Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie 2,5-latka - czy to autyzm?

Witam,

posiadam siostrzeńca, który w listopadzie 2017 r. skończył 2 lata. Patryk zachowuje się w sposób, który mnie niepokoi. Bardzo mało mówi: mama, dada, jajo, papa, cześć, miał. Nie używa takich słów jak "tak" lub "nie". Reaguje piskiem, gdy słyszy dźwięk suszarki, reaguje tak również w innych sytuacjach, np. obcinania włosów nożyczkami, robienia fryzury jego mamie.

Ostatni mój spacer z nim wyglądał następująco: biegał od bramki do bramki działkowej, pokazując na numer, mówiąc "yyyyy"... Odpowiadałam numer i tak 100 razy. Nie jest możliwe skupić jego uwagę na czymś innym, wcześniej podobna historia była z drzwiami. Patryk lubi bawić się kilkoma elementami, robi z nich ciągi. Nie przewiduje skutków swojego zachowania, potrafi rozbić szklankę, wylać coś specjalnie i nie wykazuje przejęcia z sytuacji i złości dorosłego. Śmieje się i potrafi zrobić to samo. Nie potrafi chodzić tylko biega. Gdy stoi, najczęściej drepcze w miejscu. Patryk dobrze nawiązuje kontakt wzrokowy, jest raczej uśmiechnięty. Potrafi się przytulić, reaguje histerią, gdy się coś mu zabierze. W rodzinie szwagra dziecko siostry ma stwierdzony autyzm. Martwię się, bo mam przeczucie, że coś jest nie tak. Moja siostra kategorycznie odmawia pójścia z dzieckiem do lekarza, mówiąc, że dziecko ma czas i jest jeszcze malutki. Na stałe mieszkają za granicą i niedługo z powrotem wyjeżdżają. Siostra jest osobą bardzo skupioną na sobie, często kłoci się z mężem przy dziecku, gdzie nie patrzą na dziecko. Na moje sugestie odpowiadają żeby nie wynajdywać problemów tam, gdzie ich nie ma. Szkoda mi dziecka, wolałabym się mylić, ale myśli nie dają mi spokoju czy wszystko z nim w porządku, a jak wiadomo, im wcześniej tym lepiej zacząć jakiekolwiek leczenie.

Ewa
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewo,

 

niestety, zachowanie Patryka nie jest normatywne dla dzieci w jego wieku; opóźniony rozwój mowy, stereotypowe zabawy czy nadwrażliwość na bodźce słuchowe i dotykowe to typowe objawy zaburzeń autystycznych.

 

Diagnoza przez Internet nie jest oczywiście możliwa, ale warto skonsultować rozwój dziecka ze specjalistą (terapeutą czy psychologiem dziecięcym). Niestety, dosyć często rodzice nie chcą dostrzegać oczywistych problemów swoich dzieci, zwłaszcza małych, a bez zaangażowania rodziców diagnoza i terapia nie są możliwe.

 

Zachęcam do zapoznania się ze stroną badabada.pl, znajduje się na niej ankieta, której jest bardzo pomocna. Mam nadzieję, że uda się Pani przekonać siostrę, jeśli nie na diagnozę, to chociaż na skorzystanie z testu znajdującego się na wspomnianej stronie internetowej.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe, autyzm


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Sezon na kleszcze

Sezon na kleszcze

Coraz częściej spędzamy wolny czas w parku czy w lesie. Musimy jednak uważać na kleszcze. W tym roku jest ich szczególnie dużo. Jak zatem uchronić nasze pociechy przed kleszczami?  

Nowinki

O potrzebie zastosowania teorii motywacji osiągnięć wśród uczniów klas podstawowych

O potrzebie zastosowania teorii motywacji osiągnięć wśród uczniów klas podstawowych

Dzieci podczas zajęć spędzonych w szkole zazwyczaj udowadniają, że posiadają umiejętności albo starają się rozwijać umiejętności,...  
Klub dla mam, w którym "pan w windzie rządzi"

Klub dla mam, w którym "pan w windzie rządzi"

Na warszawskim Służewcu mamy spotykają się w Klubie zorganizowanym przez Fundację RoRo w Centrum Bartłomieja. Spotykają się, wymieniają...  

Akcja na czasie!

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

Zostań gwiazdą futbolu z Rybką MiniMini

W czerwcu niezapomniane piłkarskie emocje podczas Mistrzostw Świata, a już teraz Rybka MiniMini zaprasza maluchy z całej Polski do sportowej rywalizacji. Akcja "Zostań gwiazdą futbolu" to szansa...  

Warto wiedzieć

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Ząbkowanie to trudny etap zarówno dla niemowląt, jak i ich opiekunów. Początkujący rodzice często zadają sobie wiele pytań: jak rozpoznać, że zaczęło się ząbkowanie? Czym się objawia?  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018