Warszawa

Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano
Warszawa Wystawa Nasz Patronat

Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano

Wpis archiwalny

Wystawa „Świat Ajnów” to wyjątkowa ekspozycja, na którą składają się materialne świadectwa kultury autochtonicznej ludności Japonii.


Na ekspozycji można zobaczyć przedmioty związane zarówno z codziennością Ajnów (narzędzia i pozyskiwanie surowców, stroje, przygotowywanie i podawanie posiłków), jak i światem wierzeń i obrzędów. Osobną kategorią są współczesne wyroby „Ainu Design”, funkcjonujące jako sztuka pamiątkarska, a także eksponaty ilustrujące wierzenia i ajnuskie obrzędy. Zgromadzone obiekty stanowią ilustrację procesu zmian zachodzących w ciągu ostatnich 150 lat. To muzealny zapis zaniku jednej z najciekawszych autochtonicznych kultur tej części świata, którą od zapomnienia „ocalił” etnograf  – Bronisław Piłsudski.

 

Trudno przecenić wartość dorobku naukowego Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, zesłanego na Sachalin po wykryciu spisku na życie cara i zdekonspirowaniu niedoszłych zamachowców. Był wybitnym badaczem kultur ludów Dalekiego Wschodu, ale też – po powrocie na krótko do Polski – tatrzańskich górali. To w jego dziele życia, jakim były badania prowadzone wśród Ajnów, upatruje się źródeł renesansu ich kultury.

 

Shigeru Kayano, nieżyjący już społecznik i polityk, był w Japonii pierwszym i jak dotąd jedynym zdeklarowanym parlamentarzystą ajnuskim. Dzięki jego zaangażowaniu parlament japoński uchwalił w 1997 roku ustawę chroniącą i nobilitującą kulturę Ajnów. Słynął z tego, że w trakcie sesji parlamentu mówił po ajnusku, czym wprawiał w konsternację swoich japońskich kolegów. Był autorem książki o kulturze materialnej Ajnów połowy XX wieku, a także wielkim admiratorem postaci i dorobku naukowego Bronisława Piłsudskiego.

 

Wystawa została wypożyczona z Muzeum Miejskiego w Żorach. Prezentowana kolekcja powstawała od 2015 roku. Głównymi miejscami zakupu eksponatów były warsztaty rzemieślnicze w Biratori oraz antykwariaty w Sapporo, Tokio i Brukseli.

 

  • Kuratorzy: dr Lucjan Buchalik, Tomasz Madej
  • Koordynatorka: Aleksandra Fudalej
  • Scenografia: Masakazu Miyanaga
  • Projekty graficzne: Masakazu Miyanaga
  • Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Żorach

 

 

Miejsce wydarzenia:
ul. Solec 24
00-403 Warszawa
Organizator:

Muzeum Azji i Pacyfiku

ul. Solec 24
00-403 Warszawa
tel.: 22 621 94 70

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć