Warszawa

Sprawdź od czego zacząć planując rozszerzenie diety niemowlaka

Sprawdź od czego zacząć planując rozszerzenie diety niemowlaka

Wprowadzanie nowych produktów do codziennego menu kilkumiesięcznego dziecka bardzo często jest dla rodziców powodem do obaw. Od czego zacząć rozszerzenie diety niemowlaka? Jakie produkty będą odpowiednie? W którym miesiącu życia malucha podawać mu warzywa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

 

Kiedy jest odpowiedni czas na nowości?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia niemowląt, do 6. miesiąca życia podstawą diety malucha powinno być mleko matki. Jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, możesz zacząć rozszerzać jego dietę już dwa miesiące wcześniej. Pamiętaj jednak, aby z wdrażaniem nowych produktów nie zwlekać zbyt długo. Generalna zasada jest taka, że posiłki uzupełniające mleko mamy lub mleko modyfikowane powinny pojawić się w diecie niemowlaka pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia. Jest to ważne, ponieważ w okresie pomiędzy 8., a 10. miesiącem życia maluch łatwo uczy się gryzienia i połykania. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na gotowość samego dziecka do rozszerzania diety. Świadczą o niej:

 

  • umiejętność siedzenia – samodzielnego lub z niewielkim podparciem;
  • brak odruchu wypychania wszystkiego z buzi;
  • zainteresowanie jedzeniem, np. kiedy dziecko wyciąga rączki do potraw jadanych przez rodziców i starsze rodzeństwo;
  • umiejętność chwytania jedzenia i wkładania go do ust.

 

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka: bezpieczne produkty
Uzupełnianie mlecznej diety o nowe produkty warto zacząć od podawania dziecku niewielkich ilości ugotowanych i zmiksowanych na gładką papkę warzyw. Najmniej alergizujące są ziemniaki, marchew oraz dynia i to właśnie one mogą w pierwszej kolejności wylądować na talerzu Twojego maluszka. Dlaczego nie jabłko? Owoce są znacznie słodsze, dlatego jeśli niemowlak skosztuje ich w pierwszej kolejności, może mieć problemy z zaakceptowaniem smaku warzyw. Zacznij od przecierów jednoskładnikowych i podawaj dziecku codziennie kilka łyżek takiego posiłku stopniowo zwiększając ilość pamiętając jednocześnie o ważnej zasadzie – Ty decydujesz o tym co maluch je, a on – ile zjada. Jeśli odwraca głowę i odpycha łyżkę, nie zmuszaj go do jedzenia. Nie spiesz się też z wprowadzaniem kolejnych produktów – składające się z jednego składnika potrawy podawaj przez kilka dni, a jeśli nie zauważysz reakcji uczuleniowej, sięgnij po kolejne warzywo. W ten sposób łatwiej będzie Ci ustalić element diety odpowiedzialny za uczulenie. Wraz z upływem czasu możesz przejść do zupek z dwóch warzyw, np. ziemniaka i marchewki, albo ziemniaka i dyni.

 

 

Gotowanie dla niemowlaka – o czym powinnaś pamiętać?
Warzywa wybierane na pierwsze posiłki niemowlaka powinny być świeże, twarde i nieuszkodzone. Najlepiej jest zdecydować się na produkty sezonowe z naszej strefy klimatycznej – właśnie one są najzdrowsze. Nie kupuj ich jednak na zapas. Znacznie rozsądniej będzie co 1-2 dni kupować świeże warzywa, niż wyrzucać te nie zjedzone. Przechowuj je w lodówce na najniższej półce, gdzie panuje nie tylko większy chłód, ale i wilgotność sprzyjająca zachowaniu świeżości przez warzywa. Nie przesadzaj z czasem gotowania – zazwyczaj wystarczy 15-20 minut, aby ziemniak czy marchewka stały się miękkie. Najzdrowiej też będzie, jeśli ugotujesz je na parze. Ponieważ dziecko dopiero poznaje nowe smaki, nie dodawaj do przecierów i zupek cukru, soli ani ostrych przypraw – dziecko z całą pewnością nie uzna je za zbyt mdłe, a ponadto takie „dodatki” wcale nie są zdrowe. Pierwsze posiłki miksuj na gładką pakę, z czasem jednak gotowane warzywa możesz po prostu rozgniatać widelcem.

 

Zadbaj o odpowiednią atmosferę
Zanim zaczniesz rozszerzać dietę niemowlaka pamiętaj, że podstawę jego żywienia powinno stanowić Twoje mleko lub mleko modyfikowane - warzywa czy owoce powinny być tylko uzupełnieniem. Nowości proponuj, kiedy maluch jest w dobrym humorze i nie czuje głodu – w przeciwnym razie zabawa w kosztowanie zupki prawdopodobnie zakończy się płaczem i rozdrażnieniem. Nie zniechęcaj się też, jeśli niemowlakowi nie posmakuje ziemniaczek lub marchewka - zazwyczaj wystarczy cierpliwość, aby dziecko przekonało się do nowych smaków.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć