Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

Zachowanie rocznego dziecka

Witam,

piszę w związku z zachowaniem mojego rocznego syna, które mnie niepokoi. Praktycznie od samego początku jest dzieckiem płaczliwym i marudnym. Ostatnimi czasy dodatkowo jest nerwowy. Przejawia się to głównie w sytuacjach, kiedy czegoś nie dostanie lub nie może zrobić. Od 4. miesiąca panicznie bał się obcych (głównie w sytuacjach, gdy chcieli go wziąć na ręce albo się do niego zwracali). W tym momencie już mniej się boi, a raczej zawstydza. Jednak od jakiegoś czasu zauważyłam u niego stereotypowe, powtarzające się zachowanie. Głównie przy zabawie szuka sobie jakiegoś obiektu (klocek, łóżko, dywan, a także gdy bawi się ze mną np. moja klatka piersiowa, czy noga itp.), uderza w niego buzią i wydaje odgłos (coś podobnego do zabawy w "indianina"). Trudno mi opisać to zachowanie. Nie wiem, czy jest to coś "normalnego". Kiedy mu mówię, żeby przestał i np. zrobił mamie "cacy", to momentalnie przestaje i wykonuje moje polecenie. Jego rozwój motoryczny przebiega prawidłowo. W tym momencie chodzi samodzielnie (od 9. miesiąca życia raczkował). Od 8. miesiąca życia wskazuje palcem, uwielbia oglądać książeczki, gaworzy, czasami powtarza proste sylaby, naśladuje kilka odgłosów, wykonuje proste polecenia, wskazuje rzeczy, o które go zapytam, zna niektóre części ciała i umie je pokazać, naśladuje moją mimikę, reaguje na imię, uśmiecha się do nas, ale w stosunku do innych ludzi jest zachowawczy. Zastanawia mnie natomiast jego rozwój społeczny. Nie wiem także, czy powodem do niepokoju jest fakt, że nienawidzi być dotykany przez swoich rówieśników. Wpada wtedy w płacz. Z dziećmi starszymi wchodzi natomiast w interakcję. Bardzo proszę o opinię, ponieważ słyszałam, że mogą to być zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Justyna
mgr Magdalena Gaweł - psycholog kliniczny

psycholog kliniczny

mgr Magdalena Gaweł

Odpowiedź:

Szanowna Pani Justyno,

 

"uderzanie buzią i wydawanie odgłosów" czy "nienawiść do dotyków rówieśników" to rzeczywiście nietypowe zachowania, ale nie wydaje mi się, że Pani synek jest zagrożony autyzmem. Zachęcam do odwiedzenia strony badabada.pl, a gdyby zachowanie synka wciąż Panią niepokoiło warto skonsultować jego rozwój z jednym, z terapeutów Metody Krakowskiej® (listę znajdzie Pani na stronie www.szkolakrakowska.pl) lub udawać się na diagnozę do Centrum Metody Krakowskiej®, maluszki diagnozuje u nas dr n. hum. Ewa Bielenda-Mazur.

 

Z poważaniem

Magdalena Gaweł

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z zachowaniem, autyzm

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Konkurs na czasie

Wakacyjny konkurs z Danusią

Wakacyjny konkurs z Danusią

Dom Spotkań z Historią i CzasDzieci.pl zapraszają do udziału w konkursie. Wakacje się kończą, ale nie kończą się letnie wspomnienia. Podzielcie się z nami najpiękniejszymi wakacyjnymi przygodami.  

Nowinki

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Niepokojące symptomy w rozwoju dwulatka

Drugi rok życia to czas dużych zmian w rozwoju dziecka. Z nieporadnego maleństwa wyłania się coraz bardziej samodzielny człowiek.  
Pierwszego września wspieraj swoje dziecko!

Pierwszego września wspieraj swoje dziecko!

Dowiedz się, jak ułatwić mu pierwsze dni w szkolnej ławie.  

Ważna sprawa

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Gdy szkolna wyprawka jest gotowa i czeka na rozpoczęcie roku, koniecznie zadbajcie również o ubezpieczenie swojej pociechy od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW).  
Advertisement

Poradnik rodzicielski

Gry i zabawy na tablet godne polecenia

Gry i zabawy na tablet godne polecenia

Nauka i zabawa jednocześnie? To możliwe! Tablet w dłoń i do dzieła! Przedstawiamy gry dla dzieci, które będą nie tylko świetną rozrywką, ale i pretekstem do nauki i kreatywnego poznawania świata.  

W domu z dzieckiem

Ubezpieczenie dzieci1 BacktoSchool1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018