Dla Rodziców

Jak uczyć angielskiego przez książki obrazkowe (picture booki)?

Książki obrazkowe, znane jako picture booki, to oryginalne publikacje, w których słowo i obraz tworzą jedną całość, a znaczenia odczytywane są na obu poziomach – zarówno słownym, jak i graficznym, dzięki czemu silniej przemawiają do wyobraźni odbiorcy. Mimo nieco infantylnego brzmienia polskiej nazwy, często bowiem mylnie uważa się je za książki z obrazkami dla małych dzieci, picture booki charakteryzują się zazwyczaj wysokim poziomem edytorskim i artystycznym, a także proponują różne zabawy, które dostarczają wrażeń estetycznych i otwierają na kontakt ze sztuką.

 

Dlaczego warto wykorzystywać obraz w nauce słówek?

 

Jeśli dziecko widzi prawidłowo, pierwsze słowa i pojęcia poznaje przez obrazy. Słowa dla malucha nabierają znaczenia, gdy ukonkretnią się w określonym kształcie, który można obejrzeć, a najlepiej – zbadać. Także starszym dzieciom rysunki i zdjęcia znacznie ułatwiają naukę, pomagają bowiem połączyć pojęcie z obrazem, a przy okazji podnoszą atrakcyjność publikacji.

 

Ilustracja w procesie przyswajania przez dziecko nowych słów i znaczeń odgrywa ważną rolę. Rozbudza wyobraźnię oraz pomaga skojarzyć słowo z obrazem, a więc zrozumieć jego znaczenia w różnych kontekstach, co bardzo ułatwia zapamiętywanie nowych wyrazów czy zwrotów. Co więcej, ilustracje rozwijają wrażliwość estetyczną, uczą interpretacji obrazu przez wykorzystanie własnych doświadczeń, przeżyć, wiedzy i emocji, a także ułatwiają odczytywanie  nastroju obrazu zbudowanego przez artystę za pomocą kolorów, sposobów przedstawiania bohaterów i zdarzeń oraz rozmieszczenia teksów. Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się książki obrazkowe w tworzeniu materiałów edukacyjnych, i to nie tylko dla dzieci!

 

Jakich materiałów edukacyjnych szukać?

 

W jakie materiały warto się zaopatrzyć, by wspomóc malca na początku jego przygody z językiem angielskim? Poza kartami obrazkowymi polecamy także ilustrowane książki z dwujęzycznymi tekstami. Mogą one mieć różne formy. Na przykład:

  1. książki z parami bliźniaczych stron, przy czym tekst na jednej ze stron występuje w języku polskim, a na drugiej – w języku angielskim;
  2. anglo- i polskojęzyczne wydania tego samego tytułu z identyczną szatą graficzną i rozkładem treści;
  3. książki z podpisami w języku angielskim wraz z polskim  tłumaczeniem na tej samej stronie.

 

Te ostatnie publikacje będą szczególnie interesujące dla dzieci, jeśli wykorzysta się je również do zabaw obserwacyjnych. Bogate w szczegóły ilustracje zachęcą do odkrywania ich fascynujących detali, a wraz z rosnącymi możliwościami malca rozwinie on spostrzegawczość i swoją wiedzę o świecie. Na kolorowych stronach można śledzić losy postaci, zagłębiać się w mikrohistorie opowiedziane obrazem, analizować znaczenia i odkrywać kolejne poziomy zakodowanych treści. Taka książka rośnie wraz z maluchem, stopniowo odsłaniając przed nim różne warstwy znaczeniowe, a przy okazji utrwala już zdobyte umiejętności. Podczas zabaw obserwacyjnych nauka angielskich słówek przyjdzie dziecku z łatwością, ponieważ przyswaja je ono na zasadzie skojarzeń i zapamiętuje przez obraz.

 

 

Jak korzystać z książek obrazkowych?

 

Bez względu na to, na jaką książkę się zdecydowaliście, podstawowa zasada jest niezmienna: dziecko najbardziej rozwija swoje umiejętności podczas zabawy z rodzicem lub opiekunem. Najlepsze materiały nie zastąpią maluchowi troski i czasu spędzonego z bliskimi. To Ty jesteś dla swojego dziecka pierwszym nauczycielem i przewodnikiem, a czas, który z nim spędzisz, zaprocentuje w przyszłości.
Jeśli boisz się, że podczas zabaw obserwacyjnych z anglojęzycznymi publikacjami robisz błędy w wymowie i uczysz swoje dziecko błędnych nawyków, nie zniechęcaj się, tylko wybierz publikację z nagraniami native speakerów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że maluch osłuchuje się z poprawną wymową i melodią języka.

 

Nasza podpowiedź

 

Wszystkie powyższe kryteria książki obrazkowej, która uczy angielskiego i oferuje różnorodne formy rozwijających zabaw, spełnia nowość z serii Kapitan Nauka –  Na tropie angielskich słówek. To pierwsza na polskim rynku wielkoformatowa książka do nauki języka angielskiego, od której trudno oderwać wzrok. Idealna propozycja dla małych i dużych tropicieli, która zabierze ich w niezwykłą podróż po rzeczywistych i fantastycznych światach w poszukiwaniu angielskich słówek, zwrotów i zdań. Grafiki przygotowało 11 utalentowanych polskich ilustratorów, dzięki którym każda rozkładówka ma swój niepowtarzalny charakter i artystyczny styl.

 

 

Nagrania wszystkich słówek zamieszczonych w książce można pobrać w formacie mp3. Pomogą one w opanowaniu prawidłowego akcentu, a niezwykłe ilustracje wciągną dzieci na długie godziny. Daleka wyprawa pirackim statkiem, wizyta na planecie dziwolągów, a może spacer po ogrodzie zoologicznym albo obiad z rodziną? Wybierzcie sami, na co macie ochotę!

 


 

Dla Rodziców – pozostałe:

Zajrzyj do nas:

© CzasDzieci.pl 2018