Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Niepokojące zachowania dziecka

Dzień dobry,

mój synek ma 2 latka i 7 miesięcy. Jest bardzo wesołym i sprawnym fizycznie chłopcem. Uwielbia się wspinać, dobrze opanował jazdę na rowerku biegowym i kocha wodę. Jest odważny, wszystko go interesuje, wszędzie lubi zajrzeć, dużo się śmieje i nie ma problemu z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. Mimo to strasznie się martwię, gdyż wiele zachowań mojego synka wzbudza mój niepokój.

Po pierwsze, mówi jedynie pojedyncze słowa, takie jak: mama, tata, bam, auto, tak, nie, papa, koko, lala, da itp. Potrafi na obrazkach wskazać przedmioty i powtórzyć ich nazwy, nie wszystkie, wybrane, np dynia, pingwin, koparka, dźwig, lala.

Umie też naśladować niektóre dźwięki wydawane przez zwierzęta, typu hau hau, sss..., ko ko, kwa kwa.

Po drugie odnoszę wrażenie, że rozumie niektóre jedynie komunikaty, np. gdy wołam go do kąpieli, albo gdy pytam, gdzie jest jeden z jego ulubionych samochodów, czy proszę żebyśmy posprzątali kuchnie lub, że zaraz będziemy jeść jego ulubione tosty. Innych komunikatów czy próśb nie rozumie lub je ignoruje.

Kolejną rzeczą wzbudzającą mój niepokój jest słaba komunikacja potrzeb. Ssie swoje paluszki w sytuacjach, gdy płacze, gdy jest głodny lub chce mu się pić. Ostatnio zaczął mówić "am", co w 90 % przypadkach oznacza, że jest głodny, ale nie w 100 %. Nie mówi, że chce pić. Domyślam się, widząc jego paluszki w buzi. Jednak gdy ma w zasięgu wzroku butelkę czy szklankę z napojem potrafi na nią wskazać i krzykiem, wyciągając raczki zasygnalizować.

Od 2. tygodni uczę go robienia siusiu do nocniczka i coraz lepiej nam idzie. Zanim zrobi siusiu, głośno mówi siu siu i wtedy podstawiam nocniczek.

Dużym problemem jest dla mnie jedzenie. Bardzo mało je, chociaż coraz częściej jada sam, próbuje używać łyżki i widelca. Jest świetny w jedzeniu makaronu, próbuje nawet nawijać nitki na widelec.

Tym jednak co wzbudza mój największy niepokój są następujące zachowania: ucieczki, które traktuje jak zabawę, nie reaguje na słowne komunikaty, aby się zatrzymał, czy wrócił. Szczypanie, gryzienie czy szarpanie mnie lub rówieśników na placu zabaw, zarówno w sytuacji, gdy coś go zdenerwowało, jak również w sytuacji, gdy coś bardzo go cieszy. Brak odpowiedzi zarówno werbalnej jak i niewerbalnej na komunikaty, typu: "podaj", "chcesz?". Reagowanie krzykiem i płaczem, gdy czegoś bardzo chce, a nie może mieć tego od razu.

Ania
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Aniu,

 

obszerny opis zachowań synka świadczy, że jest Pani bardzo uważną Mamą. Wczesne dostrzeżenie problemu, to szybciej podjęta terapia i większa szansa na pokonanie trudności synka. Niestety, słusznie niepokoją Panią pewne zachowania synka, nie są bowiem normatywne dla dzieci w jego wieku. Warto niezwłocznie skonsultować rozwój dziecka ze specjalistą, tylko podczas bezpośredniego spotkania można zbadać poziom wszystkich funkcji. Na diagnozę w Centrum Metody Krakowskiej zapisujemy pod nr tel. 518-404-155, listę terapeutów Metody Krakowskiej znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl. Może Pani też skorzystać z pomocy rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

 

Pozdrawiam

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Temat na Czasie

Jak uczyć dziecko empatii?

Jak uczyć dziecko empatii?

Dzieci, które są empatyczne, z reguły okazują się być weselsze, bardziej pewne siebie oraz mniej agresywne.  

Nowinki

Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

W okresie wakacyjnym dzieci swobodnie mogły rozładować swoje pokłady energii biegając, skacząc, krzycząc i śmiejąc się do woli. Tymczasem...  
Jak zwalczyć wszy?

Jak zwalczyć wszy?

Wydawnictwo Naukowe PWN przygląda się bliżej temu pytaniu i rozwiewa wszystkie wątpliwości....  

Wideorecenzja na Czasie

Pamiętnik 8-bitowego wojownika. Minecraft

O pamiętniku wieśniaka, który chciał być wojownikiem opowiada młody fan gry Minecraft - Karol (lat 6). Zobaczcie sami czy warto tą książkę przeczytać!  

Książki na Czasie

Premiery Października

Premiery Października

Październik bogaty był w premiery książkowe. Nadchodzi świetny czas na czytanie ? koc, herbata i do dzieła! Przedstawiamy po co warto sięgnąć!  

W domu z dzieckiem

Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018