Kto powiedział, że czterolatek jest zbyt mały żeby poznać niektóre prawa fizyki, bądź chemii?
EduPark przygotował cykl warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym. W sobotę rano spora grupa maluchów wraz z opiekunami, pod okiem eksperta miała poznać zasady powstawania zjawisk pogodowych.
Dzieci na ruchomym modelu mogły zobaczyć jak Ziemia krąży wokół Słońca. Pani Edukatorka opowiedziała o trzech stanach skupienia wody, po czym na przykładzie pór roku przeszliśmy do charakterystycznych dla każdej z nich zjawisk pogodowych.
Na rozgrzewkę mali naukowcy sami stworzyli deszcz, a następnie schłodzili ciecz. Magicznym sposobem nasza mikro atmosfera schłodziła się o 20 stopni (na szczęście tylko w szklanym naczyniu). Następnie dzieci stworzyły sztuczny śnieg.
Wraz z wiosną na stolikach zawitała tęcza. Grupa mini naukowców mieszała kolory w probówkach na podstawie zasad Krążka Newtona. Warsztat był też okazją do stworzenia wielkiego wybuchającego wulkanu. Zajęcia skończyliśmy symulacją burzy. Zadanie wymagało zamknięcia oczu i wsłuchania się w dźwięki deszczu, wiatru i piorunów. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił i samemu wygenerować wybrany przez siebie dźwięk.
Poza przekazywaniem wiedzy, zajęcia zwiększają umiejętności społeczne dzieci. Mali naukowcy, muszą działać w grupie, ćwiczą też cierpliwość, oraz efektywne słuchanie poleceń. Nie sądzę, abym samodzielnie w zaciszu domowym mogła sprawniej wytłumaczyć zasady powstawania tęczy, czy deszczu. Naprawdę sporo wiedzy w optymalnym czasie.