Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

2,5-latek i specyficzne zainteresowania

Witam,

synek (2,5-latek) od urodzenia był dzieckiem wymagającym, dużo płakał. Nie zdiagnozowano żadnych problemów. Szybko zaczął mówić, mając 1,5 roku składał już zdania, obecnie mówi już bardzo dobrze, poprawnie odmienia wyrazy, śpiewa piosenki, zna alfabet, liczy do 10, zna kolory i wiele słów w języku angielskim. Jest dosyć nerwowym dzieckiem, ale też potrafi być bardzo pogodny, przytula się, mówi często, że nas kocha. Po 2. urodzinach zaczęły się pojawiać histerie, rzucanie zabawkami. Synek czasem potrafi ugryźć, częściej jednak bije, gdy mu na coś nie pozwolimy i wpada w histerię. Jestem świadoma, że to również taki czas w jego rozwoju. Niepokoi mnie to, że często zaciska zęby i np. nas przyszczypuje (i w złości, i w radości). Zaciskanie zębów pojawia się częściej, gdy synek jest zmęczony lub przebodźcowany. Kolejny zachowania, które mnie niepokoją to bardzo duże zainteresowanie różnego rodzaju maszynami, obecnie fascynują go głośniki, wentylacje, uwielbia rozmawiać o klimatyzacji i myjniach samochodowych... Ostatnio podczas zajęć z dziećmi, kiedy wszystkie dzieci tańczyły do muzyki, to synek szukał głośników. Kontakt wzrokowy jest bardzo dobry, nawiązuje również kontakty z innymi dziećmi, ale dopiero, gdy jest zachęcony, najbardziej lubi bawić się z bliskimi osobami. Ostatnio polubił też rysowanie, buduje z klocków skomplikowane konstrukcje, nie przepada za puzzlami. Uwielbia majsterkowanie z tatą, szczególnie różnego rodzaju narzędzia. Jest również bardzo ostrożny, boi się np. zjeżdżać ze zjeżdżalni. Jest przywiązany do rytuałów, pewne rzeczy, np. usypianie, może wykonywać tylko mamą, inne tylko tatą. Samodzielnie potrafi jeść, zdejmować buty. Widzę, że dobrze się rozwija, jest inteligenty, bardzo dużo rozumie, ma poczucie humoru, wygłupia się często, lubi zwierzęta. Zastanawiam się, czy jego specyficzne zainteresowania, zaciskanie zębów, nerwowość mogą świadczyć o jakichś problemach. W domu jest spokojnie, nie krzyczymy, nie każemy synka, staramy się z nim dużo rozmawiać i tłumaczyć.

Joanna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Joanno,


cieszę się, że tak baczne obserwuje Pani rozwój synka, jednak z opisanych Panią zachowań wynika, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Nerwowość i zgrzytanie zębami u takiego maluszka to często spotykane zachowania. Konsekwentne przestrzeganie reguł zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dlatego proszę nie ulegać histeriom synka.


Gdyby jednak zachowanie dziecka wciąż Panią niepokoiło, zawsze warto zaufać matczynej intuicji i skonsultować jego rozwój z psychologiem dziecięcym.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Ja Rodzic - Ja Dziecko. Dwie perspektywy spojrzenia na jedną rzecz

Ja Rodzic - Ja Dziecko. Dwie perspektywy spojrzenia na jedną rzecz

Podczas podejmowania decyzji / rozwiązywania sytuacji problematycznych ważne są wspólne cele zarówno rodziców i dzieci, aby nie popaść...  
Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Tydzień z Charakterami - dzień pierwszy

Poznaj sztukę dobrego życia z magazynem psychologicznym „Charaktery”. Sprawdź, dokąd może doprowadzić Cię podróż w nieznane!  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności?  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018