny 1

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Liczba dostępnych biletów jest ograniczona. Ostatnie wejście o godz. 23.45

 

godz. 19:30 Oprowadzanie tematyczne Archeologia Rynku Podziemnego
Ekspozycja w podziemiach Rynku Głównego jest de facto rezerwatem archeologicznym, przestrzenią pozostałą po rozległych badaniach wykopaliskowych prowadzonych w latach 2005–2006. Zainteresowania badawcze najważniejszą przestrzenią publiczną miasta sięgają schyłku XIX w. Wtedy to odsłonięto romańskie mury kościoła św. Wojciecha i towarzyszące świątyni wczesnośredniowieczne pochówki szkieletowe. W następnych dekadach odkryto nie tylko pozostałości rozległego cmentarzyska, lecz potwierdzono również zasiedlenie tej przestrzeni przed Wielką Lokacją, w XII–XIII w. Najnowsze badania doprecyzowały ustalenia w tym obszarze, a także rzuciły więcej światła na zagadnienie późnośredniowiecznej architektury mieszczańskiej. Jej relikty, obok pochówków i chat przedlokacyjnych, są obecnie istotnym elementem narracji wystawy zlokalizowanej pod płytą Rynku. Oprowadzanie będzie próbą spojrzenia na ekspozycję z perspektywy naukowej archeologii stanowiącej kluczową dyscyplinę w badaniach nad średniowiecznym Krakowem.
Prowadzenie: dr Dominik Lulewicz
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających info@muzeumkrakowa.pl
Limit miejsc: 25 osób

 

godz. 20.30; 21.30 Zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej Śladem europejskiej tożsamości Krakowa
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit miejsc: 30 osób

 

Barbakan, ul. Basztowa

 

godz. 19.00−01.00 U zarania państwa Piastów – wkrocz pomiędzy Słowian i odkryj historię swoich przodków! Ostatnie wejście o godz. 00.30

 

godz. 19.00 Otwarcie bram
Prezentacja grupy rekonstrukcyjnej Jarchuk. Omówienie programu Nocy Muzeów w Barbakanie. Pokaz walk

 

godz. 19.15 Broń Słowian: czym i w jaki sposób walczono?
W programie prezentacja i omówienie rodzajów broni: oszczepów i włóczni, jako podstawowego wyposażenia wojowników, mieczy – broni wielkiej wartości i symbolu władzy, tarcz, których używano nie tylko do obrony oraz maczug pełniących funkcje narzędzi, broni i wyznacznika statusu.

 

godz. 20.00 Uzbrojenie ochronne: Jak wyposażony był tarczownik i pancerny?
Pancerni: czym wyróżniało się wyposażenie ciężkozbrojne, charakterystyka występujących rodzajów pancerza, prezentacja kolczug, różnych typów tarcz oraz hełmów z epoki. Elementy uzbrojenia charakterystyczne dla Słowian.

 

godz. 21.00 Pokazy walki
Pojedynki wojowników, pokazy manewrów, prezentacja i objaśnienie elementów taktycznych, problematyka dotycząca rekonstrukcji walki.

 

godz. 22.00 Wczesnośredniowieczna moda
Prezentacja sylwetek różnych warstw społecznych z omówieniem poszczególnych części stroju i elementów tożsamych tylko dla Słowian.

 

godz. 23.00 Rzemiosło wczesnośredniowieczne
Przedstawienie źródeł do prób odtwórstwa ubrań, prezentacja tkania krajki i omówienie poszczególnych rodzajów materiałów z uwzględnieniem roli kolorów u Słowian – krótka prelekcja o farbowaniu przędzy i tkanin. Prezentacja procesu produkcji tarczy.

 

godz. 00.00 Kuchnia Słowian
Prezentacja naczyń oraz omówienie składników dań i potraw w kulturze Słowian.

godz. 00.30 Pokaz walk. Zakończenie wydarzenia

 

Mury Obronne, ul. Pijarska

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie Murów Obronnych
Ostatnie wejście o godz. 00.30

 

Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa Dom pod Krzyżem, ul. Szpitalna 21

 

godz. 19.00 Z Lajkonikiem przez Tadżykistan – wykład z prezentacją, prowadzanie: dr Mateusz Kłagisz, (Instytut Orientalistyki UJ). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 25 osób w grupie, wstęp bezpłatny

 

godz.19.00; 21.00 Warsztaty koronki klockowej. Prowadzenie: Stowarzyszenie Koronczarek Ziemi Krakowskiej. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 10 osób w grupie

 

godz. 21.00Biografie kleparskich domów, czyli czym jest socjotopografia – wykład z prezentacją, prowadzanie: dr Andrzej Iwo Szoka, Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 25 osób w grupie, wstęp bezpłatny

 

Stara Synagoga, ul. Szeroka 24

 

godz. 19.00–01.00 – Zwiedzanie wystawy stałej Żydowskie Tradycjei czasowej Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu. Ostatnie wejście o godz. 00.30

 

godz. 19.30 Zajęcia dla młodzieży i dorosłych Edukacja żydowska wczoraj i dziś
Uczestnicy zajęć poznają tradycyjny żydowski system edukacji funkcjonujący w Polsce i w Krakowie przed Zagładą, a także ten współcześnie realizowany przez społeczność żydowską żyjącą w naszym mieście. Dowiedzą się, czym były chedery, szkoły typu Talmud–Tora, a także poznają miejsca, gdzie placówki te funkcjonowały i gdzie funkcjonują obecnie. Dodatkowo uczestnicy będą mogli poczuć się jak w prawdziwej żydowskiej szkole, pisząc alfabetem hebrajskim pierwsze słowa Biblii lub własne imię.
Prowadzenie: Aleksandra Gaj
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 25 osób w grupie

 

godz. 21.00 Oprowadzanie po wystawie czasowej Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu. Prowadzenie: Piotr Figiela
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób w grupie

 

godz. 22:30 Oprowadzanie po wystawie stałej Żydowskie Tradycje.
Prowadzenie: dr Przemysław Zarubin
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób w grupie

 

Przystań Muzeum – Bulwar Rodła

 

godz. 20.00–22.00Z flisackim przytupem – muzykowanie na Przystani. W przerwie między bieganiem od muzeum do muzeum przystań na chwilę nad Wisłą przy ujściu Rudawy (koło Norbertanek) w Przystani Muzeum. Między drewnianymi łodziami zacumowanymi przy bulwarze będzie się można rozsiąść na leżakach i kocach, by posłuchać i pośpiewać wraz z flisakami. Muzyków można będzie zobaczyć na galarze Szwajcarka, który jest własnością Muzeum Krakowa. Można zabrać ze sobą instrumenty i dołączyć do muzykujących.

Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji

 

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Miasto pod Kopcem Kraka
Ostatnie wejście o godz. 00.00

 

godz. 19.00; 22.00Najciekawsze zabytki na wystawie stałej Miasto pod Kopcem Kraka
Prowadzenie: Melania Tutak, Robert Gaweł, Anna Warzecha, Jakub Jastrzębski. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób.

 

godz. 21.00; 23.00 W Katedrze Twardowskiego. Pierwszym i bodaj najsłynniejszym badaczem spod Krzemionek był Mistrz Twardowski, tajemniczy krakowski alchemik. Podczas Nocy Muzeów przywołamy więc jego ducha, a dziedziniec Muzeum Podgórza zamieni się pod osłoną nocy w Katedrę Twardowskiego, gdzie najprawdziwszy alchemik przeprowadzi swoje eksperymenty i będzie tworzyć rzeczy niezwykłe – od ogrodów, które w kilka chwil urosną w zamkniętych szczelnie słojach, aż po pastę do zębów dla… słonia!
W Mistrza Twardowskiego wcieli się Bartłomiej Koźniewski, na co dzień biotechnolog, zaś po godzinach popularyzator nauk chemicznych i oczywiście alchemik!
Miejsce: dziedziniec Muzeum Podgórza. Czas trwania każdego pokazu: ok. 45 minut
Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji

 

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Kraków – czas okupacji 1939–1945
Ostatnie wejście o godz. 23.30

godz. 19.00; 21.00 Oprowadzanie po wystawie stałej Kraków – czas okupacji 1939 – 1945 w języku polskim
Prowadzenie: Ewa Polańska
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 20.00 Spacer z przewodnikiem Wokół Fabryki Schindlera
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl

 

Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18

 

godz. 19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Ostatnie wejście o godz. 00.30

 

godz. 19.00 Narodziny totalitaryzmów– warsztaty edukacyjne. Prowadzenie: Jan Grabowski. Zajęcie dla młodzieży: 15–18 lat. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 20.00 Oprowadzanie po wystawie stałej Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Prowadzenie: Katarzyna Kocik. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 21.30 Spacer Krakowskie getto w relacji świadków
Świadectwa ocalałych z Zagłady są jednym z najważniejszych źródeł do poznania historii II wojny światowej. Pozwalają poznać nie tylko przebieg rozmaitych wydarzeń, ale również emocje i uczucia osób, które je przeżyły. Są wreszcie doskonałym materiałem edukacyjnym, który nadaje historii ludzkie oblicze.
Prowadzenie: Jan Grabowski. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 20 osób

 

Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

 

godz. 19.00−01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956 i cel podręcznego aresztu Gestapo. Ostatnie wejście o godz. 00.30

godz. 23.00 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy stałej i cel podręcznego aresztu Gestapo. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 21.00–22.00Ludzkie dramaty na wystawie czasowej Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci. Prezentacja: Tomasz Stachów
Wystawa Spirala zbrodni. Krakowianie na afiszach śmierci przypomni, pokaże i otoczy pamięcią krakowian, którzy znaleźli się na niemieckich obwieszczeniach z listami osób skazanych na śmierć. Pojawienie się nazwisk tych ludzi na tzw. afiszach śmierci było również tragedią dla ich rodzin. Przedstawienie emocji, które towarzyszyły im w tamtym czasie, jest istotną częścią tej ekspozycji. Powstaje ona 80 lat od przywoływanych wydarzeń, ale też 40 lat od wydania wybitnej książki Stanisława Dąbrowy-Kostki Hitlerowskie afisze śmierci. Ekspozycja jest także okazją do zmierzenia się ze współczesnym stanem wiedzy i ma pełnić rolę edukacyjną w temacie części polskich strat osobowych w okresie okupacji niemieckiej. Będzie ona prezentowana od końca maja przez cały rok w Fabryce Schindlera.

 

Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystaw Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–1989 oraz Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie. Ostatnie wejście o godz. 00.00

 

godz. 19.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–1989. Prowadzenie: dr Zbigniew Semik
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 19.00 Warsztaty Szkolimy przyszłych emalierników
Chcesz się dowiedzieć, co to jest emalia, zgłębić wiedzę, stworzyć coś niepowtarzalnego? Zapraszamy do uczestnictwa w jedynych w Polsce warsztatach emalierskich. U nas zobaczysz cały proces powstawania naczyń emaliowanych od krążka blachy, poprzez tłoczenie, zgrzewanie, tworzenie mas emalierskich do wypalania w piecu, a na końcu sam stworzysz swój niepowtarzalny kubek używając do tego całej palety mas emalierskich. Warsztaty Szkolimy przyszłym emalierników to niepowtarzalna forma obcowania z kulturą, sztuką, pasją i piękną olkuską tradycją emaliernictwa naczyń dotykowych ręcznie zdobionych.
Prowadzenie: Krzysztof Madej
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 20 osób

 

godz. 21.15 Nocny spacer Neony w Nowej Hucie, start z Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E1. Prowadzenie: Piotr Kapusta. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 50 osób
Prosimy o przybycie 15 minut wcześniej przed rozpoczęciem spaceru.

 

godz. 21.30 Ku przyszłości.Spotkanie z Krzysztofem Grabowskim i Arkadiuszem Marczyńskim
Krzysztof Grabowski – współzałożyciel, perkusista, a przede wszystkim autor tekstów legendarnego zespołu Dezerter, niedawno wydał książkę Przyjeżdżajcie, będzie super, w której opisał perypetie Dezertera na przestrzeni ponad 40 lat działalności.
Arkadiusz Marczyński jest twórcą Anteny Krzyku, jednej z najważniejszych niezależnych oficyn wydawniczych w Polsce. Powstała w 1984 r. i przez kolejne dziesięciolecia zyskała renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Antena Krzyku jest wydawcą płyt wykonawców prezentujących punk, post-punk, awangardę, post-rock, elektronikę, noise, a czasem także jazz, ale także wydawała własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe. Niedawno ukazał się album Antologia Krzyku, który podsumował wszystkie lata działalności Anteny Krzyku. Podczas spotkania w Muzeum Nowej Huty nie tylko przypomnimy trudne początki kultury punkowej w Polsce, ale także pokażemy, jaki wpływ miała na rzeczywistość, w której żyjemy. Spotkanie poprowadzi Leszek Gnoiński, dziennikarz, pisarz, filmowiec.
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 60 osób

 

Podziemna Nowa Huta, os. Szkolne 37

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystawy stałej Podziemna Nowa Huta – Stan zagrożenia. Ostatnie wejście o godz. 00.00

 

godz. 19.15; 21.45 Spacer schronowy – zwiedzanie z przewodnikiem wystaw Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie w Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1) oraz Stan zagrożenia w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie. Start: Muzeum Nowej Huty (os. Centrum E1). Obowiązuje rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Prowadzenie: Karolina Żłobecka i Maciej Miezian
Limit: 20 osób

 

Rydlówka, ul. Tetmajera 20

 

godz. 19.00–00.00Zwiedzanie Rydlówki. Ostatnie wejście osób indywidulanych na wystawę o godz. 23.00

 

godz. 19.00, 20.00, 21.00Oprowadzenia po Rydlówce. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób

 

godz. 22.00–23.30 Koncert C.K. Kapeli Egzycerka, czyli pieśni rekrutów. Koncert dedykowany dla dorosłych. Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 45 osób
Koncert C.K. Kapeli to próba przedstawienia pieśni, które towarzyszyły żołnierzom w życiu codziennym i które po zakończeniu służby trafiały wraz z nimi do rodzinnych miejscowości. Efektem tego jest szeroki repertuar rekrucki i wojskowy, ale także taneczny i młodzieżowy, który przetrwał w pamięci ludzi, a rzadziej w nagraniach archiwalnych.
Klimat koncertu nawiązuje do czasów, kiedy Kraków, Lwów, Przemyśl i Jarosław były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów. Cesarsko-Królewska (C.K.) armia rekrutowana była pośród mieszkańców Galicji: Polaków, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Słowaków, Austriaków i Czechów. Służba trwała kilka lat, a językiem musztry był niemiecki. Uczono żołnierzy egzycerki (musztry), oni zaś uczyli się od siebie nawzajem: języków, pieśni i melodii przyniesionych ze wszystkich zakątków Galicji.
W trakcie koncertu usłyszymy utwory opowiadające o życiu żołnierza i jego miłości do pozostawionej w rodzinnej wsi narzeczonej, trudach Wielkiej Wojny oraz sztubackie śpiewki opiewające „jak to na wojence ładnie” (przynajmniej dopóty, dopóki się z konia nie spadnie). Pieśni te pochodzą z badań terenowych prowadzonych przez Bartosza Gałązkę oraz zapisów i nagrań archiwalnych.
Koncert poprzedzony zostanie krótkim, wstępny wykładem o pieśniach żołnierskich, funkcjonowaniu pieśni rekruckich oraz ich zmian tekstowych w 20-leciu międzywojennym i po II wojnie światowej.

 

Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337 (wejście od ul. W. Oszustowskiego)

 

godz. 19.00 Badania i konserwacja polichromii znajdujących się w zbiorach Muzeum Krakowa– wykład z prezentacją mgr Dagmary Mikler (Sala Spotkań). Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 30 osób
Wstęp bezpłatny

 

godz. 19.00; 20.15; 22.00; 23.15 Zwiedzanie magazynów z przewodnikiem (75 minut). Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób w grupie

 

godz. 20.30; 21.45 Urządzenia optyczne i światła analityczne w konserwacji
Wizyta w Pracowni Konserwacji Tkanin. W trakcie spotkania zostaną przedstawione urządzenia wykorzystywane przy pracach konserwatorskich.
Prowadzenie: pracownicy Działu Konserwacji Zbiorów
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 12 osób

 

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28

 

godz. 19.00–01.00 Zwiedzanie wystaw stałych Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca i Harcerskie ścieżki. Ostatnie wejście o godz. 00.00

 

godz. 19.00Muzeum od zaplecza – oprowadzanie po budynku Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Prowadzenie: Natalia Lisowska
Obowiązuje rezerwacja dokonana w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 30 osób

 

godz. 20.00; 23.00 Oprowadzanie po wystawie Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca. Prowadzenie: Agata Skrzoska, Natalia Lisowska
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób

 

godz. 21.00; 00.00 Oprowadzanie po wystawie Harcerskie ścieżki.Prowadzenie: Bartosz Rzońca

Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją: www.bilety.mhk.pl
Limit: 25 osób.

 

godz. 20.00–01.00 Jugowickie ognisko pod gwiazdami. Wstęp bezpłatny, bez rezerwacji

 

Dołącz do naszego wyjątkowego wydarzenia podczas Nocy Muzeów, kiedy magiczna atmosfera Fortu Jugowice łączy się z nocnym ogniskiem pełnym muzyki i śpiewu. Wciel się w rolę artysty i weź udział w spontanicznych jam sessions przy ognisku. Bierz swoją gitarę, dołącz do kręgu, zasiądź przy płomieniach i pozwól się ponieść dźwiękom nocy! Spotkaj się z innymi miłośnikami muzyki, dziel się swoją pasją i stwórz niezapomniane chwile pełne melodii i przyjaźni. Nie musisz być profesjonalistą, wystarczy chęć wspólnego tworzenia niepowtarzalnej atmosfery.
Czekamy na Ciebie pod gwiazdami Fortu Jugowice, gdzie każdy dźwięk jest magiczny, a wspólne muzykowanie tworzy niepowtarzalną harmonię. Dołącz do naszej nocnej społeczności artystycznej i rozpocznij niezapomnianą przygodę z muzyką i magią fortu.
Przyjdź i podziel się swoim talentem, stwórzmy wspólnie niepowtarzalne akordy nocy!

 

godz. 20.30 Pokaz filmu Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim. Reżyserzy: Adam Turula i Maria Wilgus. Rok produkcji: 2023. Wprowadzenie do seansu: Bartosz Rzońca

 

Film jest opowieścią o charyzmatycznym wychowawcy, założycielu harcerstwa – Andrzeju Małkowskim i o jego wielkiej miłości – Oleńce Drahonowskiej.
Limit 90 osób, bez rezerwacji, wstęp bezpłatny, sala multimedialna

godz. 01.00–09.00 Forteca pod gwiazdami – 20 osób, które zgłoszą się wcześniej przez Centrum Obsługi Zwiedzających ( info@muzeumkrakowa.pl ), będzie miało szansę spędzić całą noc w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Zapewniamy łóżka polowe, jakie będą rozłożone w przeszklonym holu muzeum, co umożliwi podziwianie nocnego nieba.

 

godz. 23.00; 00.00; 01.00 – możliwość przejazdu z parkingu oddziału Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, przy ul. Fortecznej 28, do Ronda Matecznego

Miejsce wydarzenia:
Thesaurus Cracoviensis, Podziemna Nowa Huta, Rydlówka, Muzeum Podgórza, Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Rynek Podziemny, Muzeum Nowej Huty, Wieża Ratuszowa, Mury Obronne, Barbakan, Ulica Pomorska, Apteka Pod Orłem, Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Stara Synagoga, Pałac Krzysztofory, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego
Organizator:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa



Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 Kraków
tel.: 12 619 23 00

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć