Śląsk

Śląsk, Katowice Wystawa do 14 lat

Lale, misie, koniki....

Wpis archiwalny

Lale, misie, koniki.....towarzysze dziecięcych zabaw

30 kwietnia - 31 sierpnia 2014 roku

 

Na wystawie zobaczymy te najprostsze zabawki, dłubane na podwórkach czy pastwiskach, ludowe, przy wyrobie których pomagały chłopskie dzieci, także wykonywane ręką rodziców czy dziadków, dalej przygotowywane przez rzemieślników, wreszcie fabryczne, w tym sygnowane, produkowane przez zagranicznych oraz rodzimych renomowanych wytwórców. Najstarsze pochodzą z XIX wieku, a najmłodsze z lat 80. XX wieku. Na ekspozycji znajdują się m.in. XIX-wieczne metalowe i celuloidowe twarzyczki lalek przyszywane do gałgankowych korpusów oraz drewniany koń na biegunach, lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku. Oglądać możemy także model maszyny parowej wykonany na początku XX wieku przez firmę Josepha Falka z Norymbergii oraz kolejkę o napędzie sprężynowanym produkcji Karla Buba datowaną na lata międzywojenne.

 

Ford combi, blacha stalowa, wnętrze i podwozie z oddanymi szczegółami z blachy litografowanej, pojazd posiada napęd na tylne koła. Wyrób fabryczny, sygnowany MADE IN JAPAN, Japonia, l. 60. Karuzela łańcuchowa z pozytywką, blacha stalowa, wielobarwnie malowana. Wyrób rzemieślniczy wg autorskiego pomysłu, niesygnowany, Rybnik, pocz. XX w. Laleczki z celuloidu i gumy, wykonane fabrycznie, w ubrankach uszytych ręcznie

Możemy podziwiać pochodzące z lat 20. XX wieku formy do odlewu ołowianych żołnierzyków firmy Braci Schneider z Lipska. Spośród młodszych prezentujemy, datowane na lata 60. i 70. XX wieku, pojazdy kosmiczne węgierskiej firmy E. Flim Lemez oraz wyroby nie istniejących już rodzimych zakładów i spółdzielni zabawkarskich, m.in. Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich czy też wrocławskiej spółdzielni zabawkarskiej PALART. Ekspozycję uzupełniają fotografie archiwalne z okresu od XIX/XX wieku do lat 70. XX wieku.


Zabawki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, a także pamiątek PRL-u Pawła Szopińskiego z Będzina oraz od innych osób prywatnych.

 

Organizator:

Muzeum Śląskie

Ul. T. Dobrowolskiego Katowice

tel.: 032 258 56 61

Wydarzenia na Śląsku

Przeczytaj również

Warto zobaczyć