Warszawa

Internetowa wystawa - Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny

Internetowa wystawa - Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny

40 lat temu, w sierpniu 1980 r., na Wybrzeżu wybuchły strajki, których efekty okazały się przełomowe dla losów Polski i tej części Europy.

 

„Dyscyplinarne” zwolnienie Anny Walentynowicz, suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina, doprowadziło do powstania największego ruchu społecznego w polskiej historii. Jego rzeczywistym celem nie było wyłącznie dążenie do poprawy warunków pracy, lecz również przebudowa systemu PRL i zorganizowanie społeczeństwa niezależnego od instytucji totalitarnych. W ramach 40. rocznicy Sierpnia '80 Muzeum Historii Polski przygotowało internetową wystawę "Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny".

 

 

Ekspozycja dostępna na platformie Google Arts & Culture pt. „Solidarność i upadek żelaznej kurtyny” jest opowieścią o powstaniu ruchu Solidarności, a zarazem o transformacji politycznej w Europie. Pokazuje kontekst wydarzeń, przybliża atmosferę tamtych lat i dni – pozwala nam poczuć, czym był impuls do odzyskania wolności, który oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za żelazną kurtyną. Uwypukla wydarzenia z 1980 roku.

 

„Polska rewolucja była pierwszym skurczem w narodzinach tej nowej Europy. Jeżeli porządek europejski, który w skrócie nazywamy «Jałtą», zaczął się w Polsce, to w pewnym istotnym sensie upadek «Jałty» także rozpoczął się w Polsce” – wystawę otwierają te słowa Timothy’ego Gartona Asha o Polskim Sierpniu 1980 roku.

Wystawa w poszczególnych blokach tematycznych: nowy porządek, życie centralne planowane, strajki i demonstracje, KOR, Solidarność, 21 Postulatów, stan wojenny, drugi obieg, Okrągły Stół, Jesień Narodów i wreszcie wolna Polska przedstawia przełomowe procesy i wydarzenia tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a niekiedy także osobiste relacje świadków.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć