Śląsk

W Katowicach powstaje Wodny Plac Zabaw

W Katowicach powstaje Wodny Plac Zabaw

Katowice doczekają się Wodnego Placu Zabaw. Inicjatywa sfinansowana będzie w ramach budżetu obywatelskiego a jej zlokalizowanie w Dolinie Trzech Stawów, pozwoli na wygospodarowanie kolejnej, ciekawej przestrzeni wypoczynkowej dla najmłodszych.

 

Prace, związane z realizacją projektu już ruszyły a zakończenie budowy zaplanowane zostało pod koniec lipca 2017. Popularność, jaką cieszy się tego typu infrastruktura w Tychach czy w Będzinie, udowadnia zasadność projektu.

 

Oto wizualizacja atrakcji, jakie zaplanowano na kompleksie.

 


To kolejny przykład na to, że decydowanie o wydawaniu pieniędzy publicznych, w ramach budżetu obywatelskiego, może zmieniać nasze miasta na lepsze. Ty, jako mieszkaniec i rodzic, masz okazję decydować o udogodnieniach, jakie pojawią się w okolicy.


O projekcie Wodnego Placu Zabaw oraz kwestiach związanych z budżetem obywatelskim rozmawiamy z Panem Maciejem Stachurą – Naczelnikiem Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.


Czy inwestycje dla dzieci cieszą się dużą popularnością w budżecie partycypacyjnym? Zarówno w zakresie zgłaszanych propozycji projektów jak i wyników późniejszego głosowania?

 

Zdecydowanie tak, w każdej edycji pojawia się od 20 do nawet 40 projektów. Najwięcej spośród nich to projekty na budowę nowych placów zabaw. Zgłaszane są także pomysły dotyczące tworzenia kącików dla dzieci w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizowania w Miejskich Domach Kultury dodatkowych zajęć integracyjnych dla dzieci z poszczególnych dzielnic, a także tworzenia kreatywnych stref gier i zabaw oraz miasteczek ruchu drogowego przeznaczonych dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Oczywiście zdarzają się również nowatorskie projekty, czego najlepszym przykładem jest Wodny Plac Zabaw.

 

Jaka część społeczeństwa aktywnie angażuje się w projektowanie i głosowanie nad budżetem? Czy ilość inwestycji dla dzieci jest powodowana większym zaangażowaniem młodych ludzi, którzy planują przestrzeń miejską dla swoich potrzeb? Czy może inwestycje dla dzieci są traktowane jako bezpieczne zagospodarowanie terenu?

 

Z każdym rokiem ilość osób zaangażowanych w projekty do BO rośnie. Najlepiej widać to we wskaźnikach obrazujących ilości osób, które biorą udział w głosowaniu. W pierwszej edycji było to 11 tys. Katowiczan, w ostatniej ponad 30 tyś. (frekwencja wyniosła ponad 12%).

 

Ile będzie kosztowało utrzymanie takiego placu zabaw i czy środki na to potrzebne są odpowiednio zabezpieczone w budżecie miasta (bezpieczeństwo, higiena, zabezpieczenie w okresie zimowym)?


Wodny Plac Zabaw to teren dla dzieci, w którym znajdują się atrakcje zasilane wodą. Projekt powstający w urokliwej scenerii Doliny Trzech Stawów w Katowicach obejmuje strefę dla dzieci młodszych i starszych. Na terenie placu zabaw pojawią się kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami m.in.: armatka wodna, kwiatki nabierające wodę, wodne owady, gejzer ziemny. Ta nietuzinkowa przestrzeń stanie się idealną alternatywą na rodzinne spędzanie czasu w samym centrum Katowic.

Teren placu zabaw będzie ogrodzony, a także monitorowany przez kamerę włączoną w system Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy. Dodatkowo zadbano o elementy małej architektury: ławki i siedziska oraz stojaki dla rowerów, a także zaplecze sanitarne z natryskiem. Po zmierzchu plac zabaw będzie się zmieniać w kolorową podświetloną fontannę. Zakończenie prac zaplanowano na koniec lipca tego roku.

Nowością tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego jest określenie przez osoby składające projekt informacji o kosztach utrzymania danej inwestycji. Nie jest ona elementem kosztorysu, jednak posiada walor edukacyjny. Ma to zwrócić uwagę mieszkańców na to, że realizacja danej inwestycji niesie za sobą również konsekwencje w postaci konkretnych kosztów jej utrzymania w latach następnych.

 

Czy inwestycje powstające w ramach budżetu partycypacyjnego spotykają się z większą aprobatą ze strony mieszkańców, niż projekty realizowane w sposób "tradycyjny"? (teoretycznie budżet obywatelski jest sposobem na wyrażenie własnej opinii ale co z głosami niezadowolenia, np. ze strony mieszkańców, którzy nie posiadają dzieci?)

 

Każda inwestycja, niezależnie od tego jak bardzo byłaby niezbędna, może spotkać się z niezadowoleniem mieszkańców. Jednak budżet obywatelski, będący najwyższą formą demokracji bezpośredniej, ukazuje jej największą zaletę. Katowiczanie poprzez wybór projektów w głosowaniu mają realny wpływ na zmianę swojego otoczenia. Dzięki zaangażowaniu dorosłych mieszkańców, dzieci i młodzież mogą korzystać z nowych placów zabaw, boisk czy siłowni. Dlatego ich wybory są tak cenne i tak bardzo cieszy nas, że coraz więcej osób chce angażować się w sprawy swojego osiedla, dzielnicy czy miasta.

 

Do jakich, kolejnych inicjatyw zachęca Pan mieszkańców Katowic, w nadchodzących edycjach budżetu obywatelskiego? A może rodzice mają inne możliwości wpływania na to, co miasto ma do zaoferowania dla najmłodszych?

 

Budżet obywatelski jest całkowicie otwarty na pomysły mieszkańców. To oni zgłaszają projekty zadań, popierają je, a na końcu decydują w głosowaniu, które z nich będą realizowane. Nie chcemy absolutnie narzucać bądź zachęcać do zgłaszania zadań o określonym charakterze, gdyż mogłoby to doprowadzić do niezgłoszenia w przyszłości tak kreatywnych pomysłów jak te wybrane do realizacji w latach poprzednich: „Lot balonem nad Nikiszowcem", „Tężnia solankowa dla Katowic" czy „Extremalny plac zabaw na Os. Witosa".

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć