Kraków

Rodzice działają, czyli Budżet Obywatelski 2017

 

Jak zmienić Kraków w miasto bardziej przyjazne dzieciom i rodzinom? To proste! Składać wnioski i głosować na projekty z budżetu obywatelskiego. Lista potrzeb jest niewyczerpana, a fantazja wnioskodawców nie zna granic.

 

Wśród pomysłów na poprawę miasta znalazły się propozycje odnowienia placów zabaw albo budowy nowych w myśl zasady, że dobrych miejsc do zabawy nigdy dość. Są też projekty zupełnie oryginalne. Przedstawiamy Wam subiektywny przegląd pomysłów, które zasługują na uwagę i głos!

 

Ławeczki specjalnie dla mam

 

Przy Młynówce Królewskiej – popularnym trakcie spacerowym ławek nie brakuje. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo znaleźć ławkę, położoną w ustronnym miejscu – większość stoi bezpośrednio przy trakcie spacerowym. Pomysł na ławeczki krowoderskie zrodził się w głowach mam z „Klubu Latających Mam”, który skupia mamy z Krowodrzy i okolic. Wiele z nich czułoby się bardziej komfortowo bez spojrzeń przechodniów, a karmione piersią dziecko potrzebuje skupienia. Pomysł na projekt jest prosty: postawić przy Młynówce kilka oznaczonych ławek, specjalnie dla mam. Ważny jest też daszek, chroniący przed deszczem i skwarem, bo głód nie wybiera pogody.

 

Taka specjalna ławeczka dla mam powstała w Chorwacji, niebawem powstanie też w Sosnowcu w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Bulwar Czarnej Przemszy”, który ma być gotowy jesienią. Wiele mam chwali sobie ustronny fotel w restauracji pewnej popularnej skandynawskiej firmy, gdzie można spokojnie nakarmić dziecko. W tym roku po raz drugi startują też z pitnikami, które są standardem w wielu włoskich miastach. W końcu Kraków na świetnej jakości wodę, którą można pić prosto z kranu.


Bajkowy domek na drzewie

 

Na projekt mogą zagłosować mieszkańcy Krakowa i dodatkowo dzielnicy V, bo startuje w obu kategoriach – dzielnicowej oraz ogólnomiejskiej. Pomysł odwołuje się do projektu krakowskiej artystki Cecylii Malik i kolektywu Niedzielni, zrealizowanego we Wrocławiu. W lipcu 2016 r. w ramach projektu artystycznego Wrocław – wejście od podwórza artyści wspólnie z mieszkańcami Wrocławia zbudowali domek na jesionie. Co ważne, domek będzie ogólnodostępny dla wszystkich chętnych be względu na wiek. Przyznajcie sami, że taki domek to spełnienie dziecięcego marzenia niejednego dorosłego.


Smok co krok

 

Kraków smokami stoi, a raczej stać powinien. Wrocław ma swoje krasnale, które zrodziły się z Pomarańczowej Alternatywy, Kraków Smoka Wawelskiego, znanego wszystkim dzieciom, jak Polska długa i szeroka. O legendarnej obecności smoka przypomina smocza jama i coroczna wielka Parada Smoków. Także niżej podpisana w dzieciństwie regularnie pielgrzymowała do ziejącego ogniem Smoka, który wyszedł spod ręki Chromego. „Smok co krok” odwołuje się do smoczych tradycji Krakowa, a Kraków, jak wiadomo lubuje się w tradycji. Nie jest to zwykła trasa spacerowa. Cała frajda ma polegać na tropieniu smoczych figurek w przestrzeni miasta. Na bazie trasy powstanie rodzinna gra miejska z zagadkami, smoczą mapą i specjalną stroną internetową, poświęconą projektowi.


Szkielet smoka w piaskownicy

 

Do postaci Smoka nawiązuje też pomysł umiejscowienia piaskownicy archeologicznej na Bulwarze Czerwieńskim. Nie będzie to zwykła piaskownica – mali archeolodzy przy pomocy specjalnych narzędzi będą mogli sami odkopać  szkielet smoka. W tym samym czasie rodzice będą odpoczywać na leżakach, wystawianych tu latem, bo obok ma powstać strefa relaksu. Lokalizacja piaskownicy nie jest jednak przesądzona – nie wiadomo, czy miejski konserwator wyrazi na nią zgodę.

 

Nowy plac zabaw w Parku Decjusza


Projekt startuje do budżetu obywatelskiego drugi rok z rzędu. Zakłada odnowienie starego placu, żeby był bardziej bezpieczny i przyjazny dzieciom. Park Decjusza to piękny zabytkowy park na Woli Justowskiej, oprócz tego mieści się tutaj autorska galeria rzeźby wspomnianego Bronisława Chromego, co nadaje Parkowi uroku i niepowtarzalności.  W okolicy nie ma wielu miejsc do zabawy, przeznaczonych dla młodszych i starszych dzieci. Rzut beretem stąd znajduje się wprawdzie najsłynniejszy krakowski las, czyli Las Wolski, ale wiadomo nie od dziś, że dzieci uwielbiają bawić się właśnie na placach zabaw. Park jest zabytkowy, znajduje pod opieką konserwatora, dlatego plac zabaw musi być pieczołowicie wykonany i harmonijnie wpisywać się w otoczenie.

 

Schowaj się w Leśnej Kryjówce

 

Z kolei w dzielnicy IV Prądnik Biały powstał pomysł zgłoszenia projektu na naturalny plac zabaw w Parku Leśnym Witkowice. To stosunkowo dziki, aktualnie rewitalizowany kompleks leśny na obrzeżach dzielnicy, dwa kroki od Górki Narodowej. Wprawdzie istnieje tu plac zabaw, ale urządzenia są stare i niefunkcjonalne, stąd pomysł na stworzenie miejsca, wpisującego się w naturalny charakter miejsca. Inspiracją były podobne miejsca w Gdańsku Wrzeszczu i na Sopockich Błoniach. Pomysłodawczyniom - mamom z Klubu Mam MamaTon, marzy się miejsce inne od wszystkich, wykonane według autorskiego projektu i koncepcji, wypracowanej razem z przyszłymi użytkownikami.


Co to jest budżet obywatelski?


Budżet obywatelski (partycypacyjny) umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu gminy na przedsięwzięcia, zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców. Budżet partycypacyjny sięga swoimi korzeniami lat osiemdziesiątych. W tym roku w Krakowie przeznaczono na budżet obywatelski 10 mln złotych (projekty ogólnomiejskie) oraz 2 mln (projekty dzielnicowe).

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://budzet.krakow.pl.

 

Głosowanie, w którym może wziąć udział każdy, kto mieszka w Krakowie i ukończył 16 lat, odbędzie się w dniach 18-30 czerwca 2017 r. Głosować będzie można na projekty, które wcześniej pomyślnie przejdą weryfikację formalno-prawną.

 

1/8
1/8

Plac zabaw na Sopockich Błoniach
fot. Olga Płuciennik

2/8
2/8

Plac zabaw na Sopockich Błoniach
fot. Olga Płuciennik

3/8
3/8

Plac zabaw na Sopockich Błoniach

fot. Olga Płuciennik

4/8
4/8

Domek na drzewie, wykonany w ramach projektu „Wrocław od podwórza”, dzięki uprzejmości Cecylii Malik

5/8
5/8

źródło: wikipedia

6/8
6/8

Młynówka Królewska

fot. Maria Kowal

7/8
7/8

Piaskownica archeologiczna w Legionowie, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie"

8/8
8/8

Piaskownica archeologiczna w Legionowie, dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Z Siedzibą w Warszawie"

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć