Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie rocznego dziecka

Witam,

piszę w związku z zachowaniem mojego rocznego syna, które mnie niepokoi. Praktycznie od samego początku jest dzieckiem płaczliwym i marudnym. Ostatnimi czasy dodatkowo jest nerwowy. Przejawia się to głównie w sytuacjach, kiedy czegoś nie dostanie lub nie może zrobić. Od 4. miesiąca panicznie bał się obcych (głównie w sytuacjach, gdy chcieli go wziąć na ręce albo się do niego zwracali). W tym momencie już mniej się boi, a raczej zawstydza. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam u niego stereotypowe, powtarzające się zachowanie. Głównie przy zabawie szuka sobie jakiegoś obiektu (klocek, łóżko, dywan, a także gdy bawi się ze mną np. moja klatka piersiowa, czy noga itp.), uderza w niego buzią i wydaje odgłos (coś podobnego do zabawy w "indianina"). Trudno mi opisać to zachowanie. Nie wiem, czy jest to coś "normalnego". Kiedy mu mówię, żeby przestał i np. zrobił mamie "cacy", to momentalnie przestaje i wykonuje moje polecenie. Jego rozwój motoryczny przebiega prawidłowo. W tym momencie chodzi samodzielnie (od 9. miesiąca życia raczkował). Od 8. miesiąca życia wskazuje palcem, uwielbia oglądać książeczki, gaworzy, czasami powtarza proste sylaby, naśladuje kilka odgłosów, wykonuje proste polecenia, wskazuje rzeczy, o które go zapytam, zna niektóre części ciała i umie je pokazać, naśladuje moją mimikę, reaguje na imię, uśmiecha się do nas, ale w stosunku do innych ludzi jest zachowawczy. Zastanawia mnie natomiast jego rozwój społeczny. Nie wiem także, czy powodem do niepokoju jest fakt, że nienawidzi być dotykany przez swoich rówieśników. Wpada wtedy w płacz. Z dziećmi starszymi wchodzi natomiast w interakcję. Bardzo proszę o opinię, ponieważ słyszałam, że mogą to być zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Justyna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Justyno,

 

"uderzanie buzią i wydawanie odgłosów" czy "nienawiść do dotyków rówieśników" to rzeczywiście nietypowe zachowania, ale nie wydaje mi się, że Pani synek jest zagrożony autyzmem. Zachęcam do odwiedzenia strony badabada.pl, a gdyby zachowanie synka wciąż Panią niepokoiło warto skonsultować jego rozwój z jednym, z terapeutów Metody Krakowskiej® (listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl) lub udawać się na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej®, maluszki diagnozuje u nas dr n. hum. Ewa Bielenda-Mazur.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Ciekawostki na Czasie

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Najpopularniejsze dziecięce imiona

Postanowiliśmy prześledzić, które imiona były w tym roku nadawane dzieciom szczególnie często i jak się to zmieniało względem lat poprzednich.  

Nowinki

Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Każda z pracujących mam wie, jakiego wysiłku wymaga łączenie roli rodzica, pracownika i „gospodyni domowej”. Kobiety stają...  
Pomoc, która nic nie kosztuje.

Pomoc, która nic nie kosztuje.

Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.pomagam.gajusz.org.pl i zostawisz nam tam swój adres email  
15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

15 powodów dlaczego dzieci kochają Święta

Wbrew pozorom dzieci nie kochają Świąt jedynie za prezenty, które przynosi Mikołaj. Dla maluchów powodów, za które kocha się Święta jest dużo więcej i wiele z nich nie jest oczywistych.  

W domu z dzieckiem

Boże Narodzenie1 Prezenty1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018