Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie 2,5-latka - czy to autyzm?

Witam,

posiadam siostrzeńca, który w listopadzie 2017 r. skończył 2 lata. Patryk zachowuje się w sposób, który mnie niepokoi. Bardzo mało mówi: mama, dada, jajo, papa, cześć, miał. Nie używa takich słów jak "tak" lub "nie". Reaguje piskiem, gdy słyszy dźwięk suszarki, reaguje tak również w innych sytuacjach, np. obcinania włosów nożyczkami, robienia fryzury jego mamie.

Ostatni mój spacer z nim wyglądał następująco: biegał od bramki do bramki działkowej, pokazując na numer, mówiąc "yyyyy"... Odpowiadałam numer i tak 100 razy. Nie jest możliwe skupić jego uwagę na czymś innym, wcześniej podobna historia była z drzwiami. Patryk lubi bawić się kilkoma elementami, robi z nich ciągi. Nie przewiduje skutków swojego zachowania, potrafi rozbić szklankę, wylać coś specjalnie i nie wykazuje przejęcia z sytuacji i złości dorosłego. Śmieje się i potrafi zrobić to samo. Nie potrafi chodzić tylko biega. Gdy stoi, najczęściej drepcze w miejscu. Patryk dobrze nawiązuje kontakt wzrokowy, jest raczej uśmiechnięty. Potrafi się przytulić, reaguje histerią, gdy się coś mu zabierze. W rodzinie szwagra dziecko siostry ma stwierdzony autyzm. Martwię się, bo mam przeczucie, że coś jest nie tak. Moja siostra kategorycznie odmawia pójścia z dzieckiem do lekarza, mówiąc, że dziecko ma czas i jest jeszcze malutki. Na stałe mieszkają za granicą i niedługo z powrotem wyjeżdżają. Siostra jest osobą bardzo skupioną na sobie, często kłoci się z mężem przy dziecku, gdzie nie patrzą na dziecko. Na moje sugestie odpowiadają żeby nie wynajdywać problemów tam, gdzie ich nie ma. Szkoda mi dziecka, wolałabym się mylić, ale myśli nie dają mi spokoju czy wszystko z nim w porządku, a jak wiadomo, im wcześniej tym lepiej zacząć jakiekolwiek leczenie.

Ewa
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewo,

 

niestety, zachowanie Patryka nie jest normatywne dla dzieci w jego wieku; opóźniony rozwój mowy, stereotypowe zabawy czy nadwrażliwość na bodźce słuchowe i dotykowe to typowe objawy zaburzeń autystycznych.

 

Diagnoza przez Internet nie jest oczywiście możliwa, ale warto skonsultować rozwój dziecka ze specjalistą (terapeutą czy psychologiem dziecięcym). Niestety, dosyć często rodzice nie chcą dostrzegać oczywistych problemów swoich dzieci, zwłaszcza małych, a bez zaangażowania rodziców diagnoza i terapia nie są możliwe.

 

Zachęcam do zapoznania się ze stroną badabada.pl, znajduje się na niej ankieta, której jest bardzo pomocna. Mam nadzieję, że uda się Pani przekonać siostrę, jeśli nie na diagnozę, to chociaż na skorzystanie z testu znajdującego się na wspomnianej stronie internetowej.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Jesień na Czasie

Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. Na ich podstawie warto porozmawiać z dziećmi o tej porze roku.  

Nowinki

Jak zwalczyć wszy?

Jak zwalczyć wszy?

Wydawnictwo Naukowe PWN przygląda się bliżej temu pytaniu i rozwiewa wszystkie wątpliwości....  
Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Ćwiczenie mięśni brzucha w ciąży

Otóż, drogie Mamy w ciąży! Mięśnie brzucha ćwiczyć można, a nawet trzeba. Dlaczego?  

Musisz tam być

World Travel Show

World Travel Show

W specjalnej Strefie Arktycznej na dzieci czekać będzie Nela Mała Reporterka.  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018