W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Nowinki » Po co Polak uczy się języka polskiego?


Po co Polak uczy się języka polskiego?powiększ

Po co Polak uczy się języka polskiego?

Po co Polak uczy się języka polskiego? Od wielu lat, zaczynając pracę z nową klasą, czynię to pytanie tematem jednej z pierwszych lekcji języka polskiego na początku nowego roku szkolnego. Otrzymuję zazwyczaj zaskakująco mądre i praktyczne odpowiedzi: "Uczymy się po to, żeby znać ortografię i umieć pisać". "Polak uczy się polskiego po to, by w przyszłości znaleźć lepszą pracę". "Polak powinien znać literaturę swego kraju".


Dzieci pomagają nauczycielowi-poloniście skonkretyzować cele nauczanego przedmiotu tuż na początku roku szkolnego. Umówmy się, że czwartoklasiści najczęściej nie znają podstawy programowej j.polskiego i nie wiedzą, iż formułując dziecinnym językiem proste cele, intuicyjnie "strzelają w dziesiątkę".

 

W codzienności pracy nauczyciela-polonisty przekonuję się, że to "w porządku", by w bardzo praktyczny sposób pracować z dziećmi, a jednocześnie rozmawiać z nimi – między innymi o tym po co i dlaczego potrzebna im znajomość reguł ortograficznych lub nudna odmiana przez przypadki... Iść za tym musi także taka realizacja lekcji, by dziecko wyszło z niej przekonane, że to, czego się właśnie nauczyło, przyda mu się wkrótce w życiu... Na przykład napisany ręcznie do babci list, w którym wszystkie zwroty do adresata napisane są wielką literą – powinien wzbudzić jej radość i szacunek, a kartka z życzeniami na Nowy Rok wysłana przez czwartoklasistę do bliskich – zachwyci i zaskoczy.


W klasach starszych rozmawiam z uczniami o tym, że umiejętność komponowania prac pisemnych i praca nad stylem języka, zaowocuje w przyszłości zdobyciem lepszej pracy. Przecież mądrze i sprawnie napisane CV zostanie zauważone spośród sterty innych.


Praktyczne podejście do nauczania języka polskiego może okazać się sukcesem polonisty, sprawia, że realizowanie z pozoru nudnych tematów programowych – może stać się przygodą oraz polem do prezentacji tematów w prosty i naturalny sposób. Już samo sformułowanie tematu może „zabić” lub dodać lekcji skrzydeł. "Wysłać SMS czy SMS-a?" może być trafniejszym wyborem niż "Deklinacja rzeczownika", a przy okazji młodzi użytkownicy coraz bardziej nowoczesnych telefonów komórkowych dowiedzą się czegoś praktycznego.


Dzieci o wiele chętniej poddadzą się wymagającemu procesowi edukacji, gdy dodamy trochę życia i pomysłów do naszych lekcji. Dlatego np. przy wprowadzaniu różnych części mowy, staram się je "uczłowieczyć". Niezależne i wolne przyimki stają się wtedy "Pomocnikami Ninja", a czasownik – zapracowanym "Panem Czasownikiem".

 

Priorytetem w misji nauczania języka ojczystego nauczyciel polonista powinien także uczynić rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci. W dobie gier komputerowych i smartfonów czytanie staje się dla ucznia coraz mniej atrakcyjne. Podrzućmy uczniom nieco naukowych faktów, które wyjaśnią im, co czytanie „robi” z mózgiem człowieka. Poświęcam zwykle czas na lekcjach, by zaprezentować dzieciom, co nauka mówi o wyższości czytania, np. nad oglądaniem telewizji. Fakt, iż czytanie rozwija wyobraźnię bardziej niż telewizja i gry komputerowe – zwykle zaskakuje dzieci. Zaczynają wtedy przeliczać ile przeczytały książek i jak w ogóle wygląda ich czytelnictwo.


Zachęcajmy dzieci, by czytały dużo i chętnie. Można dopomóc im w tym zakładając np. „Kluby Czytelnika” w klasach; prowadzić rankingi Czytelnika; prezentację wybranych przez dzieci lektur dodatkowych; udział w konkursach czytelniczych klasowych, szkolnych lub pozaszkolnych. W naszej pracy polonisty sprawiajmy, by dzieci nie odczuwały, że jedynie „przerabiamy” z nimi kolejną lekturę lub temat. Pomóżmy im nauczyć się myśleć, mówić, pisać i czytać a także odczuwać satysfakcję i pożytek ze swojej pracy. Uczyńmy język polski przystępnym i „dostępnym” do nauczenia przez dzieci przedmiotem szkolnym.


Sprawmy, by uczniowie, kończąc szkołę, posiadali wyżej wspomniane praktyczne umiejętności, potrafili wyrażać własne zdanie, a także bez kompleksów sięgali po literaturę, pamiętając ze szkoły, że „Kto czyta – żyje podwójnie”.

 

mgr Barbara Dąbrowska; nauczyciel języka polskiego w Niepublicznej Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi „Uczeń”.

Niepubliczna Chrześcijańska Szkoła Podstawowa nr 2  z Oddziałami Integracyjnymi "Uczeń"
Wizytówka organizatora:

Niepubliczna Chrześcijańska Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi "Uczeń"

30-614 Kraków, ul. Cechowa 57

Lokalizacja w przyszłym roku szkolnym: Kraków, ul. Miłkowskiego 9

tel.: 512 086 441

Wyślij wiadomość »

www.sp2.uczen.org.plLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

KONKURS na Czasie

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji...  

Nowinki

Z dzieckiem do restauracji

Z dzieckiem do restauracji

Najeżone trudnościami logistycznymi eskapady do miejsc, gdzie najmłodsi nie są mile widziani, a może alternatywa niedzielnego obiadu, równie...  
Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  

Akcja Na Czasie!

Jeśli chcesz, żeby to Twoje dziecko zostało nową gwiazdą bestsellerowej serii, wyślij zdjęcia na adres: magicznedrzewo@znak.com.pl wraz ze zgodą na udział w sesji i wykorzystanie wizerunku na...  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018