Warszawa

Kulturaki. Literatura
Warszawa, Białołęka Impreza okolicznościowa Wstęp wolny Nasz Patronat

Kulturaki. Literatura

15 kwietnia 2018
Wpis archiwalny

Wspólne czytanie na scenie wierszy Brzechwy z Grażyna Szapołowska, koncert Budyń Julka Tuwima, Ostry Dyżur Literacki, 5 niezwykłych stref warsztatowych a także goście specjalni: aktorzy, rysownicy, dziennikarze i podróżnicy.

 

To wszystko wydarzy się w ramach pierwszej edycji największego rodzinnego festiwalu kulturalnego na Białołęce: KULTURAKI, która odbędzie się 15 kwietnia w Białołęcki Ośrodek Kultury przy Głębockiej 66.

W tym roku tematem przewodnim jest LITERATURA.

Wstęp na festiwal oraz udział w warsztatach bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje rejestracja w kasach BOK.

 

Program:

 

10.00 Znani czytają… Brzechwę. 
Pierwszą edycję „Kulturaków” rozpoczniemy wraz z Grażyną Szapołowską wspólnym czytaniem na scenie poezji Jana Brzechwy.
Dodatkowo, podczas całego wydarzenia, uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na ilustrację do utworów Jana Brzechwy.

 

10.30-11.00 i 11.00-11.30 Warsztaty dla maluszków wokół książki „Jano i Wito w domu” z Wydawnictwem Mamania
Zabawy wokół kartonowej książeczki wspierającej rozwój mowy. Dużo tu słów dźwiękonaśladowczych, ale i elementów sensorycznych.
Dla dzieci 2+. Zapisy w kasach BOK.

 

11.00-12.00 „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek” – warsztaty z Justyną Bednarek
Podczas spotkania wokół „skarpetek” autorka wraz z dziećmi wykonuje skarpetkowe pacynki i wspólnie tworzą dla nich historie. To wyjątkowo kreatywne i angażujące dzieci do wspólnej zabawy spotkania. „Skarpetkowe” spotkanie odbędzie się w wersji pacynkowej – dzieci tworzą pacynki ze skarpetek.
Dla dzieci 5+. Zapisy w kasach BOK.

 

11.00-15.30 Ostry Dyżur Literacki portalu CzasDzieci.pl – czyli książki na receptę
Lubisz czytać? A może masz z tym problemy? Wszystkie kłopoty z literaturą rozwiąże nasz niezawodny Ostry Dyżur Literacki Portalu CzasDzieci.pl. Ekspercki dyżur, w którym lekarze od literatury będą badać, oglądać, diagnozować, pytać i…przepisywać książki na receptę. Obiecujemy, że badanie nie będzie bolało.
Dla wszystkich, bez zapisów.

 

11.00 – 12.30 Literacki quiz plenerowy
Zapraszamy rodziny do rozwiązywania zagadek dotyczących najbardziej znanych postaci literackich i ich przygód.
Dla wszystkich. Zapraszamy grupy 5-osobowe, w każdej grupie powinna być co najmniej jedna osoba dorosła. Zapisy w kasach BOK.

 

12.00-13.00 „Zostań redaktorem Świerszczyka” – warsztaty z czasopismem „Świerszczyk”
Znacie Świerszczyk dla dzieci? To bardzo stare czasopismo dla dzieci. A co w środku? Teksty, wiersze, zagadki, krzyżówki, ilustracje, komiksy… Dziś staniecie się redaktorami Świerszczyka i sami zaprojektujecie swój magazyn! Uczestnicy nauczą się kompozycji czasopisma oraz zaprojektują okładkę lub wybraną rubrykę swojego numeru czasopisma. O czym będzie? Jak będzie wyglądać? To zależy od Was!
Dla dzieci 6+. Zapisy w kasach BOK.

 

12.30-13.30 „Jak narysować komiks?” Warsztaty z Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Leśniakiem

Komiks to opowiadanie historii za pomocą obrazu. Podczas warsztatu dzieci poznają podstawy rysunku, formatów komiksowych, sposobu wymyślania historii i scenariuszy komiksowych, zasad tworzenia postaci komiksowych. Uczestnicy pod okiem prowadzących narysują też własny komiks.
Dla dzieci 9-13 lat. Zapisy w kasach BOK.

 

13.00-14.00 Podróżownik. Afryka
Podczas spotkania z autorami serii przewodników dla dzieci Podróżowniki - książki dla małych odkrywców, Anną i Krzysztofem Kobusami, wyruszymy na wyprawę do Afryki. Poznając ten odległy kontynent, będziemy podziwiać piękne krajobrazy i dzikie zwierzęta. Wyślemy też własnoręcznie zrobione pocztówki z podróży!
Dla dzieci 5+. Zapisy w kasach BOK.

 

14.00-15.00 Pokonaj strach z Nelly Rapp z Wydawnictwem Mamania.
Kiedy 10-letnia Nelly Rapp przez przypadek odnajduje w domu wuja Upiorną Akademię postanawia dołączyć do grona dzielnych agentów kierujących się zasadą 3 x S Spokój – Spryt – Sprawdzenie. Autor serii, ukochany przez dzieci Martin Widmark sprawia, że młodzi czytelnicy połykają książki, a dzięki Nelly oswajają swoje lęki. Dla wszystkich nieustraszonych czytelników przygotowaliśmy warsztaty sprawdzające, czy – tak jak bohaterki książki – są gotowi walczyć ze strachem.
Dla dzieci 6+. Zapisy w kasach BOK.

 

16.00-17.30 koncert Budyń Julka Tuwima
Julian Tuwim jak nikt rozumiał zachowania dzieci, ich ruchliwą naturę i optymizm. Piosenki skomponowane przez Jacka „Budynia” Szymkiewicza to energiczna muzyka idealna do zabawy pośród różnorodności barw i pogodnych nastrojów poezji, która uczy zrozumienia, szacunku i sympatii do innych. Repertuar tworzą inteligentne i żywiołowe utwory, w których współczesne parafrazy wierszy Tuwima łączą się z rock’n’rollową energią. Koncert jest doskonałą zabawą dla całej rodziny oraz atrakcyjnym spotkaniem z lekturą szkolną. Koncertowi towarzyszą malowane światłem projekcje multimedialne wykonywane na żywo przez Kolor Kolektyw.
Scena Głębocka 66, wejściówki do odebrania w kasach BOK.

 

Wystawa „Jasnowidze” Wydawnictwo Dwie Siostry
Czy wiesz, jak zmieścić słonia w kawalerce?

A może masz pomysł na to, gdzie poszłyby Twoje rzeczy, gdyby miały nogi? Wystawia składać się będzie z 10 z 49 wyróżnionych plansz prac konkursowych, wieńczących pierwszą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci. Plansze przedstawiają fragmenty wyróżnionych projektów wzbogaconych o teksty, pytania i polecenia, zachęcające do aktywnego zwiedzania.

 

Termin: 15 kwietnia, od godz. 10;00-17:30

Miejsce: Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Głębocka 66

wejściówki i zapisy: Kasa BOK (22) 300 48 00 wewn. 2

 

Organizator:

Białołęcki Ośrodek Kultury Głębocka 66

ul. Głębocka 66
03-287 Warszawa

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć