Warszawa

Porady naszych Ekspertów

Córka ma 2 lata i 4 miesiące i nie mówi

Witam,
Jestem mamą wspaniałej, wesołej dwulatki, niestety jest jeden problem związany z Jej rozwojem, który spędza mi sen z powiek - Lilianka bardzo mało mówi.
Mówi: mama, tata, dziadzia, Ajiś (Aris - to imię naszego psa), cieść, chodź, puść, po swojemu nazywa ulubione postaci z bajek, zadaje pytania: A to co? Co to? Naśladuje zwierzęta, dźwięki syren, nie potrafi wypowiedzieć "k" i "L".
W kwietniu przeszła zabieg przecięcia wędzidełka języka.
Byliśmy z córką u logopedy, która stwierdziła, że rozwija się prawidłowo, nie ma problemów ze słuchem, wykonuje polecenia, więc kazała czekać, a brak mowy tłumaczyła tym, że być może jest to uwarunkowane genetycznie, gdyż tata Lilianki zaczął mówić dopiero po drugich urodzinach.
Kiedy próbuje powtórzyć coś po mnie, robi to po swojemu, ja rozumiem co mówi, ale pozostali ludzie już nie.
Może od Pani otrzymam poradę co mogę zrobić aby pomóc Jej nauczyć się mówić, jak ją stymulować? Czy udać się do jakiegoś specjalisty?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Elwira
Prof. Jagoda Cieszyńska - Psycholog, logopeda

Prof. Jagoda Cieszyńska

Psycholog, logopeda

Odpowiedź:

Droga Pani Elwiro,

nie powinna Pani czekać z rozpoczęciem stymulacji, tym bardziej, że dziewczynka ma wyraźne intencje komunikacyjne i brak możliwości prawidłowej artykulacji, a tym samym skutecznego porozumiewania jest źródłem frustracji.
Proszę zastosować program słuchowy "Słucham i uczę się mówić "- www.arson.pl. Słuchać płytek należy W SŁUCHAWKACH oraz stymulację powtarzania poprzez program "Kocham czytać" - www.we.pl.
Ćwiczenia są ważne, bowiem po podcięciu wędzidełka należy natychmiast
podjąć zajęcia logopedyczne, bo sam zabieg nigdy nie rozwiązuje
problemu.


Serdecznie pozdrawiam
JAgoda Cieszyńska

Zobacz inne porady w tematyce: brak mowy, wędzidełko, stymulacja, program słuchowy

Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze


Portal CzasDzieci.pl ma przyjemność współpracować z gronem ekspertów, jednak często problemy wymagają pilnej lub dodatkowej porady medycznej. CzasDzieci.pl nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w niniejszym serwisie. Zalecamy bezpośredni kontakt ze specjalistą w celu konsultacji danego problemu. Po zgłoszeniu pytania, zostanie ono po akceptacji redakcji umieszczone wraz z odpowiedzią konkretnego eksperta.

Przeczytaj również

Warto zobaczyć