Strefa rodzica » Artykuły » Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświatypowiększ

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Dzieci często mają opory przed korzystaniem ze szkolnych i przedszkolnych toalet, ponieważ nie jest w nich czysto lub nie ma tam niezbędnych rzeczy takich jak: mydło w płynie lub papier toaletowy. Należy pamiętać, że dzieci same nie będą zgłaszać braku takich akcesoriów, więc tym bardziej należy to kontrolować. Wiele łazienek pamięta jeszcze zamierzchłe czasy, ale niestety często brak środków na remonty. Taki stan łazienek i toalet, niekorzystnie wpływa na komfort uczniów oraz może się przyczyniać do rozprzestrzeniania niebezpiecznych chorób.

 

Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii?

Badania przeprowadzone przez Dr Val Curtisa z London School of Hygiene and Tropical Medicine, pozwoliły wysnuć wnioski, które dobitnie wykazują, że o utrzymanie czystości w szkolnych toaletach się zazwyczaj nie dba. 36% dzieci powiedziało, że toalety z których korzystają nigdy nie są czyste, 42% stwierdziło, że mydło jest w nich tylko czasami, a 19% mówi, że mydła w nich nie było nigdy. To dopiero początek tej niezbyt optymistycznej analizy. W szkołach średnich aż 40% dziewcząt w ogóle nie korzysta z toalety, a 16% chłopców woli z toalet nie korzystać, bo delikatnie mówiąc, dzieją się tam nieprzyjemne rzeczy. Braki w wyposażeniu toalet w takie niezbędne materiały eksploatacyjne jak mydło w płynie lub pianie, ręczniki papierowe i papier toaletowy to poważne uchybienia, które nie mogą mieć miejsca w placówkach oświatowych. Niedobór mydła uniemożliwia regularne i poprawne mycie rąk, co może doprowadzić do nagłego wzrostu ilości infekcji wirusowych takich jak np. wirusy powodujące biegunki lub wirusy grypy. Tak samo sprawa wygląda z ręcznikami papierowymi, ponieważ wilgotne dłonie są doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.

 

Polskie realia

Nieco inaczej, ale na pewno nie lepiej, kwestia toalet szkolnych wygląda w Polsce. Badania przeprowadzone w przez sztokholmską firmę Minds Sweden na grupie 1200 uczniów z Polski w wieku 7-19 lat, nie świadczą bynajmniej o wysokich standardach higieny w naszych szkolnych toaletach. Mianowicie aż 75% uczniów zdecydowanie woli unikać toalety w ich szkole, na rzecz tej w ich domu lub u kolegi. 30% uczniów korzysta ze szkolnej toalety maksymalnie 2-3 razy na tydzień, a 7% respondentów zadeklarowało, że nie zrobi tego nigdy. Nie ulega wątpliwości, że problem czystości w szkolnych toaletach, jest dosyć poważny i należy się nim bezwłocznie zająć. W przeciwnym razie uczniowie, w dalszym ciągu będą się zastanawiać, czy skorzystać z toalety w ich szkole, czy męczyć się i poczekać, aż będą w domu; póki, co aż 45% pytanych dzieci deklaruje, że wolą tą drugą opcję. Skutkiem fatalnego stanu szkolnych toalet jest rosnące niezadowolenie wśród uczniów sięgające 58%. Pytani mówią, że stan łazienek jest zły lub niezbyt dobry, a najczęściej narzekają na brak papieru toaletowego (56%) i na brak możliwości osuszenia rąk po umyciu (63%). Przez tą najczęstszą przyczynę niezadowolenia, zarządzający placówkami oświaty mają stały dylemat - Co wybrać? Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

 

Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

Porządne osuszanie rąk jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ na wilgotnych dłoniach mikroorganizmy rozwijają się znacznie szybciej. Suszarki do rąk są powszechnie stosowane ze względu na niskie koszty utrzymania oraz ekologiczność. Suszarki do rąk nie generują odpadów, które w przypadku ręczników papierowych w szkolnej łazience, są ogromne. Dzięki temu pozytywnie wpływamy na środowisko naturalne i zaszczepiamy dzieciom ekologiczne podejście do życia, które zaprocentuje w przyszłości. Poza tym, młodzież często bawi się ręcznikami lub wręcz specjalnie rozrzuca je po łazience, co sprawia kłopoty personelowi sprzątającemu. Kiedyś młodsze dzieci bały się suszarek, ale aktualnie, gdy suszarki są w każdym centrum handlowym i w McDonald's, dzieci już są do nich przyzwyczajone. Postęp technologiczny sprawił, że suszenie rąk trwa dużo krócej niż kiedyś i generuje mniej hałasu. Suszarka do rąk wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek w łazienkach dla najmłodszych, ręczniki papierowe również zdadzą egzamin. Warto tylko pamiętać, aby był to kupić podajnik dozujący listki pojedynczo. Jeśli chodzi o montaż suszarek do rąk, to optymalna ilość, to jedna na dwie lub trzy umywalki.Wysokość montażu dla dzieci to 95 cm od podłogi.

 

Ryszard Kurek

Ole.plLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Kocham Cię! Jak powiedzieć to dziecku? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Kocham Cię! Jak powiedzieć to dziecku?

Kocham Cię! Jak powiedzieć to dziecku?

To, że kochamy swoje dzieci jest oczywiste, prawda? Czasami tak oczywiste, że w codziennym zabieganiu nie mówimy im tego. Nie zawsze trzeba użyć wprost słowa "kocham”. Chwaląc i doceniając także wyrażamy miłość. Zobaczcie, jak mówić dzieciom, że je kochacie. więcej »
Jak sprawić, żeby moje dziecko ograniczyło spożycie przetworzonej żywności?

Jak sprawić, żeby moje dziecko ograniczyło spożycie przetworzonej żywności?

Skuteczne sposoby na ograniczenie spożycia żywności przetworzonej przez dzieci i młodzież w wieku szkolnym. więcej »
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada Pierwsza

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada Pierwsza

Nie odkładaj do jutra tego co masz zrobić dziś. Tak podpowiadają słowa piosenki, które uczą działania dzisiaj, teraz, od razu, gdy jest taka potrzeba. Dlaczego? więcej »
Koronki dla najmłodszych

Koronki dla najmłodszych

Koronkowe ubranka oraz dodatki dla dzieci cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród klientów. Nie ma co się dziwić, gdyż jest to odmiana od standardowego asortymentu który znajdziemy w większości sieciówek. więcej »
Podróż do Krainy Oz

Podróż do Krainy Oz

Pamiętacie Dorotkę, ośmiolatkę z Kansas, która niespodziewanie znalazła się w krainie Oz? Pamiętacie jej pieska Toto i przyjaciół - Stracha na wróble, Blaszanego drwala i Lwa? Wszystkie wasze ulubione postaci powracają w nowym serialu stacji Boomerang, który będzie emitowany od 16 października. więcej »
22 filmy z okazji Dnia Nauczyciela

22 filmy z okazji Dnia Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela zebraliśmy specjalnie dla Was 22 sprawdzone filmy na temat nauczycieli i szkoły. Sprwdźcie, które już znacie! więcej »
My3 i debiutancki singiel "MAMMAJE"!

My3 i debiutancki singiel "MAMMAJE"!

Nowa grupa muzyczna, którą pokochają dzieci i młodzież w całej Polsce! Sprawdź debiutancki singiel „MAMMAJE”! więcej »
Mamo, zatrzymaj się na chwilę

Mamo, zatrzymaj się na chwilę

Zapracowana mama wstaje skoro świt i próbuje okrążyć kulę ziemską, zanim dzień się skończy. Jak to możliwe? Czy spija rano magiczny napój Panoramixa? Nie, dlatego prędzej czy później musi zwolnić. więcej »
Krówka Matylda zaprasza do wizyty w Mlecznej Krainie

Krówka Matylda zaprasza do wizyty w Mlecznej Krainie

Bajkowy świat jest bliżej niż myślisz! W sercu Zielonych Płuc Polski, w leśnej krainie przeżyjesz niezwykłe przygody z ulubioną maskotką najmłodszych mieszkańców grajewskiego grodu. więcej »
Nagrodzony na Kinie Dzieci VILLADS od 13 października w kinach!
Patronat CzasDzieci.pl

Nagrodzony na Kinie Dzieci VILLADS od 13 października w kinach!

Villads! Villads? Villads?! 6-letni bohater co chwilę słyszy swoje imię. Rodzice wciąż czegoś od niego chcą. Ustalają zasady i przerywają zabawę w najlepszym momencie. Czy tak będzie też w szkole?
więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Czas na Jesienne DIY

Z racji tego, że jesień już do nas zawitała, spróbujmy stworzyć jej podobiznę wykorzystując do tego celu jej wspaniałe dary! Do dzieła!  

Temat na czasie

Mamo, zatrzymaj się na chwilę!

Mamo, zatrzymaj się na chwilę!

Zapracowana mama wstaje skoro świt i próbuje okrążyć kulę ziemską, zanim dzień się skończy. Jak to możliwe? Czy spija rano magiczny napój Panoramixa? Nie, dlatego prędzej czy później musi zwolnić.  

Musisz tam być!

Nela Mała Reporterka zaprasza!

Nela Mała Reporterka zaprasza!

Szukasz pomysłu na wspólny, rodzinny weekend, który zadowoli wszystkich domowników?  

Warto to zobaczyć!

12. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

12. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Zapraszamy na kolejne „Bałtyckie Spotkania Ilustratorów”. Tematem tegorocznej edycji będzie polska książka obrazkowa.  

W domu z dzieckiem

Back To School Dolce Gusto Niezapominajka Gry - Nasza Księgarnia Pamiętnik Zuzy Łobuzy Kapitan Nauka Doktor Misia Domowa Akademia Winx! Rodzinne wakacje EkoRodzice radzą

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017