godz. 10:00 – 18:00
Podczas całodniowego wydarzenia, dzięki ERC i projektowi Science Squared, zabierzemy Was w podróż do świata nauki i najnowszych badań, które sprawiają, że więcej wiemy o tym, co, jak i dlaczego jemy.
Interaktywne warsztaty dla każdego:
•„Tajemnicze E – czy na pewno wiesz, co jesz?” - podczas spotkania wytłumaczymy, czym są popularne „E”, czy wszystkie są dla nas szkodliwe i uzyskane drogą przemysłową?
Warsztaty trwają godzinę, odbędą się dwa spotkania - o godz. 11:30 oraz 13:30. Liczba miejsc ograniczona*. Minimalny wiek uczestników – od 10 lat.
•„Konserwacja bez konserwantów – jak bezpiecznie przechowywać żywność?” -warsztaty skupią się na zagadnieniu znanym od wieków – czyli jak sprawić, aby jedzenie zakonserwować na jak najdłuższy czas?
Podejdziemy do sprawy naukowo – od przyczyny psucia się żywności, aż po najlepsze metody jej konserwowania. Uczestnicy dowiedzą się, jakie bakterie nam sprzyjają w tym procesie i co zmienia się w wartościach odżywczych produktów zakonserwowanych, a także przeprowadzą szereg angażujących doświadczeń.
Warsztaty trwają 45 minut, odbędą się dwa spotkania - o godz. 12:30 oraz 16:00. Liczna miejsc ograniczona*. Minimalny wiek uczestników – od 10 lat.
•„Badanie jakości wody i gleby”. Każdy z uczestników będzie miał okazję dowiedzieć się, co ma wpływ na jakość wody i gleby i zbada, podczas szeregu eksperymentów, najważniejsze ich parametry.
Warsztaty trwają 45 minut, odbędą się dwa spotkania - o godz. 10:30 oraz 14:30. Liczna miejsc ograniczona*. Minimalny wiek uczestników – od 10 lat.
(Uwaga! Warsztaty przeznaczone są dla uczestników dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 10 roku życia,które mogą wziąć w nich udział pod okiem opiekunów.
*Warsztaty są bezpłatne, lecz obowiązują zapisy!
Dokładny termin uruchomienia zapisów zostanie podany wkrótce. Wejście na warsztaty nie obejmuje zwiedzania wystawy).
Aktywności przed wejściem do Centrum:
Interaktywne gry i angażujące aktywności na temat zdrowej diety.
Spotkanie z naukowcem, Sala Kinowa, godz. 16:00
Dr hab. Ewelina Knapska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN, która w ramach ERC Starting Grant będzie badać, jak ciało migdałowate kontroluje pozytywne i negatywne emocje przekazywane społecznie.
Dr Knapska opowie nie tylko o swoich dotychczasowych badaniach, lecz również o tym, jak rozwinie się jej projekt dzięki finansowaniu ERC.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Misją ERC jest zapewnienie najwyższej jakości badań w Europie poprzez konkurencyjne finansowanie pionierskich badań oraz wsparcie pracy naukowców. Popularyzacja i poszerzenie wiedzy na europejską skalę o tychże badaniach, podkreślając jednocześnie naukowe osiągniecia oraz sukcesy ich twórców to nadrzędny cel 3,5 letniego projektu Science Squared, do którego przyłączyło się Centrum Nauki EXPERYMENT.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej
w ramach programu "Horyzont 2020" (umowa grantowa nr 672302).
Oficjalna strona projektu: www.sciencesquared.eu
Warsztaty:
Za pomocą interaktywnych gier edukatorzy zaprezentują starszym i młodszym uczestnikom, czym kierować się, aby utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę.
Na „wirtualnym talerzu” będzie można sprawdzić, jak powinien być skomponowany zdrowy posiłek.
Każdy z odwiedzających przekona się, jak może wyglądać 300 kalorii, i czy każda ich porcja jest tak samo dla nas dobra.
Interaktywne stanowisko:
Aktywnościom w tych dniach towarzyszyć będzie podróżujące po Europie mobilne stanowisko informacyjne o projektach ERC. Dzięki niemu można obejrzeć wywiady z naukowcami i relacje z najnowszych, najważniejszych i uznanych badań poszerzających naszą wiedzę o żywieniu i zdrowiu.