Przedstawienie dla najnajmłodszych. Połóżcie się wygodnie, a zobaczycie jak dużo może się wtedy wydarzyć. Zapraszamy Was do przytulnego i mięciutkiego świata wielkiej kołdry, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic.
Połóżcie się wygodnie, a zobaczycie jak dużo może się wtedy wydarzyć. Zapraszamy Was do przytulnego i mięciutkiego świata wielkiej kołdry, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Poczujcie się swobodnie i bezpiecznie. Przekonacie się, jak wiele dzieje się na granicy jawy i snu. Śpij to przedstawienie o tym, jak pozornie zwyczajna czynność kładzenia się spać, może okazać się inspirująca i zaskakująca. To spektakl, który codzienności przygląda się w niecodzienny sposób i z właściwą niemowlętom dociekliwością i ciekawością, odkrywa świat.
Śpij powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do trzeciego roku życia. Specjalnie dla nich stworzyliśmy bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności.
Śpij jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka grana na żywo na akustycznych instrumentach, delikatne światło i przytulna „poduchowa” atmosfera, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie. Przedstawienie ma strukturę otwartą i tak naprawdę może nigdy się nie kończyć; zwłaszcza, gdy rodzice będą chcieli proponowane podczas spektaklu zabawy kontynuować z dziećmi w domu.
premiera: 23 marzec 2012
reżyseria i scenografia: Alicja Morawska-Rubczak
muzyka: Wojciech Morawski
obsada:
Elżbieta Bieda i Andrzej Bocian / Magdalena Dąbrowska i Marta Gryko
wykonanie muzyki na żywo:
Wojciech Morawski / Robert Kowalczyk
światło: Robert Kowalczyk
inspicjent: Jan Zieliński
wykonanie scenografii: Małgorzata Jankowska, Ewa Kłusek (kierownik pracowni), Łukasz Kuczyński, Paweł Zglinicki
konsultacje – psychopedagodzy kreatywności: Dominika Orłowska, Karolina Taranko
O teatrze dla najnajów
Spektakl wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce przed pięcioma laty, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, spektakle dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat – twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Te spektakle, pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza, chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki. Śpij to kwintesencja dobrego teatru dla najnajmłodszych, a ponadto pierwszy w Polsce projekt zrealizowany w oparciu o pracę warsztatową z dziećmi w żłobku połączoną z konsultacjami z psychopedagogami kreatywności.
Przedstawienie Śpij to połączenie tradycji najstarszego teatru lalek w Polsce z nieposkromioną wyobraźnią i dociekliwością młodych twórców oraz ogromnym doświadczeniem psychologów kreatywności oraz pedagogów. Alicja Morawska-Rubczak – znana jako krytyk i kurator teatru dla dzieci, jedyny polski specjalista w dziedzinie teatru dla najnajmłodszych, tym razem w roli reżysera i scenografa przedstawienia.
Więcej na temat nurtu teatru dla najnajmłodszych na stronie reżyserki przedstawienia:
alicjarubczak.wordpress.com/teatr-dla-najnajmlodszych/
Bajowe Najnaje czyli Baj dla najnajmłodszych
Śpij rozpoczyna nowy nurt repertuarowy: Bajowe Najnaje, w ramach którego tworzone będą w Baju spektakle dla najnajmłodszych widzów.
recenzja: czasdzieci.pl/warszawa/wiadomosci-lokalne/id,237665e.html