Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

6-latek nie mówi T

Witam,

jestem logopedą szkolnym. Bardzo proszę o odpowiedź. Mam w terapii chłopca (6 lat), z wywiadu ustaliłam, że chłopiec od urodzenia miał problemy z napięciem mięśniowym i trzymaniem główki, był objęty fizjoterapią i opieką neurologa i, jak mówią rodzice, jest już wyprowadzony z tych problemów. Chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz T, którą zastępuje głoską K. Pracuję z Kacprem od września, a wcześniej od 3 roku życia w przedszkolu próbowano wywołać T - bezskutecznie. Wszystkie książkowe sposoby nie przynoszą efektu - chłopiec różnicuje słuchowo K i T, język jest dobrze spionizowany wewnątrz buzi, wędzidełko w normie, jednak gdy wykonuje próbę dotknięcia noska języczkiem, nie udaje mu się podnieść języka. Chłopiec, nawet trzymając język między zębami, zamiast T mówi K. Nie mogę uruchomić przedniej części języka, cały czas artykułuje tylnojęzykowo, cały czas masa języka się cofa, mimo że czubek jest trzymany między zębami. Ćwiczymy też napięcie mięśniowe ogólne i języka, zabawy paluszkowe, ćwiczenia łączące ruchy języka z ruchami rąk, no i oczywiście różnicowanie T i K. Chłopiec jest inteligentny i bardzo wrażliwy, jest świadomy, że nie potrafi wypowiedzieć głoski T, odbiera to jako duży problem, rodzice są sfrustrowani i też zdenerwowani całą sytuacją ? takie odniosłam wrażenie po ich wizycie w gabinecie. Neurologopeda pracujący z chłopcem raz w miesiącu nie ma pojęcia, jak stwierdzili rodzice, czemu do tej pory głoska T się nie pojawiła. Jak mogę jeszcze pomóc chłopcu? Mam wrażenie, że jednak neurologicznie jest jakiś problem. Gdy usprawniamy język, chłopiec często ziewa jakby podświadomie rozluźniał krtań. Bardzo proszę o pomoc.

Agnieszka
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agnieszko,

 

pisze Pani, że chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz „t”. Jeśli dziecko poprawnie wymawia pozostałe głoski przedniojęzykowo-zębowe, w tym także głoskę „d”, którą od „t” różni jedynie udział wiązadeł głosowych, wywołanie brakującej głoski jest zapewne kwestią intensywnych ćwiczeń oraz wytrwałości ze strony Pani oraz chłopca. Polecam skorzystać z techniki Gestów Artykulacyjnych - dokładne informacje na ten temat zajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. Niestety trudno jest ustalić przyczynę trudności, gdy nie ma się bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Zachęcam do konsultacji z innym logopedą. Osobiście mogę polecić konsultację u dr Alicji Kabały, która przyjmuje w Centrum Metody Krakowskiej w Krakowie. Informacje na temat terminów oraz szczegółów takiego spotkania rodzice chłopca mogą uzyskać telefonicznie (www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl – zakładka „kontakt”).

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, głoskowanie


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na czasie

10 powodów dlaczego warto otwierać dziecko na muzykę od najmłodszych lat

10 powodów dlaczego warto otwierać dziecko na muzykę od najmłodszych lat

Muzyka łagodzi obyczaje. A jak wpływa na rozwój dzieci?  

Ferie na czasie

Choć pogoda nie rozpieszcza zimową aurą, w Galerii Północnej dobra zabawa jest gwarantowana.  

Nowinki

Zapewnienie drożności dróg oddechowych

Zapewnienie drożności dróg oddechowych

Nie znasz dnia ani godziny kiedy będziesz musiał udzielić pierwszej pomocy!  
5 wskazówek jak poradzić sobie z zaburzeniami snu Twojego dziecka

5 wskazówek jak poradzić sobie z zaburzeniami snu Twojego dziecka

Kłopoty ze snem mogą być rzadkie, umiarkowane lub częste; problem może się zwiększać lub zmniejszać. W przypadku jednak, gdy bezsenność...  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018