Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie 2,5-latka - czy to autyzm?

Witam,

posiadam siostrzeńca, który w listopadzie 2017 r. skończył 2 lata. Patryk zachowuje się w sposób, który mnie niepokoi. Bardzo mało mówi: mama, dada, jajo, papa, cześć, miał. Nie używa takich słów jak "tak" lub "nie". Reaguje piskiem, gdy słyszy dźwięk suszarki, reaguje tak również w innych sytuacjach, np. obcinania włosów nożyczkami, robienia fryzury jego mamie.

Ostatni mój spacer z nim wyglądał następująco: biegał od bramki do bramki działkowej, pokazując na numer, mówiąc "yyyyy"... Odpowiadałam numer i tak 100 razy. Nie jest możliwe skupić jego uwagę na czymś innym, wcześniej podobna historia była z drzwiami. Patryk lubi bawić się kilkoma elementami, robi z nich ciągi. Nie przewiduje skutków swojego zachowania, potrafi rozbić szklankę, wylać coś specjalnie i nie wykazuje przejęcia z sytuacji i złości dorosłego. Śmieje się i potrafi zrobić to samo. Nie potrafi chodzić tylko biega. Gdy stoi, najczęściej drepcze w miejscu. Patryk dobrze nawiązuje kontakt wzrokowy, jest raczej uśmiechnięty. Potrafi się przytulić, reaguje histerią, gdy się coś mu zabierze. W rodzinie szwagra dziecko siostry ma stwierdzony autyzm. Martwię się, bo mam przeczucie, że coś jest nie tak. Moja siostra kategorycznie odmawia pójścia z dzieckiem do lekarza, mówiąc, że dziecko ma czas i jest jeszcze malutki. Na stałe mieszkają za granicą i niedługo z powrotem wyjeżdżają. Siostra jest osobą bardzo skupioną na sobie, często kłoci się z mężem przy dziecku, gdzie nie patrzą na dziecko. Na moje sugestie odpowiadają żeby nie wynajdywać problemów tam, gdzie ich nie ma. Szkoda mi dziecka, wolałabym się mylić, ale myśli nie dają mi spokoju czy wszystko z nim w porządku, a jak wiadomo, im wcześniej tym lepiej zacząć jakiekolwiek leczenie.

Ewa
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Ewo,

 

niestety, zachowanie Patryka nie jest normatywne dla dzieci w jego wieku; opóźniony rozwój mowy, stereotypowe zabawy czy nadwrażliwość na bodźce słuchowe i dotykowe to typowe objawy zaburzeń autystycznych.

 

Diagnoza przez Internet nie jest oczywiście możliwa, ale warto skonsultować rozwój dziecka ze specjalistą (terapeutą czy psychologiem dziecięcym). Niestety, dosyć często rodzice nie chcą dostrzegać oczywistych problemów swoich dzieci, zwłaszcza małych, a bez zaangażowania rodziców diagnoza i terapia nie są możliwe.

 

Zachęcam do zapoznania się ze stroną badabada.pl, znajduje się na niej ankieta, której jest bardzo pomocna. Mam nadzieję, że uda się Pani przekonać siostrę, jeśli nie na diagnozę, to chociaż na skorzystanie z testu znajdującego się na wspomnianej stronie internetowej.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, problemy rozwojowe, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  
20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

20 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być bardzo nietypowe! Jesteście ciekawi?  

Nowinki

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Zadbaj o rozwój swojego dziecka podczas zabawy

Ruch odgrywa niezwykle istotną rolę w przebiegu harmonijnego rozwoju każdego dziecka.  
Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019