Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie rocznego dziecka

Witam,

piszę w związku z zachowaniem mojego rocznego syna, które mnie niepokoi. Praktycznie od samego początku jest dzieckiem płaczliwym i marudnym. Ostatnimi czasy dodatkowo jest nerwowy. Przejawia się to głównie w sytuacjach, kiedy czegoś nie dostanie lub nie może zrobić. Od 4. miesiąca panicznie bał się obcych (głównie w sytuacjach, gdy chcieli go wziąć na ręce albo się do niego zwracali). W tym momencie już mniej się boi, a raczej zawstydza. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam u niego stereotypowe, powtarzające się zachowanie. Głównie przy zabawie szuka sobie jakiegoś obiektu (klocek, łóżko, dywan, a także gdy bawi się ze mną np. moja klatka piersiowa, czy noga itp.), uderza w niego buzią i wydaje odgłos (coś podobnego do zabawy w "indianina"). Trudno mi opisać to zachowanie. Nie wiem, czy jest to coś "normalnego". Kiedy mu mówię, żeby przestał i np. zrobił mamie "cacy", to momentalnie przestaje i wykonuje moje polecenie. Jego rozwój motoryczny przebiega prawidłowo. W tym momencie chodzi samodzielnie (od 9. miesiąca życia raczkował). Od 8. miesiąca życia wskazuje palcem, uwielbia oglądać książeczki, gaworzy, czasami powtarza proste sylaby, naśladuje kilka odgłosów, wykonuje proste polecenia, wskazuje rzeczy, o które go zapytam, zna niektóre części ciała i umie je pokazać, naśladuje moją mimikę, reaguje na imię, uśmiecha się do nas, ale w stosunku do innych ludzi jest zachowawczy. Zastanawia mnie natomiast jego rozwój społeczny. Nie wiem także, czy powodem do niepokoju jest fakt, że nienawidzi być dotykany przez swoich rówieśników. Wpada wtedy w płacz. Z dziećmi starszymi wchodzi natomiast w interakcję. Bardzo proszę o opinię, ponieważ słyszałam, że mogą to być zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Justyna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Justyno,

 

"uderzanie buzią i wydawanie odgłosów" czy "nienawiść do dotyków rówieśników" to rzeczywiście nietypowe zachowania, ale nie wydaje mi się, że Pani synek jest zagrożony autyzmem. Zachęcam do odwiedzenia strony badabada.pl, a gdyby zachowanie synka wciąż Panią niepokoiło warto skonsultować jego rozwój z jednym, z terapeutów Metody Krakowskiej® (listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl) lub udawać się na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej®, maluszki diagnozuje u nas dr n. hum. Ewa Bielenda-Mazur.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, autyzm


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

CzasDzieci Recenzuje

CzasDzieci Recenzuje

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Kuba niedźwiedź. Historie z Gawry

Książka jakiej jeszcze nie było ? i w tym górnolotnym stwierdzeniu nie ma ani trochę przesady!  

Nowinki

Zapewnienie drożności dróg oddechowych

Zapewnienie drożności dróg oddechowych

Nie znasz dnia ani godziny kiedy będziesz musiał udzielić pierwszej pomocy!  
Psychologia pozytywna wdrożona w świat edukacji.

Psychologia pozytywna wdrożona w świat edukacji.

Za twórcę psychologii pozytywnej uznaje się Martina Seligmana, który w roku 1998 podczas swojego prezydenckiego przemówienia wezwał członków...  

Książka Na Czasie

Książeczka HOKUS-POKUS! Zwierzaki w zasięgu wzroku to gwarancja doskonałej, kreatywnej zabawy. Odkrywanie obrazków, szukanie odpowiedzi na zadane pytania, wskazywanie ?nieproszonego gościa?, rozwiązywanie...  

Konkurs na Czasie

Poznajcie Popelki wyjątkowe futrzaste stworki pełne pozytywnej energii, które od marca można spotkać na kanale POLSAT JimJam. Z tej okazji POLSAT JimJam zaprasza wszystkie dzieci do udziału w konkursie.  

W domu z dzieckiem

Robico1 Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018