Warszawa

Warszawa Inne od 6 lat

Lekcja na żywo – Opowieść o Żydach polskich

23 października 2014
Wpis archiwalny

W czwartek 23 października na portalu www.ninateka.pl, prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, nauczyciele i uczniowie będą mogli wziąć udział w wirtualnej lekcji historii poświęconej historii Żydów polskich.

 

Wydarzeniu będzie towarzyszył specjalnie przygotowany temat tygodnia w NINATECE – Widokówki z Polin. Opowieści polsko-żydowskie.


Lekcja została przygotowana w związku z planowanym na 28 października 2014 oficjalnym otwarciem wystawy stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa będzie jedyną na świecie ekspozycją opowiadającą o 1000-letniej historii Żydów polskich.


Uczniowie dzięki wirtualnej lekcji przeniosą się do świata, którego już nie ma: zwiedzą XVI-wieczny Kraków, odkryją zabytki żydowskiej architektury sakralnej np. XVII-wieczną synagogę w Gwoźdźcu, poznają również atmosferę przedwojennej Warszawy – jej głośne zatłoczone uliczki, żydowskie stragany i sklepy, skąd do przechodniów docierały melodyjne rozmowy w języku Jidysz.
Zajęcia odbędą się w dwóch blokach lekcyjnych: pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, a drugi do uczniów gimnazjów i liceów. Pierwszą część poprowadzą bracia Tkacz – młodzi aktorzy znani z roli w filmie Biegnij, chłopcze, biegnij, a drugą - Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Lekcja będzie dostępna bezpłatnie i bez logowania. Aby w niej uczestniczyć, wystarczy komputer, rzutnik multimedialny oraz połączenie z internetem. Wykorzystując czat będzie można na bieżąco zadawać pytania prowadzącym zajęcia.


Terminy:
23.10.2014, godz. 9.00–9.40 – lekcja dla szkół podstawowych opowiadająca o obyczajowości i kulturze żydowskiej.
23.10.2014, godz. 11.30–12.10 – lekcja dla szkół ponadpodstawowych poruszająca tematykę tożsamości polskich Żydów.

 

W NINATECE będzie można obejrzeć m.in. film Endblum (2014) w reż. Wioli Sowy i Doroty Krakowskiej, ukazujący atmosferę codziennego życia Żydów we wschodniej Europie, metaforycznie zaznaczający ich współczesną nieobecność; Takie miejsce (1985) w reż. Andrzeja Titkowa, przedstawiający historię krakowskiego Kazimierza i jego dawnej społeczności żydowskiej; Obcy VI (2008), etiuda w reż. Borysa Lankosza – opowieść o współczesnym poszukiwaniu przeszłości.


Premierą tygodnia będzie film dokumentalny PO-LIN. Okruchy pamięci w reż. Jolanty Dylewskiej, w którym autorka stara się zrekonstruować przedwojenną polsko-żydowską rzeczywistość. Reżyserka odnalazła i odrestaurowała dziesiątki archiwalnych, amatorskich taśm filmowych z lat 30., odwiedziła ponad 19 miejsc, w których je nagrano, wreszcie, zebrała wspomnienia od „ostatnich świadków” i przejrzała tzw. księgi pamięci sporządzone przez ocalałych. W ten sposób powstały niesamowite portrety zamieszkałych przez żydowską diasporę wsi i miasteczek.

Organizator:

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; Narodowy Instytut Audiowizualny

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć