Strefa rodzica » Porady naszych Ekspertów

6-latek nie mówi T

Witam,

jestem logopedą szkolnym. Bardzo proszę o odpowiedź. Mam w terapii chłopca (6 lat), z wywiadu ustaliłam, że chłopiec od urodzenia miał problemy z napięciem mięśniowym i trzymaniem główki, był objęty fizjoterapią i opieką neurologa i, jak mówią rodzice, jest już wyprowadzony z tych problemów. Chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz T, którą zastępuje głoską K. Pracuję z Kacprem od września, a wcześniej od 3 roku życia w przedszkolu próbowano wywołać T - bezskutecznie. Wszystkie książkowe sposoby nie przynoszą efektu - chłopiec różnicuje słuchowo K i T, język jest dobrze spionizowany wewnątrz buzi, wędzidełko w normie, jednak gdy wykonuje próbę dotknięcia noska języczkiem, nie udaje mu się podnieść języka. Chłopiec, nawet trzymając język między zębami, zamiast T mówi K. Nie mogę uruchomić przedniej części języka, cały czas artykułuje tylnojęzykowo, cały czas masa języka się cofa, mimo że czubek jest trzymany między zębami. Ćwiczymy też napięcie mięśniowe ogólne i języka, zabawy paluszkowe, ćwiczenia łączące ruchy języka z ruchami rąk, no i oczywiście różnicowanie T i K. Chłopiec jest inteligentny i bardzo wrażliwy, jest świadomy, że nie potrafi wypowiedzieć głoski T, odbiera to jako duży problem, rodzice są sfrustrowani i też zdenerwowani całą sytuacją ? takie odniosłam wrażenie po ich wizycie w gabinecie. Neurologopeda pracujący z chłopcem raz w miesiącu nie ma pojęcia, jak stwierdzili rodzice, czemu do tej pory głoska T się nie pojawiła. Jak mogę jeszcze pomóc chłopcu? Mam wrażenie, że jednak neurologicznie jest jakiś problem. Gdy usprawniamy język, chłopiec często ziewa jakby podświadomie rozluźniał krtań. Bardzo proszę o pomoc.

Agnieszka
mgr Katarzyna Biernacka - Logopeda, filolog polski

Logopeda, filolog polski

mgr Katarzyna Biernacka

Odpowiedź:

Szanowna Pani Agnieszko,

 

pisze Pani, że chłopiec wymawia wszystkie głoski oprócz „t”. Jeśli dziecko poprawnie wymawia pozostałe głoski przedniojęzykowo-zębowe, w tym także głoskę „d”, którą od „t” różni jedynie udział wiązadeł głosowych, wywołanie brakującej głoski jest zapewne kwestią intensywnych ćwiczeń oraz wytrwałości ze strony Pani oraz chłopca. Polecam skorzystać z techniki Gestów Artykulacyjnych - dokładne informacje na ten temat zajdzie Pani w książce J. Cieszyńskiej „Metody wywoływania głosek”. Niestety trudno jest ustalić przyczynę trudności, gdy nie ma się bezpośredniego kontaktu z dzieckiem. Zachęcam do konsultacji z innym logopedą. Osobiście mogę polecić konsultację u dr Alicji Kabały, która przyjmuje w Centrum Metody Krakowskiej w Krakowie. Informacje na temat terminów oraz szczegółów takiego spotkania rodzice chłopca mogą uzyskać telefonicznie (www.CentrumMetodyKrakowskiej.pl – zakładka „kontakt”).

 

Pozdrawiam

Katarzyna Biernacka

Zobacz inne porady w tematyce: problemy z mówieniem, głoskowanie


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Portal czasdzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Recenzja na Czasie

Pamiętnik Zuzy-Łobuzy - Wideorecenzja

Seria w stylu niezapomnianych Dzienników cwaniaczka i Hani Humorek. Przezabawne zapiski jedenastoletniej Zuzy, której zdarzają się niezwykłe przygody. Znakomite połączenie narracji z komiksem, zabawy z edukacją.  

Nowinki

Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Wracać, czy nie wracać? Oto jest pytanie.

Każda z pracujących mam wie, jakiego wysiłku wymaga łączenie roli rodzica, pracownika i „gospodyni domowej”. Kobiety stają...  
O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

O wpływie opiekunów: nauczycieli, psychologów, trenerów na uczniów.

Nie masz wyboru. Jesteś modelem do naśladowania i wychowawcą moralnym, czy ci się to podoba czy nie.  

Czy wiesz jak pomóc?

Pierwsza pomoc  #3 Złamania

Pierwsza pomoc #3 Złamania

Zachęcamy do obejrzenia filmu, z którego dowiecie się, jak reagować w sytuacji, kiedy dziecko złamie nogę lub rękę  

W domu z dzieckiem

Na dziecięce pomysły1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018