Kraków » Wiadomości lokalne » Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteskapowiększ

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Patronat CzasDzieci.pl

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą spektakl “Kto pocieszy pechowego nosorożca” i dlaczego jest on wartościowy także dla dorosłych opowiada reżyser, Lech Walicki.

 

Antonina Dróżdż: Leszek Kołakowski może kojarzyć się z niełatwymi tekstami. Co w jego bajce przekonało Pana, że warto ją pokazać dzieciom na scenie?

 

Lech Walicki: Ten tekst jest przeznaczony ewidentnie dla dzieci. Autor napisał go dla swojej córki Agnieszki, wtedy sześcioletniej. Także nie może być bardzo trudny, aczkolwiek i tak momentami jest trudniejszy od wszystkich innych znalezionych przeze mnie bajek. Natomiast sama fabuła jest bardzo prosta, krótka i zwięzła, a daje możliwość atrakcyjnych form i stąd mój pomysł na realizację.

 

A.D.: Kiedy czyta Pan tekst pierwszy raz, czy ma Pan od razu w głowie obraz, jak to będzie wyglądało na scenie?   

 

L.W.: Przeważnie tak to działa, że od razu pojawia się jakieś wyobrażenie. Później tylko trzymam kciuki, żeby to, co mi się pojawia w głowie było spójne z dalszą częścią książki. Tak było też tutaj. Wystarczyło, że zobaczyłem okładkę i już miałem pomysł na to, że mógłby powstać taki duży nosorożec. Pojawiło się pytanie, o czym to jest i czy przesłanie mi się spodoba. Nie lubię robić rzeczy, które ideologicznie mi się nie podobają czy nie niosą czegoś fajnego w sobie. A ta bajka jest bardzo specyficzna, jedyna w swoim rodzaju, bo nie ma typowego happy endu. Troszkę to szczęśliwe zakończenie trzeba sobie dopowiedzieć.

 

A.D.: Czy fabuła adaptacji różni się od oryginału?

 

L.W.: Nie, z tym że oryginał jest przeznaczony głównie do czytania dzieciom czy przez dzieci. Natomiast teatr rządzi się troszeczkę innymi prawami i potrzebował, żeby to bardziej sfabularyzować. Ja tylko rozwinąłem niektóre sceny. Trochę poszerzyłem dialogi, dodałem początek i zakończenie oraz kilka piosenek.

 

A.D.: Obrazki wykorzystane w animacjach podczas spektaklu rysowały dzieci z Ośrodka w Juszczynie. Wiem, że ta współpraca trwa od jakiegoś czasu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o spektaklach, które wspólnie przygotowywaliście?

 

L.W.: Zrobiłem już dwa spektakle bożonarodzeniowe z tymi dziećmi. Praca polegała na tym,  że przez parę miesięcy kręciliśmy materiały do spektakli. Później, podczas spektakli, były wyświetlane właśnie nagrane przez nas etiudy o tematyce bożonarodzeniowej. Często bardzo proste, ale wzruszające. Całość uzupełniała muzyka oraz udział dzieci na scenie.

 

A.D.: Czy dorośli znajdą w tym spektaklu coś dla siebie?

 

L.W.: Myślę, że tak. Samą ciekawostką jest nosorożec prawdziwych rozmiarów, który się porusza. To jest coś, co może zaintrygować każdego w każdym wieku. Przesłanie bajki dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z tym że dorosłym w inny sposób. Oni często zapominają, że ich aspiracje i ambicje nie muszą być podzielane przez dziecko. Być może nie trzeba na siłę dzieci do czegoś przymuszać czy wprowadzać w niepotrzebne kompleksy. Tak jak został wprowadzony nasz nosorożec.

 

A.D.: Czy może Pan zdradzić co dalej? Czy planuje Pan kolejny spektakl?

 

L.W.: Oj, na razie nie. Na razie odpoczywamy grając ten spektakl. I mamy nadzieję, że będzie to jakoś fajnie funkcjonować. Mam nadzieję, że nie tylko na tej sali. Spektakl jest mobilny. Scenografia, pomimo że jest bardzo atrakcyjna, to trzeba przyznać, że jest dość skromna, jeśli chodzi o ilość elementów. Koncepcja spektaklu jest taka, że nosorożec właśnie przyjechał do Krakowa na ten konkretny spektakl, żeby się pokazać dzieciom i później jedzie gdzieś dalej. Mamy więc nadzieję, że może kiedyś uda się gdzieś z tym pojechać, a może nawet polecieć samolotem.

 

A.D.: O czym dla Pana jest opowieść o nosorożcu?

 

L.W.: O tym, że często życie trzeba brać takie, jakim jest. Nie smucić się i troskać niepotrzebnie, tylko szukać szczęścia w sobie. Również o dążeniu do doskonałości, przewrotnie tutaj pokazanej. Nosorożec ma pewne marzenie, którego niestety nie udaje mu się zrealizować do końca. Ale przy okazji szukania doskonałości na zewnątrz znajduje tą doskonałość w sobie. Trzeba szukać w sobie tego, co najlepsze i to potęgować. A ujemnymi cechami przejmować się mniej.

 

źródło zdjęcia: groteska.pl

 

O spektaklu pisaliśmy tutaj

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Pechowy? Nosorożec więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Energetyczny "Park Rozrywki Ogrodzieniec"

Dotychczas Ogrodzieniec kojarzył nam się jedynie z ruinami zamku, które dość chętnie i często odwiedzaliśmy, ale od niedawna Ogrodzieniec szczycić się może również Parkiem Rozrywki, który odwiedziliśmy w sierpniowy weekend. więcej »
Jak nauczyć nosorożca latać?
Patronat CzasDzieci.pl

Jak nauczyć nosorożca latać?

Recenzja spektaklu Teatru Groteska: Kto pocieszy pechowego nosorożca? więcej »
Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska
Patronat CzasDzieci.pl

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą spektakl: Kto pocieszy pechowego nosorożca i dlaczego jest on wartościowy także dla dorosłych opowiada reżyser, Lech Walicki. więcej »
Pechowy? Nosorożec
Patronat CzasDzieci.pl

Pechowy? Nosorożec

My już go widzieliśmy! Jeszcze nieśmiało, ale pokazał się pierwszym widzom w Teatrze Groteska. Pechowy nosorożec jest bohaterem najnowszego spektaklu Teatru Groteska. Przydreptał prosto z ciekawego, zabawnego i ciepłego opowiadania Leszka Kołakowskiego na scenę. więcej »
Smok, żółta ciżemka i zaczarowane gołębie. Krakowskie legendy

Smok, żółta ciżemka i zaczarowane gołębie. Krakowskie legendy

Są miejsca w Krakowie, które mijamy bardzo często podczas spacerów. Czy jednak wiemy, jakie tajemnice kryją? Jak dobrze Wasze dzieci znają legendy krakowskie? więcej »
Spektakl Piękna i Bestia. Recenzja

Spektakl Piękna i Bestia. Recenzja

Piękna i Bestia to spektakl zawierający wszystkie elementy lubiane przez dzieci: śpiew, taniec, lalki, ciekawą scenografię i wciągającą historię. więcej »
Akwarium morskie krok po kroku

Akwarium morskie krok po kroku

Stworzenie idealnego akwarium morskiego to nie lada wyzwanie. Mimo to, jest marzeniem wielu akwarystów. Jest to zajęcie czasochłonne i wymagające sporego nakładu pracy, jednak efekty są tego warte. więcej »
Top 10 miejsc na przyjęcie urodzinowe

Top 10 miejsc na przyjęcie urodzinowe

Urodziny to ważny dzień dla każdego dziecka. Na pewno chciałoby je spędzić w nietypowy sposób. W naszym artykule znajdziecie miejsca, w których dzieci poczują się jak w bajce i spędzą niezapomniane przyjęcie urodzinowe. więcej »
Piękna i Bestia w Teatrze Groteska
Patronat CzasDzieci.pl

Piękna i Bestia w Teatrze Groteska

Spektakl Piękna i Bestia Teatru Groteska to opowieść o pięknie niewidzialnym dla oczu, a także o wartości poświęcenia się dla drugiego - sztuki ważnej i coraz bardziej zapomnianej w dzisiejszym świecie. więcej »
Pocztówka z ferii. Konkurs z MCK [zakończony]

Pocztówka z ferii. Konkurs z MCK [zakończony]

Konkurs dla małych architektów i podróżników! Czy zdarzyło Wam się kiedyś zachwycić nad jakimś pięknym budynkiem? Nam zdarza się to często. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Jak efektywnie mówić do dziecka, by nas słuchało?

Jak sprawić, aby dzieci nas słuchały i robiły te o co je poprosimy, a jednocześnie pomóc im lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami?  

Miejsce na Czasie!

Kameralny obiekt miażdży molochy

Kameralny obiekt miażdży molochy

Hotel Bacówka Radawa & SPA****można śmiało nazwać najszybszej rozwijającym się hotelem w Polsce. Obiekt pojawił się na rynku polskiego Hotelarstwa w maju 2017 roku, otrzymując po kolei kilka...  

Nowinki

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  
Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Smok przez płot, czyli nowa powieść Marcina Mortki już w sprzedaży!

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami żył sobie najsympatyczniejszy smok pod słońcem? Zaraz, zaraz? Czy to na pewno bajka dla dzieci?...  

Warto wiedzieć

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu

Jak ułatwić dziecku pobyt w przedszkolu

Rodzice mają wiele obaw, posyłając swoją pociechę do przedszkola: czy sobie poradzi, czy nie będzie tęsknić, czy otrzyma odpowiednią opiekę?  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018