Warszawa

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”
Warszawa Warsztaty 3–8 lat Wstęp wolny Nasz Patronat

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

30 września 2017
Wpis archiwalny

godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat

 

 

Wracają do Wilanowa warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które od 2015 r. organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów.


Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.
Podczas najbliższych zajęć prócz zabaw z improwizacjami i książkami, pojawią się takie instrumenty jak skrzypce electro, klarnet, saksofon, gongi i kontrabas. Muzycznym gościem będzie macedoński instrumentalista Risto Gjorevski oraz zespół Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz. Warsztaty poprowadzi kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.

 

Każda grupa po ok. 90 minut. Podczas zajęć dzieciom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie.


Miejsce: Centrum Kultury Wilanów, Ul. Kolegiacka 3.

 

Projekt jest realizowany ze środków Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Wstęp na warsztaty jest wolny.

Uwaga: Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: nr tel. 790 395 228 oraz e-mail: warsztaty@artdecogroup.eu.


Serdecznie zapraszamy!

 

www.ptmw.art.pl
www.facebook.com/ptmw1923
www.artdecogroup.eu
www.facebook.com/adgagencja

 

Risto Gjorevski [Macedonia] – klarnet, saksofon

Trillingen Duo:

Iwona Jędruch – gongi, śpiew, skrzypce electro

Małgorzata Kołcz - kontrabas

 

Współfinansowanie: Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy
Partner: Centrum Kultury Wilanów
Współpraca: Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patroni medialni: POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Magazyn Presto. Muzyka Film Sztuka, cameralmusic.pl, waw4free.pl, wolnasobota.pl, CzasDzieci.pl, Teraz Wilanów, cowwilanowie.pl
Kurator projektu: Małgorzata Kołcz
Koordynator projektu: Jarosław Siwiński

 

Wykonawcy:

 

Risto Gjorevski – multiinstrumentalista gra na saksofonie i klarnetach oraz na bałkańskich instrumentach tradycyjnych takich jak: gajda, tapan i kaval. Macedończyk, absolwent wydziału instrumentalnego AM w Skopje. Jest pierwszym klarnecistą i basklarnecistą orkiestry Macedońskiej Opery i Baletu, a także aktywnym członkiem i solistą Symphonic Orchestra for Film Music FAME’S Macedońskiego Radia i Telewizji. Współtworzy Skopje Woodwind Quintet i Duo Clarinets. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy brał  udział w licznych koncertach i festiwalach, m.in.: w Austrii, Albanii, Serbii, Słowenii, Bułgarii, Bośni i Herzegowinie, Indonezji, Izraelu, USA i Rosji, z takimi orkiestrami jak the Macedonian Philharmonic, St. Sophia Chamber Orchestra czy Johann Strauss Orchestra – Skopje. Od 2013 roku jest członkiem jury International Moscow Festival w kategorii „muzyka słowiańska”. Nagrywa także płyty z muzyką solową i kameralną.

 

Jarosław Siwiński – kompozytor, pianista, performer i organizator wydarzeń muzycznych. Poza muzyką „klasyczną” komponuje ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych i dokumentalnych, sztuk teatralnych i gier komputerowych. Jest też autorem kompozycji o otwartej strukturze, udostępnionych w internecie: „Chopin Elements” i „Strumienie”. Oba pozwalają na modyfikowanie utworów przez słuchacza na domowym komputerze. Od wielu lat współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, na którego zamówienie skomponował blisko 20 utworów przeznaczonych dla dziecięcej publiczności. Jego najnowsze kompozycje powstały m.in. dla nowojorskiego zespołu muzyki współczesnej „Bang on a Can” oraz orkiestry tradycyjnych instrumentów chińskich „Forbidden City Chamber Orchestra” w Pekinie.

 

Trillingen Duo jest unikatowym zespołem, stworzonym w 2011 roku przez multiinstrumentalistkę Iwonę Jędruch i kontrabasistkę Małgorzatę Kołcz, który prezentuje niekonwencjonalne brzmienia instrumentów orientalnych połączonych z klasycznymi oraz głosem. Duet wykonuje muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Bierze udział w projektach muzyki współczesnej przeznaczonych dla szerokiej publiczności, jak również prowadzi warsztaty improwizacji dla najmłodszych. W 2015 roku Trillingen Duo prowadziło warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” podczas Europejskich Targów Muzycznych „Co Jest Grane” w Warszawie. W roku 2016 zespół wziął udział w eksperymentalnym koncercie „Autopianoforte” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, podczas którego prawykonał wraz z fortepianem autonomicznym kompozycje Anny Ignatowicz-Glińskiej i Ryszarda Osady.

 

Iwona Jędruch – multiinstrumentalistka gra własną muzykę improwizowaną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, śpiewa również wokalizy przez konchę.
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). Inspirując się specyficzną barwą dźwięku skrzypiec stosuje własne techniki w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów gongu, mis dźwiękowych i głosu. Ma to także istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej, opartej na przebiegach emocjonalnych w jej muzyce. Występuje w kraju i za granicą solo i w duetach na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych: m.in. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART i AMBERIF (2008, 2013), Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej VIVA FLAMENCO (2008, 2009), na MFMW WARSZAWSKA JESIEŃ w Łazienkach Królewskich w roli wróżki Sybilli Długowiecznej w spektaklu KRÓL MIDAS I ŁABĘDZIE (2012, 2013) z muzyką Jerzego Kornowicza; w Maratonie Muzycznym „Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina” w Warszawie (2010); grała także na koncertach z wybitnymi artystami: ze Zdzisławem Piernikiem – tuba preparowana – na Festiwalach PĘTLE CZASU Józefa Robakowskiego w Łodzi (2007), MIRONALIA (2011) etc. z Tadeuszem Sudnikiem – media elektroniczne i Michaelem Zerangiem (US) perkusja ONE NIGHT of EXPERIMENTAL MUSIC w warszawskim klubie PARDON TO TU (2014), z Małgorzatą Kołcz – kontrabas – na III M F Muzyki Kameralnej w Warszawie (2011), VIA HOMINIS VIA CELESTIS w Warszawie (2015), AutoPianoForte – koncert prawykonań – w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2016) oraz z in.

 

Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, edukatorka i animatorka oraz autorka tekstów poetyckich.
Stypendystka MKiDN oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, absolwentka klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku st. wykł. Janusza Dobrowolskiego oraz filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy brała udział w koncertach z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami takimi, jak: Kwartet Wilanów, Opium String Quartet, Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Bałtycka, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej i in. Jednym z jej ważniejszych przedsięwzięć muzycznych jest stworzony wraz z Iwoną Jędruch (gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew biały) zespół Trillingen Duo, prezentujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę wyższą. Jest współtwórcą wydarzeń takich jak: warszawskie Letnie Festiwale Nowego Miasta, „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwal „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, festiwal „Obrazy z Conrada”, cykl „Warszawskie Prawykonania 2010”, cykl performatywny „Audio Stage”, cykl prawykonań „Obrazy z Warszawy", spotkania z kompozytorami „Muzyka współczesna nie gryzie”, warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, warsztaty „Co słychać w muzyce?”, warsztaty „Ziemia Kłodzka Tańczy” i in. Jest autorką tekstów poetyckich. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Jarosławem Siwińskim, a efektami tej kooperacji są takie utwory jak „Wariacje i odmieńce”, „Artykuły spożywcze”, „Ornitolgia” oraz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.

Organizator:

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć