Warszawa

10 lat obecności dzieci na polskich uniwersytetach
Warszawa Spotkanie

10 lat obecności dzieci na polskich uniwersytetach

27 maja 2017
Wpis archiwalny

Czy uniwersytet to miejsce odpowiednie dla dzieci? Czy kilkulatki mogą zrozumieć tajniki anatomii, badać istotę czarnych dziur i zrozumieć zasady mechaniki? Rektorzy największych polskich uczelni wezmą udział w dyskusji o znaczeniu Uniwersytetu Dzieci w obszarze popularyzacji nauki.

 

Rokrocznie prawie 8 tys. dzieci w wieku 6-16 lat korzysta z zajęć organizowanych przez Fundację w czterech ośrodkach akademickich w Polsce. Zgodnie z misją Fundacji, na zajęciach rozbudzamy dziecięcą ciekawość, pozwalamy dzieciom zrozumieć otaczający świat i uczymy, jak w nim działać. W ciągu 10 lat działalności Fundacja wypracowała wysoki standard pracy z dziećmi, dopasowując poziom zajęć na uczelniach do możliwości poznawczych nawet sześciolatków. Opinie dzieci i rodziców o naszej działalności są entuzjastyczne.

 

Na Uniwersytecie Dzieci najbardziej podoba mi się to, że można wybrać kierunek, który cię interesuje i zdobywać wiedzę, której nie zyskam w szkole - mówi 12-letni Mikołaj, od kilku lat student Uniwersytetu Dzieci.

 

Ciekawość jest motorem rozwoju nauki. Dzieci są naturalnie ciekawe świata i tego, co je otacza. Sukces Fundacji polega na tym, że wykorzystuje tę naturalną ciekawość i umożliwia dzieciom kontakt z prawdziwą nauką, uprawianą w laboratoriach, na warsztatach prowadzonych przez uznanych akademików z wieloma sukcesami naukowymi. Wbrew stereotypom - naukowcy potrafią przekazywać swoją wiedzę w sposób przystępny.

 

Po 10 latach działalności postanawiamy odwrócić pytanie o korzyści. Dzieci na zajęciach akademickich pogłębiają wiedzę, rozbudzają swoją ciekawość. Co natomiast naukowcom daje kontakt z dziećmi? Czy jest to wyzwanie? Inspiracja? Satysfakcja? Chcemy zapytać o więcej: czym jest dla uczelni wyższych obecność dzieci na zajęciach? 10 lat działalności Fundacji jest świetną okazją do tego, aby wspólnie z kluczowymi partnerami akademickimi zastanowić się nad tym, po co uniwersytetom dzieci - mówi Anna Grąbczewska, Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.

 

27 maja 2017 r. w ramach uroczystości Jubileuszu 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci  zapraszamy na panel ekspercki poświęcony tematowi: Czy Uniwersytet Dzieci komunikuje naukę, edukuje, czy rekrutuje przyszłych studentów i naukowców? W uroczystości weźmie  udział Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, a także rektorzy uczelni wyższych współpracujących z Uniwersytetem Dzieci  - JM prof. dr hab. Marcin Pałys, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, JM prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski Rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, prof. Jolanta Choińska-Mika prorektor UW, prof. Jerzy Andrzej Przyborowski, prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego  oraz Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik - Robert Firmhofer. Dyskusję poprzedzi wykład Karoline Iber - Sekretarz Generalnej Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych z Wiednia, która od kilkunastu lat bada to, jak dzieci zmieniają uniwersytet i sposób myślenia o komunikowaniu nauki.

 

Uroczystość będzie połączona z wręczeniem nagród Fundacji Uniwersytet Dzieci  najlepszym Wykładowcom Roku za zajęcia w roku akademickim 2016/2017. Jest to wyjątkowa, bo przyznawana przez dzieci, nagroda za najciekawszy wykład i warsztaty w mijającym roku akademickim. Nagrody otrzymają naukowcy z całej Polski!

 

Uroczystość zakończy się otwartym wykładem dla dzieci - ‘Czy można prowadzić wykopaliska na niebie?’ - który specjalnie na tę okazję wygłosi dr Tomasz Rożek.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie, które będzie świętem nauki, okazją do dyskusji, twórczej wymiany myśli i podsumowania 10 lat obecności dzieci na uniwersytecie.


Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

Organizator:

Fundacja Uniwersytet Dzieci

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć