Kraków » Wiadomości lokalne » Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteskapowiększ

Wywiad z Lechem Walickim, reżyserem nowego spektaklu Teatru Groteska

Patronat CzasDzieci.pl

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą spektakl “Kto pocieszy pechowego nosorożca” i dlaczego jest on wartościowy także dla dorosłych opowiada reżyser, Lech Walicki.

 

Antonina Dróżdż: Leszek Kołakowski może kojarzyć się z niełatwymi tekstami. Co w jego bajce przekonało Pana, że warto ją pokazać dzieciom na scenie?

 

Lech Walicki: Ten tekst jest przeznaczony ewidentnie dla dzieci. Autor napisał go dla swojej córki Agnieszki, wtedy sześcioletniej. Także nie może być bardzo trudny, aczkolwiek i tak momentami jest trudniejszy od wszystkich innych znalezionych przeze mnie bajek. Natomiast sama fabuła jest bardzo prosta, krótka i zwięzła, a daje możliwość atrakcyjnych form i stąd mój pomysł na realizację.

 

A.D.: Kiedy czyta Pan tekst pierwszy raz, czy ma Pan od razu w głowie obraz, jak to będzie wyglądało na scenie?   

 

L.W.: Przeważnie tak to działa, że od razu pojawia się jakieś wyobrażenie. Później tylko trzymam kciuki, żeby to, co mi się pojawia w głowie było spójne z dalszą częścią książki. Tak było też tutaj. Wystarczyło, że zobaczyłem okładkę i już miałem pomysł na to, że mógłby powstać taki duży nosorożec. Pojawiło się pytanie, o czym to jest i czy przesłanie mi się spodoba. Nie lubię robić rzeczy, które ideologicznie mi się nie podobają czy nie niosą czegoś fajnego w sobie. A ta bajka jest bardzo specyficzna, jedyna w swoim rodzaju, bo nie ma typowego happy endu. Troszkę to szczęśliwe zakończenie trzeba sobie dopowiedzieć.

 

A.D.: Czy fabuła adaptacji różni się od oryginału?

 

L.W.: Nie, z tym że oryginał jest przeznaczony głównie do czytania dzieciom czy przez dzieci. Natomiast teatr rządzi się troszeczkę innymi prawami i potrzebował, żeby to bardziej sfabularyzować. Ja tylko rozwinąłem niektóre sceny. Trochę poszerzyłem dialogi, dodałem początek i zakończenie oraz kilka piosenek.

 

A.D.: Obrazki wykorzystane w animacjach podczas spektaklu rysowały dzieci z Ośrodka w Juszczynie. Wiem, że ta współpraca trwa od jakiegoś czasu. Czy mógłby Pan opowiedzieć o spektaklach, które wspólnie przygotowywaliście?

 

L.W.: Zrobiłem już dwa spektakle bożonarodzeniowe z tymi dziećmi. Praca polegała na tym,  że przez parę miesięcy kręciliśmy materiały do spektakli. Później, podczas spektakli, były wyświetlane właśnie nagrane przez nas etiudy o tematyce bożonarodzeniowej. Często bardzo proste, ale wzruszające. Całość uzupełniała muzyka oraz udział dzieci na scenie.

 

A.D.: Czy dorośli znajdą w tym spektaklu coś dla siebie?

 

L.W.: Myślę, że tak. Samą ciekawostką jest nosorożec prawdziwych rozmiarów, który się porusza. To jest coś, co może zaintrygować każdego w każdym wieku. Przesłanie bajki dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z tym że dorosłym w inny sposób. Oni często zapominają, że ich aspiracje i ambicje nie muszą być podzielane przez dziecko. Być może nie trzeba na siłę dzieci do czegoś przymuszać czy wprowadzać w niepotrzebne kompleksy. Tak jak został wprowadzony nasz nosorożec.

 

A.D.: Czy może Pan zdradzić co dalej? Czy planuje Pan kolejny spektakl?

 

L.W.: Oj, na razie nie. Na razie odpoczywamy grając ten spektakl. I mamy nadzieję, że będzie to jakoś fajnie funkcjonować. Mam nadzieję, że nie tylko na tej sali. Spektakl jest mobilny. Scenografia, pomimo że jest bardzo atrakcyjna, to trzeba przyznać, że jest dość skromna, jeśli chodzi o ilość elementów. Koncepcja spektaklu jest taka, że nosorożec właśnie przyjechał do Krakowa na ten konkretny spektakl, żeby się pokazać dzieciom i później jedzie gdzieś dalej. Mamy więc nadzieję, że może kiedyś uda się gdzieś z tym pojechać, a może nawet polecieć samolotem.

 

A.D.: O czym dla Pana jest opowieść o nosorożcu?

 

L.W.: O tym, że często życie trzeba brać takie, jakim jest. Nie smucić się i troskać niepotrzebnie, tylko szukać szczęścia w sobie. Również o dążeniu do doskonałości, przewrotnie tutaj pokazanej. Nosorożec ma pewne marzenie, którego niestety nie udaje mu się zrealizować do końca. Ale przy okazji szukania doskonałości na zewnątrz znajduje tą doskonałość w sobie. Trzeba szukać w sobie tego, co najlepsze i to potęgować. A ujemnymi cechami przejmować się mniej.

 

źródło zdjęcia: groteska.pl

 

O spektaklu pisaliśmy tutaj

Antonina Dróżdż

Antonina Dróżdż

Absolwentka Psychologii na UJ, psycholog
Z wykształcenia psycholog. Zainteresowana psychologią rozwojową, psychologią dzieci i młodzieży. Z zamiłowania podróżnik i odkrywca. W pracy chce łączyć wiedzę o dzieciach z działalnością redaktorską.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie na Doktora Dolittle!

Konkurs z Teatrem Groteska - wygraj zaproszenie na Doktora Dolittle!

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na spektakl Doktor Dolittle do Teatru Groteska na 27 stycznia, na godzinę 11:00 oraz upominek książkowy od CzasDzieci.pl więcej »
Wygraj zaproszenie do teatru dla Babci i Dziadka. Konkurs z Teatrem Ludowym

Wygraj zaproszenie do teatru dla Babci i Dziadka. Konkurs z Teatrem Ludowym

Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka wspólnie z Teatrem Ludowym przygotowaliśmy dla Was specjalny konkurs. więcej »
Atrakcje 27. Finału WOŚP w Krakowie

Atrakcje 27. Finału WOŚP w Krakowie

Przed nami 27 już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co będzie działo się podczas tegorocznej zbiórki w Krakowie? więcej »
Garść pomysłów na ferie 2019 w Krakowie!

Garść pomysłów na ferie 2019 w Krakowie!

Odliczanie czas zacząć. Już 14 stycznia w województwie małopolskim startują ferie zimowe! Nie macie jeszcze pomysłu jak je zaplanować, sprawdźcie nasze propozycje. więcej »
Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ruchoma szopka w Kalwarii Zebrzydowskiej

W Kalwarii Zebrzydowskiej oglądać możecie jedną z największych i najpiękniejszych szopek w Polsce. Przygotowana przez Ojców Bernardynów szopka w kalwaryjskim sanktuarium od Bożego Narodzenia przyciąga tłumy zwiedzających więcej »
Świąteczny konkurs. Pochwal się swoją choinką! (zakończony)

Świąteczny konkurs. Pochwal się swoją choinką! (zakończony)

Ubieranie choinki i dekorowanie domu to jedne z najprzyjemniejszych przedświątecznych czynności. Zapraszamy Was do udziału w naszym bożonarodzeniowym konkursie. więcej »
Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedświąteczny weekend w Krakowie - najciekawsze wydarzenia (15-16 grudnia)

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych wydarzeń nadchodzącego weekendu. W powietrzu czuć już świąteczną atmosferę. więcej »
Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Najciekawsze rodzinne wydarzenia na najbliższy weekend!

Gdzie spotkacie Mikołaja w Krakowie? Gdzie poczujecie klimat świąt? Przedstawiamy najciekawsze mikołajkowe i świąteczne wydarzenia na najbliższy weekend. więcej »
Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

Zwierzyniec. Okazy wybrane jedną z 5 najpiękniejszych książek 2018 roku

29 listopada, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, wręczono nagrody ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku ?Pióro Fredry 2018?. więcej »
Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Szopkarstwo krakowskie wpisane na listę UNESCO!

Tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich
została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa
Ludzkości UNESCO! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Jak sprawić, by Dziadkowie czuli się wyjątkowo nie tylko od święta?

Już za chwilę wyjątkowe Święto ? Dzień Babci i Dziadka. To osoby, które w życiu każdego człowieka pełnią niezwykle ważną rolę.  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019