Warszawa

Porady naszych Ekspertów

2-latka mało mówi

Witam,

jestem mamą 2-letniej Emilki. Mieszkamy w Niemczech, ale w domu rozmawiamy w języku polskim. Tylko starszy syn bawi się z nią w języku niemieckim. Miesiąc temu byliśmy na bilansie 2-latka, wszystko ok. Emila jest zdrowym, wesołym dzieckiem. Rozumie wszystkie nasze polecenia. Dziś była 4 dzień w przedszkolu i Pani stwierdziła, że muszę udać się z nią do laryngologa, bo Emila mało mówi i to najpewniej wina słuchu. Jak dla mnie moje dziecko mówi sporo: mama , tata, Krystian, chodź, hallo, tschuss, daj mi, stary, misiu, kakao, puść, handy, telefon, dzwoni, telefon dzwoni, heiss, nase, schuhe, cześć, chodź, fuj, hej, pa pa, a ku ku, nie ma, nie, kupa, vioka, mama mam kupę, idź, piciu, daj mi handy, brawo. Liczy do trzech. Ja nie wiem, może na czwarty dzień w przedszkolu jest zestresowana i nie mówi, a może faktycznie to za mało? Jak widać niektóre słowa mówi po polsku, niektóre po niemiecku, no i czasem łączy zdanie niemieckie z polskimi wyrazami. Czy faktycznie za mało mówi czy powinnam poczekać aż zaaklimatyzuje się w przedszkolu?

Wioletta
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Logopeda, filolog polski

Odpowiedź:

Szanowna Pani Wioletto, 

 

najważniejsze umiejętności językowe oczekiwane rozwojowo u dziecka 24-miesięcznego to budowanie wypowiedzi dwuwyrazowych oraz początki fleksji. To, że dziecko mało mówi, nie musi być związane tylko z problemami ze słuchem, niemniej jednak, jeśli Pani z przedszkola zasugerowała, iż może być taki problem, najlepiej od razu skonsultować to ze specjalistą, aby niczego nie przeoczyć.  

 

Ponieważ Pani dzieci wychowują się w środowisku dwujęzycznym, polecam lekturę bloga dr Elżbiety Ławczys (terapeutki Metody Krakowskiej® i mamy wychowującej swoje dzieci za granicą) na temat bilingwizmu www.dwujezycznosc.blogspot.com. Tam znajdzie Pani wiele cennych rad i wskazówek dotyczących dwujęzyczności. 

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć