CzasDzieci.pl - portal informacyjno rozrywkowy

Strefa rodzica » Artykuły » Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświatypowiększ

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Dzieci często mają opory przed korzystaniem ze szkolnych i przedszkolnych toalet, ponieważ nie jest w nich czysto lub nie ma tam niezbędnych rzeczy takich jak: mydło w płynie lub papier toaletowy. Należy pamiętać, że dzieci same nie będą zgłaszać braku takich akcesoriów, więc tym bardziej należy to kontrolować. Wiele łazienek pamięta jeszcze zamierzchłe czasy, ale niestety często brak środków na remonty. Taki stan łazienek i toalet, niekorzystnie wpływa na komfort uczniów oraz może się przyczyniać do rozprzestrzeniania niebezpiecznych chorób.

 

Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii?

Badania przeprowadzone przez Dr Val Curtisa z London School of Hygiene and Tropical Medicine, pozwoliły wysnuć wnioski, które dobitnie wykazują, że o utrzymanie czystości w szkolnych toaletach się zazwyczaj nie dba. 36% dzieci powiedziało, że toalety z których korzystają nigdy nie są czyste, 42% stwierdziło, że mydło jest w nich tylko czasami, a 19% mówi, że mydła w nich nie było nigdy. To dopiero początek tej niezbyt optymistycznej analizy. W szkołach średnich aż 40% dziewcząt w ogóle nie korzysta z toalety, a 16% chłopców woli z toalet nie korzystać, bo delikatnie mówiąc, dzieją się tam nieprzyjemne rzeczy. Braki w wyposażeniu toalet w takie niezbędne materiały eksploatacyjne jak mydło w płynie lub pianie, ręczniki papierowe i papier toaletowy to poważne uchybienia, które nie mogą mieć miejsca w placówkach oświatowych. Niedobór mydła uniemożliwia regularne i poprawne mycie rąk, co może doprowadzić do nagłego wzrostu ilości infekcji wirusowych takich jak np. wirusy powodujące biegunki lub wirusy grypy. Tak samo sprawa wygląda z ręcznikami papierowymi, ponieważ wilgotne dłonie są doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.

 

Polskie realia

Nieco inaczej, ale na pewno nie lepiej, kwestia toalet szkolnych wygląda w Polsce. Badania przeprowadzone w przez sztokholmską firmę Minds Sweden na grupie 1200 uczniów z Polski w wieku 7-19 lat, nie świadczą bynajmniej o wysokich standardach higieny w naszych szkolnych toaletach. Mianowicie aż 75% uczniów zdecydowanie woli unikać toalety w ich szkole, na rzecz tej w ich domu lub u kolegi. 30% uczniów korzysta ze szkolnej toalety maksymalnie 2-3 razy na tydzień, a 7% respondentów zadeklarowało, że nie zrobi tego nigdy. Nie ulega wątpliwości, że problem czystości w szkolnych toaletach, jest dosyć poważny i należy się nim bezwłocznie zająć. W przeciwnym razie uczniowie, w dalszym ciągu będą się zastanawiać, czy skorzystać z toalety w ich szkole, czy męczyć się i poczekać, aż będą w domu; póki, co aż 45% pytanych dzieci deklaruje, że wolą tą drugą opcję. Skutkiem fatalnego stanu szkolnych toalet jest rosnące niezadowolenie wśród uczniów sięgające 58%. Pytani mówią, że stan łazienek jest zły lub niezbyt dobry, a najczęściej narzekają na brak papieru toaletowego (56%) i na brak możliwości osuszenia rąk po umyciu (63%). Przez tą najczęstszą przyczynę niezadowolenia, zarządzający placówkami oświaty mają stały dylemat - Co wybrać? Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

 

Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

Porządne osuszanie rąk jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ na wilgotnych dłoniach mikroorganizmy rozwijają się znacznie szybciej. Suszarki do rąk są powszechnie stosowane ze względu na niskie koszty utrzymania oraz ekologiczność. Suszarki do rąk nie generują odpadów, które w przypadku ręczników papierowych w szkolnej łazience, są ogromne. Dzięki temu pozytywnie wpływamy na środowisko naturalne i zaszczepiamy dzieciom ekologiczne podejście do życia, które zaprocentuje w przyszłości. Poza tym, młodzież często bawi się ręcznikami lub wręcz specjalnie rozrzuca je po łazience, co sprawia kłopoty personelowi sprzątającemu. Kiedyś młodsze dzieci bały się suszarek, ale aktualnie, gdy suszarki są w każdym centrum handlowym i w McDonald's, dzieci już są do nich przyzwyczajone. Postęp technologiczny sprawił, że suszenie rąk trwa dużo krócej niż kiedyś i generuje mniej hałasu. Suszarka do rąk wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek w łazienkach dla najmłodszych, ręczniki papierowe również zdadzą egzamin. Warto tylko pamiętać, aby był to kupić podajnik dozujący listki pojedynczo. Jeśli chodzi o montaż suszarek do rąk, to optymalna ilość, to jedna na dwie lub trzy umywalki.Wysokość montażu dla dzieci to 95 cm od podłogi.

 

Ryszard Kurek

Ole.plLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem więcej » x
Zobacz » Artykuły
Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem

Hotel Grand Lubicz - Luksus nad morzem

Kompleks wypoczynkowo-uzdrowiskowy Grand Lubicz w Ustce to nowe przedsięwzięcie inwestycyjne w Pomorskiem. Kompleks, oprócz usług uzdrowiskowych, oferuje profesjonalne wyposażenie i urządzenia. Obiekt położony na powierzchni 2,5 ha posiadać będzie 27 458 m2 łącznej powierzchni użytkowej i tak, jak najbardziej eksluzywne hotele - 5-gwiazdkowy standard wyposażenia. więcej »
Hotel przyjazny dziecku – chcesz taki poznać?

Hotel przyjazny dziecku – chcesz taki poznać?

Nie wiem jak Wy, ale ja naprawdę lubię relaksować się w Polsce. Może dlatego, że nigdy nie urlopowałam za granicą. Boję się latać, po tym jak mój mąż zaserwował mi cykl filmów „Katastrofy przestworza„. Do dziś widzę jak samolot spada, bo jedna mucha weszła tam, gdzie wejść nie powinna... więcej »
Najlepsze prezenty dla najmilszych

Najlepsze prezenty dla najmilszych

Przedświąteczne zamieszanie związane chociażby z przygotowaniem prezentów dla najmłodszych i tych nieco starszych może przyprawić o ból głowy. więcej »
Fiat 126p i inne wspomnienia motoryzacji PRL-u

Fiat 126p i inne wspomnienia motoryzacji PRL-u

Mówi się, że 90 procent Polaków chociaż raz w życiu miało okazję podróżować Maluchem. Co nie dziwi, bo po naszych drogach jeździło przynajmniej 2,4 miliona sztuk Małych Fiatów. więcej »
Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Zacznij myśleć pozytywnie już dziś! Wywiad z Panią Małgorzatą Nowicką

Trwa ogólnopolski program profilaktyki psychologicznej dla uczniów „Myślę pozytywnie“. Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej prowadzi szkolenia dla nauczycieli i edukatorów w całej Polsce, uruchamiło też specjalną aplikację dla uczniów i bazę materiałów pomocowych dla pedagogów i rodziców. więcej »
Rozwój pamięci u dzieci a zapamiętywanie

Rozwój pamięci u dzieci a zapamiętywanie

Udowodniono także, że ilość zapamiętanych informacji zależy od kontekstu. W trakcie zabawy dzieci zapamiętują więcej niż w warunkach laboratoryjnych. więcej »
O zwierzętach, relacjach ojca z córką i nie tylko

O zwierzętach, relacjach ojca z córką i nie tylko

Bardzo inspirujący wywiad z Simonem Davidem Edenem, autorem książki "Dzikie królestwo" wydanej w Wydawnictwie ZNAK, przy okazji wizyty Autora w Polsce. więcej »
12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada 6

12 Złotych Porad dla Zdrowego Uśmiechu Przyszłej Mamy - Porada 6

Wbrew tytułowi, nie będzie to oda do znakomitego debiutanckiego utworu brytyjskiej grupy rockowej Procol Harum z 1967 roku a kilka rzetelnych informacji na temat wybielania zębów w ciąży. Rozumiemy Przyszła Mamo, że chciałabyś wyglądać pięknie i olśniewać zdrowym uśmiechem, ale jest kilka małych i dużych „ale” na temat wybielania. Poznaj je. więcej »
5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

5 wielkich porządków, których nie możesz pominąć w święta

Grudzień to czas świąt, praktycznie od początku do końca miesiąca. Ze świętami wiążą się przyjemności, wydatki, zadumy i oczywiście sprzątanie. Wiesz już od czego zacząć to ostatnie? Jeśli nie, pozwól, że Ci podpowiemy! więcej »
Song na szczęście - Nowy singiel My3
Patronat CzasDzieci.pl

Song na szczęście - Nowy singiel My3

Natka, Julka i Gefi – czyli zespół My3 – zawsze mają uśmiech na swoich twarzach. Złotą receptę na dobry humor zdradzają nam w swoim najnowszym teledysku „Song na szczęście”! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Temat na czasie

Grudniowe smaki i zapachy

Grudniowe smaki i zapachy

Ten miesiąc poznaje się po smakach i zapachach. A gdyby tak iść tym tropem teraz, kiedy zastanawiamy się nad prezentami dla bliskich? To, co zrobimy własnymi rękami będzie smakować tylko jak miłość!  

Prezenty na Czasie

Podaruj swoim bliskim to, co najcenniejsze

Podaruj swoim bliskim to, co najcenniejsze

Cała rodzina z niecierpliwością wyczekuje pierwszej gwiazdki. W te święta podaruj swoim najbliższym to, czego nie można kupić, a zarazem jest najcenniejsze – zdrowie.  

Miejsce na czasie

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Dziecięcy świat marzeń i inspiracji

Są takie dni, w których spełniają się dziecięce marzenia, a zwykłe popołudnia zamieniają się w niezapomnianą przygodę.  

W domu z dzieckiem

Prezenty1 Robico1 Dolce Gusto1 Niezapominajka1 Gry Nasza Księgarnia1 Kapitan Nauka1 Boże Narodzenie1 Domowa Akademia1 Doktor Misia1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2017