Kraków » Wiadomości lokalne » Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteskapowiększ

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Patronat CzasDzieci.pl

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą spektakl “Kto pocieszy pechowego nosorożca” i dlaczego jest on wartościowy także dla dorosłych opowiada reżyser, Lech Walicki.

 

Antonina Dróżdż: Leszek Kołakowski może kojarzyć się z niełatwymi tekstami. Co w jego bajce przekonało Pana, że warto ją pokazać dzieciom na scenie?

 

Lech Walicki: Ten tekst jest przeznaczony ewidentnie dla dzieci. Autor napisał go dla swojej córki Agnieszki, wtedy sześcioletniej. Także nie może być bardzo trudny, aczkolwiek i tak momentami jest trudniejszy od wszystkich innych znalezionych przeze mnie bajek. Natomiast sama fabuła jest bardzo prosta, krótka i zwięzła, a daje możliwość atrakcyjnych form i stąd mój pomysł na realizację.

 

A.D.: Kiedy czyta Pan tekst pierwszy raz, czy ma Pan od razu w głowie obraz, jak to będzie wyglądało na scenie?   

 

L.W.: Przeważnie tak to działa, że od razu pojawia się jakieś wyobrażenie. Później tylko trzymam kciuki, żeby to, co mi się pojawia w głowie było spójne z dalszą częścią książki. Tak było też tutaj. Wystarczyło, że zobaczyłem okładkę i już miałem pomysł na to, że mógłby powstać taki duży nosorożec. Pojawiło się pytanie, o czym to jest i czy przesłanie mi się spodoba. Nie lubię robić rzeczy, które ideologicznie mi się nie podobają czy nie niosą czegoś fajnego w sobie. A ta bajka jest bardzo specyficzna, jedyna w swoim rodzaju, bo nie ma typowego happy endu. Troszkę to szczęśliwe zakończenie trzeba sobie dopowiedzieć.

 

A.D.: Czy fabuła adaptacji różni się od oryginału?

 

L.W.: Nie, z tym że oryginał jest przeznaczony głównie do czytania dzieciom czy przez dzieci. Natomiast teatr rządzi się troszeczkę innymi prawami i potrzebował, żeby to bardziej sfabularyzować. Ja tylko rozwinąłem niektóre sceny. Trochę poszerzyłem dialogi, dodałem początek i zakończenie oraz kilka piosenek.

 

A.D.: Obrazki wykorzystane w animacjach podczas spektaklu rysowały dzieci z Ośrodka w Juszczynie. Wiem, że ta współpraca trwa od jakiegoś czasu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o spektaklach, które wspólnie przygotowywaliście?

 

L.W.: Zrobiłem już dwa spektakle bożonarodzeniowe z tymi dziećmi. Praca polegała na tym,  że przez parę miesięcy kręciliśmy materiały do spektakli. Później, podczas spektakli, były wyświetlane właśnie nagrane przez nas etiudy o tematyce bożonarodzeniowej. Często bardzo proste, ale wzruszające. Całość uzupełniała muzyka oraz udział dzieci na scenie.

 

A.D.: Czy dorośli znajdą w tym spektaklu coś dla siebie?

 

L.W.: Myślę, że tak. Samą ciekawostką jest nosorożec prawdziwych rozmiarów, który się porusza. To jest coś, co może zaintrygować każdego w każdym wieku. Przesłanie bajki dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z tym że dorosłym w inny sposób. Oni często zapominają, że ich aspiracje i ambicje nie muszą być podzielane przez dziecko. Być może nie trzeba na siłę dzieci do czegoś przymuszać czy wprowadzać w niepotrzebne kompleksy. Tak jak został wprowadzony nasz nosorożec.

 

A.D.: Czy może Pan zdradzić co dalej? Czy planuje Pan kolejny spektakl?

 

L.W.: Oj, na razie nie. Na razie odpoczywamy grając ten spektakl. I mamy nadzieję, że będzie to jakoś fajnie funkcjonować. Mam nadzieję, że nie tylko na tej sali. Spektakl jest mobilny. Scenografia, pomimo że jest bardzo atrakcyjna, to trzeba przyznać, że jest dość skromna, jeśli chodzi o ilość elementów. Koncepcja spektaklu jest taka, że nosorożec właśnie przyjechał do Krakowa na ten konkretny spektakl, żeby się pokazać dzieciom i później jedzie gdzieś dalej. Mamy więc nadzieję, że może kiedyś uda się gdzieś z tym pojechać, a może nawet polecieć samolotem.

 

A.D.: O czym dla Pana jest opowieść o nosorożcu?

 

L.W.: O tym, że często życie trzeba brać takie, jakim jest. Nie smucić się i troskać niepotrzebnie, tylko szukać szczęścia w sobie. Również o dążeniu do doskonałości, przewrotnie tutaj pokazanej. Nosorożec ma pewne marzenie, którego niestety nie udaje mu się zrealizować do końca. Ale przy okazji szukania doskonałości na zewnątrz znajduje tą doskonałość w sobie. Trzeba szukać w sobie tego, co najlepsze i to potęgować. A ujemnymi cechami przejmować się mniej.

 

źródło zdjęcia: groteska.pl

 

O spektaklu pisaliśmy tutaj

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce.... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Skanseny i parki etnograficzne w Małopolsce. Co warto zobaczyć?

Budynki, ich wyposażenie, przedmioty codziennego użytku, barwne stroje ludowe, przedmioty kultu religijnego to pretekst do rozmowy o kulturze, tradycji, o tym jak kiedyś wyglądało życie na wsi. więcej »
Weekend w pigułce 13-14 października

Weekend w pigułce 13-14 października

Kolejny weekend października przynosi zawody sportowe, zajęcia dla młodych studentów, warsztaty plastyczne czy koncerty. Mamy też w zestawieniu propozycje dla całych rodzin. Wybierzcie coś dla siebie. Udanego weekendu! więcej »
Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Akademia Przyszłości. Rusza kolejna edycja programu wspierającego dzieci w odnoszeniu sukcesów

Już 13 października w Centrum Dydaktyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
odbędzie się XVI Inauguracja AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Podobne uroczystości mają miejsce na innych uniwersytetach w całej Polsce. Gościć na nich będą dzieci włączone do programu, tutorzy oraz koordynatorzy szkolni. więcej »
Weekend w pigułce 6-7 października

Weekend w pigułce 6-7 października

Pierwszy weekend października przynosi początek dużego festiwalu teatralnego, imprezę plenerową ku czci walczących o niepodległość, spacer śladami czarnoksiężników czy propozycję dla młodych przyrodników. więcej »
Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

Weekend za pół ceny 5-7 października - Kraków

To kolejna już, tym razem jesienna edycja ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. więcej »
Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Krakowskie Słoneczniki 2018 rozdane!

Tym razem nominowanych i organizatorów gościły wnętrza Opery Krakowskiej. Plebiscyt, w tym roku organizowany już po raz ósmy, ma na celu docenienie najbardziej rozwojowych inicjatyw skierowanych do dzieci. więcej »
Weekend w pigułce 28-30 września

Weekend w pigułce 28-30 września

To już ostatni weekend września, a zarazem pierwszy weekend jesieni. Zobaczcie nasze zestawienie - polecamy między innymi imprezy plenerowe, spacer po Krakowie pełnym fantastycznych stworzeń czy spektakl dla rodzin. więcej »
Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowy sezon i nowa sala w Nowohuckim Centrum Kultury

22 września podczas Kombinatu Kultury Nowohuckie Centrum Kultury zaprezentowało swoją ofertę zajęć dodatkowych na nowy sezon.
więcej »
Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Zobaczcie, jakie działania są podejmowane, by rozwijać zainteresowanie książką i wychować nowe pokolenie czytelników. więcej »
Weekend w pigułce 22-23 września

Weekend w pigułce 22-23 września

Sprawdźcie co na nadchodzący weekend przygotowały krakowskie instytucje. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2018 w kinie - 12 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Zapowiedzi kinowe na rok 2018 wyglądają co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba...  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018