Warszawa

Warszawa Wystawa

Wystawa „Chersonez Taurydzki – przeszłość i teraźniejszość”

od 3 kwietnia do 5 maja 2008
Wpis archiwalny

Od 3 kwietnia do 5 maja 2008r. w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52 czynna jest wystawa „Chersonez Taurydzki – przeszłość i teraźniejszość”. Wystawa została zorganizowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Instytut Archeologii Klasycznej Uniwersytetu w Austin w Teksasie, Narodowy Rezerwat Chersonezu Taurydzkiego i Centrum Kultury i Informacji Ambasady Ukrainy.
Trzydzieści pięć barwnych fotografii ukazuje zabytki z ponad dwu tysiącletniej historii kwitnącego niegdyś miasta na Półwyspie Krymskim oraz dokumentuje obecne działania zmierzające do ochrony tego wyjątkowego dziedzictwa kultury. Chersonez rozpoczął swoje istnienie jako grecka kolonia nad Morzem Czarnym, następnie jak całe Królestwo Bosporańskie popadł w zależność od Imperium Rzymskiego, a we wczesnym średniowieczu podlegał wpływom Cesarstwa Bizantyjskiego. Z różnych okresów funkcjonowania miasta zachowały się przykłady architektury i wyroby świadczące o jego bogatej i barwnej historii. Na zdjęciach zobaczyć można malownicze ruiny, wspaniale prezentujące się na tle wód Morza Czarnego białe kolumny, pozostałości antycznego teatru na ok. 2 tys. widzów, barwne mozaiki podłogowe z wczesnochrześcijańskich kościołów, fragmenty stel nagrobnych. Autorzy wystawy pragną jednak wzbudzić nasze szczególne zainteresowanie okresem, kiedy Chersonez był grecką polis. O wyjątkowości Chersonezu zdecydowała bowiem doskonale zachowana antyczna chora, czyli przyległy do miasta teren rolniczy stanowiący jego zaplecze. Dzięki niemu badacze dowiedzieli się wiele o lokalnej produkcji wina i amfor oraz o sposobach przechowywania zboża. Odkryli też sieć dróg, obejmujących teren o powierzchni 10 tys. hektarów, którymi produkty rolnicze były transportowane. W przyszłości także odwiedzający rezerwat archeologiczny będą mogli zobaczyć antyczny krajobraz i zachowaną infrastrukturę - tłocznie wina i pozostałości gospodarstw rolnych - dzięki specjalnym ścieżkom archeologicznym. Przynajmniej takie są plany ukraińskich władz.
Obecnie trwa rozpoczęty 15 lat temu wspólny program multidyscyplinarny zorganizowany przez The Institute of Classical Archaeology of the University of Texas w Austin (USA) i Narodowy Rezerwat Chersonezu Taurydzkiego skupiający się nie tylko na badaniach wykopaliskowych, ale kładący główny nacisk na współpracę specjalistów z różnych dziedzin nauki jak: paleobotanicy, archeozoolodzy, konserwatorzy, geolodzy. Odbywają się również kursy i szkolenia dla pracowników Narodowego Rezerwatu w zakresie konserwacji samych zabytków jak i dokumentacji jaka nagromadziła się w trakcie ponad 150 lat badań archeologicznych na tym terenie.
O tym wszystkim, zarówno o obecnych działaniach jak i o projektach na przyszłość, informują trójjęzyczne podpisy do zdjęć - w języku polskim, ukraińskim i angielskim. 

Marzanna Romaniuk
tekst podpisów do wystawy i folderów - Taissa Bushnell
autor zdjęć – Chris Williams
tłumaczenia na polski - Marzanna Romaniuk

Wystawa czynna: wtorek-czwartek 9-16, piątek 11-18, niedziela 10-16 (wstęp wolny).
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.
Dział Wystaw i Popularyzacji tel. (22).831-15-37

Bliższe informacje o wystawie na stronie www.pma.pl
 

Organizator:

Państwowe Muzeum Archeologicznym w Warszawie, ul. Długa 52

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć