Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

2,5-latek i specyficzne zainteresowania

Witam,

synek (2,5-latek) od urodzenia był dzieckiem wymagającym, dużo płakał. Nie zdiagnozowano żadnych problemów. Szybko zaczął mówić, mając 1,5 roku składał już zdania, obecnie mówi już bardzo dobrze, poprawnie odmienia wyrazy, śpiewa piosenki, zna alfabet, liczy do 10, zna kolory i wiele słów w języku angielskim. Jest dosyć nerwowym dzieckiem, ale też potrafi być bardzo pogodny, przytula się, mówi często, że nas kocha. Po 2. urodzinach zaczęły się pojawiać histerie, rzucanie zabawkami. Synek czasem potrafi ugryźć, częściej jednak bije, gdy mu na coś nie pozwolimy i wpada w histerię. Jestem świadoma, że to również taki czas w jego rozwoju. Niepokoi mnie to, że często zaciska zęby i np. nas przyszczypuje (i w złości, i w radości). Zaciskanie zębów pojawia się częściej, gdy synek jest zmęczony lub przebodźcowany. Kolejny zachowania, które mnie niepokoją to bardzo duże zainteresowanie różnego rodzaju maszynami, obecnie fascynują go głośniki, wentylacje, uwielbia rozmawiać o klimatyzacji i myjniach samochodowych... Ostatnio podczas zajęć z dziećmi, kiedy wszystkie dzieci tańczyły do muzyki, to synek szukał głośników. Kontakt wzrokowy jest bardzo dobry, nawiązuje również kontakty z innymi dziećmi, ale dopiero, gdy jest zachęcony, najbardziej lubi bawić się z bliskimi osobami. Ostatnio polubił też rysowanie, buduje z klocków skomplikowane konstrukcje, nie przepada za puzzlami. Uwielbia majsterkowanie z tatą, szczególnie różnego rodzaju narzędzia. Jest również bardzo ostrożny, boi się np. zjeżdżać ze zjeżdżalni. Jest przywiązany do rytuałów, pewne rzeczy, np. usypianie, może wykonywać tylko mamą, inne tylko tatą. Samodzielnie potrafi jeść, zdejmować buty. Widzę, że dobrze się rozwija, jest inteligenty, bardzo dużo rozumie, ma poczucie humoru, wygłupia się często, lubi zwierzęta. Zastanawiam się, czy jego specyficzne zainteresowania, zaciskanie zębów, nerwowość mogą świadczyć o jakichś problemach. W domu jest spokojnie, nie krzyczymy, nie każemy synka, staramy się z nim dużo rozmawiać i tłumaczyć.

Joanna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Joanno,


cieszę się, że tak baczne obserwuje Pani rozwój synka, jednak z opisanych Panią zachowań wynika, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Nerwowość i zgrzytanie zębami u takiego maluszka to często spotykane zachowania. Konsekwentne przestrzeganie reguł zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dlatego proszę nie ulegać histeriom synka.


Gdyby jednak zachowanie dziecka wciąż Panią niepokoiło, zawsze warto zaufać matczynej intuicji i skonsultować jego rozwój z psychologiem dziecięcym.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Książka na Czasie

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów

To książka, która zachwyci wszystkich pasjonatów sportu, a w szczególności fanów skoków narciarskich. To wciągająca opowieść, pełna zdjęć, ilustracji i zabawnych rysunków. Zobaczcie sami!  

Nowinki

Projekty edukacyjne Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Projekty edukacyjne Fundacji Polskie Forum Migracyjne

Przedstawiamy działalność Fundacji Polskie Forum Migracyjne szczególnie projekty edukacyjnyjne „Cały świat w naszej klasie”...  
Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Otóż, drogie Mamy w ciąży! Mięśnie brzucha ćwiczyć można, a nawet trzeba. Dlaczego?  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018