Być może któregoś dnia Twoje dziecko zapyta Cię: „Dlaczego Zosia nie słyszy? Co się jej stało? Czy możemy się razem bawić? Jak możemy się zrozumieć?”. Przygotuj się na to. Obowiązkiem rodzica i wychowawcy jest wpajanie dziecku szacunku i uświadamianie go o drugim człowieku. Wiedza umożliwi mu skuteczną komunikację i życie w zgodzie z innymi.
Jakie wymienia się przyczyny niesłyszenia? Niektórzy rodzą się głusi na skutek dziedziczenia określonych genów, albo w wyniku powikłań okołoporodowych. Inni tracą słuch po jakimś czasie, jako dzieci, z powodu wypadku lub choroby. W dorosłym życiu również się to zdarza. Są też przypadki niedosłyszenia – wtedy aparat słuchowy ułatwia odbiór dźwięków z otoczenia, ale niekoniecznie daje stuprocentową słyszalność. Osoby niesłyszące i niedosłyszące muszą uczyć się żyć wśród słyszących i odwrotnie. Człowiek powinien umieć porozumieć się z kimś, kto go nie słyszy.
Jak komunikować się z osobą niesłyszącą, niedosłyszącą?
A co zaleca savoir vivre?
Zobacz galerię! Znajdziesz tam też krótki filmik edukacyjny i propozycję książki, którą możesz wykorzystać w rozmowie ze swoją pociechą.