Kraków » Wiadomości lokalne » Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteskapowiększ

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Patronat CzasDzieci.pl

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą spektakl “Kto pocieszy pechowego nosorożca” i dlaczego jest on wartościowy także dla dorosłych opowiada reżyser, Lech Walicki.

 

Antonina Dróżdż: Leszek Kołakowski może kojarzyć się z niełatwymi tekstami. Co w jego bajce przekonało Pana, że warto ją pokazać dzieciom na scenie?

 

Lech Walicki: Ten tekst jest przeznaczony ewidentnie dla dzieci. Autor napisał go dla swojej córki Agnieszki, wtedy sześcioletniej. Także nie może być bardzo trudny, aczkolwiek i tak momentami jest trudniejszy od wszystkich innych znalezionych przeze mnie bajek. Natomiast sama fabuła jest bardzo prosta, krótka i zwięzła, a daje możliwość atrakcyjnych form i stąd mój pomysł na realizację.

 

A.D.: Kiedy czyta Pan tekst pierwszy raz, czy ma Pan od razu w głowie obraz, jak to będzie wyglądało na scenie?   

 

L.W.: Przeważnie tak to działa, że od razu pojawia się jakieś wyobrażenie. Później tylko trzymam kciuki, żeby to, co mi się pojawia w głowie było spójne z dalszą częścią książki. Tak było też tutaj. Wystarczyło, że zobaczyłem okładkę i już miałem pomysł na to, że mógłby powstać taki duży nosorożec. Pojawiło się pytanie, o czym to jest i czy przesłanie mi się spodoba. Nie lubię robić rzeczy, które ideologicznie mi się nie podobają czy nie niosą czegoś fajnego w sobie. A ta bajka jest bardzo specyficzna, jedyna w swoim rodzaju, bo nie ma typowego happy endu. Troszkę to szczęśliwe zakończenie trzeba sobie dopowiedzieć.

 

A.D.: Czy fabuła adaptacji różni się od oryginału?

 

L.W.: Nie, z tym że oryginał jest przeznaczony głównie do czytania dzieciom czy przez dzieci. Natomiast teatr rządzi się troszeczkę innymi prawami i potrzebował, żeby to bardziej sfabularyzować. Ja tylko rozwinąłem niektóre sceny. Trochę poszerzyłem dialogi, dodałem początek i zakończenie oraz kilka piosenek.

 

A.D.: Obrazki wykorzystane w animacjach podczas spektaklu rysowały dzieci z Ośrodka w Juszczynie. Wiem, że ta współpraca trwa od jakiegoś czasu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o spektaklach, które wspólnie przygotowywaliście?

 

L.W.: Zrobiłem już dwa spektakle bożonarodzeniowe z tymi dziećmi. Praca polegała na tym,  że przez parę miesięcy kręciliśmy materiały do spektakli. Później, podczas spektakli, były wyświetlane właśnie nagrane przez nas etiudy o tematyce bożonarodzeniowej. Często bardzo proste, ale wzruszające. Całość uzupełniała muzyka oraz udział dzieci na scenie.

 

A.D.: Czy dorośli znajdą w tym spektaklu coś dla siebie?

 

L.W.: Myślę, że tak. Samą ciekawostką jest nosorożec prawdziwych rozmiarów, który się porusza. To jest coś, co może zaintrygować każdego w każdym wieku. Przesłanie bajki dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z tym że dorosłym w inny sposób. Oni często zapominają, że ich aspiracje i ambicje nie muszą być podzielane przez dziecko. Być może nie trzeba na siłę dzieci do czegoś przymuszać czy wprowadzać w niepotrzebne kompleksy. Tak jak został wprowadzony nasz nosorożec.

 

A.D.: Czy może Pan zdradzić co dalej? Czy planuje Pan kolejny spektakl?

 

L.W.: Oj, na razie nie. Na razie odpoczywamy grając ten spektakl. I mamy nadzieję, że będzie to jakoś fajnie funkcjonować. Mam nadzieję, że nie tylko na tej sali. Spektakl jest mobilny. Scenografia, pomimo że jest bardzo atrakcyjna, to trzeba przyznać, że jest dość skromna, jeśli chodzi o ilość elementów. Koncepcja spektaklu jest taka, że nosorożec właśnie przyjechał do Krakowa na ten konkretny spektakl, żeby się pokazać dzieciom i później jedzie gdzieś dalej. Mamy więc nadzieję, że może kiedyś uda się gdzieś z tym pojechać, a może nawet polecieć samolotem.

 

A.D.: O czym dla Pana jest opowieść o nosorożcu?

 

L.W.: O tym, że często życie trzeba brać takie, jakim jest. Nie smucić się i troskać niepotrzebnie, tylko szukać szczęścia w sobie. Również o dążeniu do doskonałości, przewrotnie tutaj pokazanej. Nosorożec ma pewne marzenie, którego niestety nie udaje mu się zrealizować do końca. Ale przy okazji szukania doskonałości na zewnątrz znajduje tą doskonałość w sobie. Trzeba szukać w sobie tego, co najlepsze i to potęgować. A ujemnymi cechami przejmować się mniej.

 

źródło zdjęcia: groteska.pl

 

O spektaklu pisaliśmy tutaj

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Stambulska niedziela MCK - dzień otwarty wystawy

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 22 lipca na dzień otwarty wystawy
Stambuł. Dwa światy, jedno miasto. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia! więcej »
KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

KOMBINAT KULTURY - dzień otwarty NCK

W czwartą sobotę września NCK szeroko otworzy swoje drzwi dla wszystkich tych, którzy pragną twórczo i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje talenty lub zdobywać nową wiedzę i nawiązywać znajomości. więcej »
Kolejny etap remontu rozpoczęty!

Kolejny etap remontu rozpoczęty!

W Teatrze Groteska rozpoczął się kolejny etap remontu. Wymiana sprzętu oświetleniowego i nagłośnieniowego, zakup wyposażenia niezbędnego do modernizacji górnej mechaniki sceny oraz innego niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalnej wyposażenia. więcej »
Weekendy w mieście bez nudy

Weekendy w mieście bez nudy

Wakacje spędzane w mieście nie muszą być nudne. Mamy dla Was i dzieciaków sporo pomysłów. Będzie o kawiarniach i restauracjach przyjaznych maluchom, o parkach rozrywki i linowych, o plażach, lodach, basenach i konkursie. więcej »
Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Rozhuśtane centrum Krakowa - najlepsze place zabaw

Z czym kojarzy Wam się centrum Krakowa? Z bulwarami? Smokiem wawelskim? Plantami? Nam kojarzy się z ciekawymi placami zabaw! Zobaczcie, jak interesujące i rozwijające może stać się popołudnie spędzone wspólnie z dzieckiem na placu zabaw.
więcej »
Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce
Patronat CzasDzieci.pl

Zachwycająca "Lampa Aladyna" w Grotesce

Dzieci od 7 lat
Spektakl "Cudowna lampa Aladyna" to opowieść. I to jest jego niesamowity walor. Od początku jesteśmy wciągnięci w spójną fabułę opowiadaną przez poszczególnych aktorów. więcej »
Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Upalna pogoda sprawia, że mamy ochotę spędzać weekendy i popołudnia z dala od miasta. W okolicach Krakowa jest kilka zbiorników wodnych, nad którymi możemy przyjemnie spędzić letnie dni. Także takich przyjaznych dzieciom. więcej »
Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn
Patronat CzasDzieci.pl

Cudowna lampa, tajemniczy dżin i Aladyn

Kto z nas nie marzył w pewnym momencie o tym, aby mieć swojego własnego, zamkniętego w lampie ducha, spełniającego życzenia? Jaki byłby nasz duch? Dobry, złośliwy, zabawny? O co byśmy go poprosili? więcej »
Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Słoneczniki 2018, czyli wybieramy najlepsze inicjatywy dla dzieci w Krakowie

Największe polskie miasta oferują mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, nie brakuje warsztatów, festiwali czy koncertów. Jednak nie wszystkie zasługują na uwagę, a niektórych wprost nie można przegapić! Jak wybrać te najlepsze? więcej »
Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Pan Tralaliński w Operze Krakowskiej

Najlepszy prezent z okazji Dnia Dziecka to wspaniałe przeżycia? Z całą pewnością mogę stwierdzić, że takich właśnie dostarczył spektakl ?Pan Tralaliński?, na który poszliśmy z moim 6 latkiem w niedzielne przedpołudnie do Opery Krakowskiej... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Jak umilić czas swojemu maluchowi?  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto Ty jesteś? - Inspiracje o niepodległości

Kto ty jesteś? To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także...  

Premiery kinowe na Czasie

2018 w kinie

2018 w kinie

Kolejne 20 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć! Sprawdźcie sami co czeka Was w kinie od lipca 2018! Wpisujcie w kalendarz, żeby nie przegapić!  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018