Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Niepokojące zachowania dziecka

Dzień dobry,

mój synek ma 2 latka i 7 miesięcy. Jest bardzo wesołym i sprawnym fizycznie chłopcem. Uwielbia się wspinać, dobrze opanował jazdę na rowerku biegowym i kocha wodę. Jest odważny, wszystko go interesuje, wszędzie lubi zajrzeć, dużo się śmieje i nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. Mimo to strasznie się martwię, gdyż wiele zachowań mojego synka wzbudza mój niepokój.

Po pierwsze, mówi jedynie pojedyncze słowa, takie jak: mama, tata, bam, auto, tak, nie, papa, koko, lala, da itp. Potrafi na obrazkach wskazać przedmioty i powtórzyć ich nazwy, nie wszystkie, wybrane, np dynia, pingwin, koparka, dźwig, lala.

Umie też naśladować niektóre dźwięki wydawane przez zwierzęta, typu hau hau, sss..., ko ko, kwa kwa.

Po drugie odnoszę wrażenie, że rozumie niektóre jedynie komunikaty, np. gdy wołam go do kąpieli, albo gdy pytam, gdzie jest jeden z jego ulubionych samochodów, czy proszę żebyśmy posprzątali kuchnie lub, że zaraz będziemy jeść jego ulubione tosty. Innych komunikatów czy próśb nie rozumie lub je ignoruje.

Kolejną rzeczą wzbudzającą mój niepokój jest słaba komunikacja potrzeb. Ssie swoje paluszki w sytuacjach, gdy płacze, gdy jest głodny lub chce mu się pić. Ostatnio zaczął mówić "am", co w 90 % przypadkach oznacza, że jest głodny, ale nie w 100 %. Nie mówi, że chce pić. Domyślam się, widząc jego paluszki w buzi. Jednak gdy ma w zasięgu wzroku butelkę czy szklankę z napojem potrafi na nią wskazać i krzykiem, wyciągając raczki zasygnalizować.

Od 2. tygodni uczę go robienia siusiu do nocniczka i coraz lepiej nam idzie. Zanim zrobi siusiu, głośno mówi siu siu i wtedy podstawiam nocniczek.

Dużym problemem jest dla mnie jedzenie. Bardzo mało je, chociaż coraz częściej jada sam, próbuje używać łyżki i widelca. Jest świetny w jedzeniu makaronu, próbuje nawet nawijać nitki na widelec.

Tym jednak co wzbudza mój największy niepokój są następujące zachowania: ucieczki, które traktuje jak zabawę, nie reaguje na słowne komunikaty, aby się zatrzymał, czy wrócił. Szczypanie, gryzienie czy szarpanie mnie lub rówieśników na placu zabaw, zarówno w sytuacji, gdy coś go zdenerwowało, jak również w sytuacji, gdy coś bardzo go cieszy. Brak odpowiedzi zarówno werbalnej jak i niewerbalnej na komunikaty, typu: "podaj", "chcesz?". Reagowanie krzykiem i płaczem, gdy czegoś bardzo chce, a nie może mieć tego od razu.

Ania
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aniu,

 

obszerny opis zachowań synka świadczy, że jest Pani bardzo uważną Mamą. Wczesne dostrzeżenie problemu, to szybciej podjęta terapia i większa szansa na pokonanie trudności synka. Niestety, słusznie niepokoją Panią pewne zachowania synka, nie są bowiem normatywne dla dzieci w jego wieku. Warto niezwłocznie skonsultować rozwój dziecka ze specjalistą, tylko podczas bezpośredniego spotkania można zbadać poziom wszystkich funkcji. Na diagnozę w Centrum Metody Krakowskiej zapisujemy pod nr tel. 518-404-155, listę terapeutów Metody Krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl. Może Pani też skorzystać z pomocy rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

 

Pozdrawiam

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Otyłość wśród dzieci — jak z nią walczyć?

Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie. Liczba dzieci z nadwagą w ciągu ostatniej dekady wzrosła o 100 %.  

Temat na Czasie

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

12 zaskakujących sposobów na to, by zaoszczędzić na dziecięcych rzeczach

Twój mały Skarb nie musi kosztować Cię fortuny. Oto kilka pomysłów jak rozsądnie wydawać pieniądze i zaoszczędzić bez konieczności skąpienia.  

Nowinki

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Bądź świadomym rodzicem - Pomoc dziecku w przypadku zadławienia

Wiesz co zrobić kiedy Twoje dziecko zakrztusi się, a w konsekwencji tego straci oddech? Wiesz, że zadławienie jest jedną z głównych przyczyn...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

10 wartości jakie powinnaś przekazać dziecku, aby wyrosło na superbohatera!

Co powinien wiedzieć i czym się kierować w życiu maluch, aby wyrósł na wartościowego i mądrego człowieka  

Konkurs na Czasie

Kto Ty jesteś?

Kto Ty jesteś?

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji. W ramach projektu odbędzie się szereg...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018