W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Nowinki » Po co Polak uczy się języka polskiego?


Po co Polak uczy się języka polskiego?powiększ

Po co Polak uczy się języka polskiego?

Wpis archiwalny

Po co Polak uczy się języka polskiego? Od wielu lat, zaczynając pracę z nową klasą, czynię to pytanie tematem jednej z pierwszych lekcji języka polskiego na początku nowego roku szkolnego. Otrzymuję zazwyczaj zaskakująco mądre i praktyczne odpowiedzi: "Uczymy się po to, żeby znać ortografię i umieć pisać". "Polak uczy się polskiego po to, by w przyszłości znaleźć lepszą pracę". "Polak powinien znać literaturę swego kraju".


Dzieci pomagają nauczycielowi-poloniście skonkretyzować cele nauczanego przedmiotu tuż na początku roku szkolnego. Umówmy się, że czwartoklasiści najczęściej nie znają podstawy programowej j.polskiego i nie wiedzą, iż formułując dziecinnym językiem proste cele, intuicyjnie "strzelają w dziesiątkę".

 

W codzienności pracy nauczyciela-polonisty przekonuję się, że to "w porządku", by w bardzo praktyczny sposób pracować z dziećmi, a jednocześnie rozmawiać z nimi – między innymi o tym po co i dlaczego potrzebna im znajomość reguł ortograficznych lub nudna odmiana przez przypadki... Iść za tym musi także taka realizacja lekcji, by dziecko wyszło z niej przekonane, że to, czego się właśnie nauczyło, przyda mu się wkrótce w życiu... Na przykład napisany ręcznie do babci list, w którym wszystkie zwroty do adresata napisane są wielką literą – powinien wzbudzić jej radość i szacunek, a kartka z życzeniami na Nowy Rok wysłana przez czwartoklasistę do bliskich – zachwyci i zaskoczy.


W klasach starszych rozmawiam z uczniami o tym, że umiejętność komponowania prac pisemnych i praca nad stylem języka, zaowocuje w przyszłości zdobyciem lepszej pracy. Przecież mądrze i sprawnie napisane CV zostanie zauważone spośród sterty innych.


Praktyczne podejście do nauczania języka polskiego może okazać się sukcesem polonisty, sprawia, że realizowanie z pozoru nudnych tematów programowych – może stać się przygodą oraz polem do prezentacji tematów w prosty i naturalny sposób. Już samo sformułowanie tematu może „zabić” lub dodać lekcji skrzydeł. "Wysłać SMS czy SMS-a?" może być trafniejszym wyborem niż "Deklinacja rzeczownika", a przy okazji młodzi użytkownicy coraz bardziej nowoczesnych telefonów komórkowych dowiedzą się czegoś praktycznego.


Dzieci o wiele chętniej poddadzą się wymagającemu procesowi edukacji, gdy dodamy trochę życia i pomysłów do naszych lekcji. Dlatego np. przy wprowadzaniu różnych części mowy, staram się je "uczłowieczyć". Niezależne i wolne przyimki stają się wtedy "Pomocnikami Ninja", a czasownik – zapracowanym "Panem Czasownikiem".

 

Priorytetem w misji nauczania języka ojczystego nauczyciel polonista powinien także uczynić rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci. W dobie gier komputerowych i smartfonów czytanie staje się dla ucznia coraz mniej atrakcyjne. Podrzućmy uczniom nieco naukowych faktów, które wyjaśnią im, co czytanie „robi” z mózgiem człowieka. Poświęcam zwykle czas na lekcjach, by zaprezentować dzieciom, co nauka mówi o wyższości czytania, np. nad oglądaniem telewizji. Fakt, iż czytanie rozwija wyobraźnię bardziej niż telewizja i gry komputerowe – zwykle zaskakuje dzieci. Zaczynają wtedy przeliczać ile przeczytały książek i jak w ogóle wygląda ich czytelnictwo.


Zachęcajmy dzieci, by czytały dużo i chętnie. Można dopomóc im w tym zakładając np. „Kluby Czytelnika” w klasach; prowadzić rankingi Czytelnika; prezentację wybranych przez dzieci lektur dodatkowych; udział w konkursach czytelniczych klasowych, szkolnych lub pozaszkolnych. W naszej pracy polonisty sprawiajmy, by dzieci nie odczuwały, że jedynie „przerabiamy” z nimi kolejną lekturę lub temat. Pomóżmy im nauczyć się myśleć, mówić, pisać i czytać a także odczuwać satysfakcję i pożytek ze swojej pracy. Uczyńmy język polski przystępnym i „dostępnym” do nauczenia przez dzieci przedmiotem szkolnym.


Sprawmy, by uczniowie, kończąc szkołę, posiadali wyżej wspomniane praktyczne umiejętności, potrafili wyrażać własne zdanie, a także bez kompleksów sięgali po literaturę, pamiętając ze szkoły, że „Kto czyta – żyje podwójnie”.

 

mgr Barbara Dąbrowska; nauczyciel języka polskiego w Niepublicznej Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi „Uczeń”.

Wpis archiwalny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed...  

Opowieści na Czasie

Kiedy oni byli mali

Kiedy oni byli mali

Wzruszające, zabawne, prawdziwe, pełne miłości. Takie są historie o Babciach i Dziadkach. Spędźcie wieczór z tymi poruszającymi opowieściami.  

Nowinki

Kościana gra w Potwory

Kościana gra w Potwory

Emocjonująca gra, która stała się bestsellerem na świecie, nareszcie w Polsce. Nakładem Egmont Polska ukazała się właśnie nowa gra...  
Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  

Filmy na Czasie

2019 w kinie

2019 w kinie

Przedstawiamy Wam 23 filmy animowane i familijne które pojawią się w kinach w 2019 - a to jeszcze nie wszystko co ten rok przyniesie w kinie, więc sprawdzajcie nasze aktualizacje!  

W domu z dzieckiem

Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Pierwsze Książeczki1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019