Warszawa

Jedz lokalnie, myśl globalnie!

Jedz lokalnie, myśl globalnie!

Jak pokazuje kampania “Jedz lokalnie, myśl globalnie!” Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Otwarty Plan, samodzielnie wyhodowana żywność w mieście jest możliwa.

 

Żywy przykład powodzenia takich inicjatyw stanowią miasta Todmorden w Anglii, czy niemieckie miasto Andernach. Mieszkańcy wspólnie założyli lokalne ogrody, o które dbają i czerpią z nich korzyści. Uprawy bezpłatnie dostępne są dla wszystkich mieszkańców aglomeracji. Jak pokazał przykład Kuby pogrążonej w latach dziewięćdziesiątych w kryzysie naftowym, miejskie ogrodnictwo stanowi skuteczną alternatywę wobec przemysłowo produkowanej i transportowanej żywności. Zmuszeni do poszukiwania alternatyw mieszkańcy Kuby, dzięki rozwinięciu jadalnych miejskich ogrodów zdołali wyżywić 30% mieszkańców. Ten sukces stał się inspiracją dla innych zakątków świata do rozwijania lokalnego rolnictwa i budowania niezależności w zakresie pozyskiwania żywności. W ten sposób nie tylko znamy pochodzenie naszego jedzenia, ale także stajemy się niezależni od przemysłu spożywczego, który oparty jest na maksymalizacji zysków kosztem wyjaławiania gleb, wyczerpywania zasobów naturalnych i często wyczerpującej, nisko opłacanej pracy ludzi.

 

“Ogrody permakulturowe dają możliwość pozyskiwania żywności w zrównoważony, bezpieczny dla środowiska sposób. Dodatkowo są świetnym narzędziem edukacyjnym” - przekonują Emilia Ślimko i Magdalena Klarenbach, które współpracowały w ramach kampanii ze szkołami, w których udało się założyć kilkanaście przyszkolnych ogrodów jadalnych. Edukację na temat żywności warto zacząć w domu. Prostym w realizacji projektem jest założenie ogródka na parapecie, gdzie rodzice z dziećmi mogą wyhodować niewymagające skomplikowanej pielęgnacji rośliny np. zioła. Być może dla dziecka ogromną frajdą okaże się wykorzystywanie w kuchni samodzielnie wyhodowanej bazylii, tymianku, czy mięty.

 

Warto pomyśleć też o lokalnej inicjatywie w szkole dziecka, do której będą mogli włączyć się zarówno uczniowie jak i członkowie miejscowej społeczności. Uprawy ogrodowe przy zastosowaniu zasad ekologii i permakultury, przy regularnej pielęgnacji, mogą być bardzo efektywne i zaszczepić u najmłodszych ogrodniczego bakcyla. Jeśli pomysł uważacie za atrakcyjny, ale potrzebujecie porady lub inspiracji, warto poszukać lokalnego ogrodu społecznościowego lub gospodarstwa rolnego, gdzie będziecie mogli zasięgnąć porady jak przygotować podłoże do upraw i od jakich upraw najlepiej zacząć. Ogrody społecznościowe powstają w całej Polsce zyskując coraz większą popularność. To właśnie tam spotykają się osoby szukające oddechu od zgiełku miasta, kontaktu z naturą i miejsca do prowadzenia jadalnych ogrodów.

 

W ramach kampanii powstały też aplikacje z grami dla tych dzieci, które do zmiany nawyków żywnościowych i zachęty do lokalnych inicjatyw mogą potrzebować nieco nowocześniejszych narzędzi. To gry Szarlotka Alex i Eathink, z których korzystają uczniowie i uczennice w czternastu krajach uczestniczących w kampanii “Jedz lokalnie, myśl globalnie!’.
 

Aplikacje dostępne są na stronie:
eathink2015.org/pl/eathink-app/
Więcej o kampanii można dowiedzieć się ze strony:
http://eathink2015.org/pl/

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć