Warszawa

Plenerowe warsztaty weekendowe: Misja (poza)ziemska
Warszawa Warsztaty do 14 lat Wstęp wolny

Plenerowe warsztaty weekendowe: Misja (poza)ziemska

od 22 lipca do 23 lipca 2017
Wpis archiwalny

Godz. 12.00 - 19.00

 

Chcecie uczestniczyć w misji (poza)ziemskiej? Pomożemy się Wam do niej przygotować. Zielony teren wokół Centrum Nauki Kopernik przekształcimy latem w stację badawczą. Będziemy pogłębiać wiedzę o Ziemi, by potem móc badać Kosmos. Od 1 lipca do 20 sierpnia spotykamy się w każdą sobotę i niedzielę w godzinach 12.00-19.00. Co tydzień czekają nas nowe naukowe wyzwania. Odnotujecie je w Dzienniku badacza. My postawimy stempel.

 

W lipcu będziemy terra-eksperymentatorami. Wykorzystamy plenerową przestrzeń Kopernika, by pogłębiać wiedzę o Ziemi i zjawiskach przyrodniczych. Pod koniec lipca staniemy się jeszcze astrofizykami, tworzącymi mapy nieba. W sierpniu – inżynierami-konstruktorami rakiet, aż w końcu kosmicznymi geologami, którzy będą mieli za zadanie „zbadać grunt” pod przyszłe misje na Księżyc i Marsa.

 

Gdy dzieci będą pochłonięte eksperymentowaniem i majsterkowaniem rodzice, dziadkowie lub opiekunowie będą mogli wygodnie usiąść na leżakach, w cieniu wielkiego kasztanowca i wziąć udział w spotkaniu z naukowcem. Dla wszystkich chętnych – jak co roku – wypożyczalnia czasopism, gier planszowych i plenerowych. Dla głodnych – stoisko kulinarne. W strefie Planete + w Pawilonie 512 przy Koperniku nad Wisłą załóż okulary VR i popatrz na Polskę z perspektywy nieba.

 

Wstęp wolny, można dołączyć w dowolnym momencie.

Na warsztaty zapraszamy głównie rodziny z dziećmi do 14. roku życia, wstęp dla wszystkich do wyczerpania miejsc lub materiałów.

 

Temat warsztatów:

Za pomocą prostych doświadczeń będziemy badać różne zjawiska magnetyzmu..

Poszukamy odpowiedzi na różne pytania: Jak działa kompas? Dlaczego zawsze wskazuje północ? Jak zobaczyć pole magnetyczne? Co to ma z tym wspólnego jądro Ziemi?
Czym właściwie jest magnetyzm? Dlaczego magnesy przyciągają tylko niektóre materiały? Co to są ferromagnetyki? Jak można wykorzystać ferrofluidy?
Jak silne jest oddziaływanie magnetyczne? Na czym polega równowaga sił? O czym mówi pierwsza zasada dynamiki Newtona?
Zbudujemy też własny tor wyścigowy, na którym ścigać się będą pojazdy napędzane przez indukcję elektromagnetyczną z tymi napędzanymi energią mechaniczną.
Na koniec skonstruujemy własne elektromagnesy.

 

Ponadto:
Warsztat „Życie z wody”

Życie na naszej planecie rozpoczęło się w wodzie. Gdyby nie zielony mikroświat który tam powstał, nie moglibyśmy dokończyć naszej ekspansji. Od tego czasu minęły miliardy lat, ale podwodne życie wciąż zapewnia biologiczną równowagę naszej planety.
Podczas warsztatu dowiemy się, jak maleńkie organizmy stworzyły ziemska atmosferę, a także poznamy bliżej organizmy zamieszkujące Wisłę.

Organizator:

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20
00-390 Warszawa
tel.: 022 492 05 05

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć