Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

2,5-latek i specyficzne zainteresowania

Witam,

synek (2,5-latek) od urodzenia był dzieckiem wymagającym, dużo płakał. Nie zdiagnozowano żadnych problemów. Szybko zaczął mówić, mając 1,5 roku składał już zdania, obecnie mówi już bardzo dobrze, poprawnie odmienia wyrazy, śpiewa piosenki, zna alfabet, liczy do 10, zna kolory i wiele słów w języku angielskim. Jest dosyć nerwowym dzieckiem, ale też potrafi być bardzo pogodny, przytula się, mówi często, że nas kocha. Po 2. urodzinach zaczęły się pojawiać histerie, rzucanie zabawkami. Synek czasem potrafi ugryźć, częściej jednak bije, gdy mu na coś nie pozwolimy i wpada w histerię. Jestem świadoma, że to również taki czas w jego rozwoju. Niepokoi mnie to, że często zaciska zęby i np. nas przyszczypuje (i w złości, i w radości). Zaciskanie zębów pojawia się częściej, gdy synek jest zmęczony lub przebodźcowany. Kolejny zachowania, które mnie niepokoją to bardzo duże zainteresowanie różnego rodzaju maszynami, obecnie fascynują go głośniki, wentylacje, uwielbia rozmawiać o klimatyzacji i myjniach samochodowych... Ostatnio podczas zajęć z dziećmi, kiedy wszystkie dzieci tańczyły do muzyki, to synek szukał głośników. Kontakt wzrokowy jest bardzo dobry, nawiązuje również kontakty z innymi dziećmi, ale dopiero, gdy jest zachęcony, najbardziej lubi bawić się z bliskimi osobami. Ostatnio polubił też rysowanie, buduje z klocków skomplikowane konstrukcje, nie przepada za puzzlami. Uwielbia majsterkowanie z tatą, szczególnie różnego rodzaju narzędzia. Jest również bardzo ostrożny, boi się np. zjeżdżać ze zjeżdżalni. Jest przywiązany do rytuałów, pewne rzeczy, np. usypianie, może wykonywać tylko mamą, inne tylko tatą. Samodzielnie potrafi jeść, zdejmować buty. Widzę, że dobrze się rozwija, jest inteligenty, bardzo dużo rozumie, ma poczucie humoru, wygłupia się często, lubi zwierzęta. Zastanawiam się, czy jego specyficzne zainteresowania, zaciskanie zębów, nerwowość mogą świadczyć o jakichś problemach. W domu jest spokojnie, nie krzyczymy, nie każemy synka, staramy się z nim dużo rozmawiać i tłumaczyć.

Joanna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Joanno,


cieszę się, że tak baczne obserwuje Pani rozwój synka, jednak z opisanych Panią zachowań wynika, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Nerwowość i zgrzytanie zębami u takiego maluszka to często spotykane zachowania. Konsekwentne przestrzeganie reguł zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dlatego proszę nie ulegać histeriom synka.


Gdyby jednak zachowanie dziecka wciąż Panią niepokoiło, zawsze warto zaufać matczynej intuicji i skonsultować jego rozwój z psychologiem dziecięcym.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

20 sposobów na nudę, jak nie ma co robić cz. 2

Jak umilić czas swojemu maluchowi?  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA

Październikowy numer magazynu GAGA już dostępny w sprzedaży w promocyjnej cenie 4,99 zł  
Czy ciąża to bajka? Czyli CzasDzieci bez tabu!

Czy ciąża to bajka? Czyli CzasDzieci bez tabu!

Zapraszamy do galerii zabawnych ilustracji, które odbrązawiają nieco ciążę, w humorystyczny i błyskotliwy sposób. Ich autorką jest...  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018