Strefa rodzica » Artykuły » Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświatypowiększ

Czystość i higiena w toaletach w placówkach oświaty

Dzieci często mają opory przed korzystaniem ze szkolnych i przedszkolnych toalet, ponieważ nie jest w nich czysto lub nie ma tam niezbędnych rzeczy takich jak: mydło w płynie lub papier toaletowy. Należy pamiętać, że dzieci same nie będą zgłaszać braku takich akcesoriów, więc tym bardziej należy to kontrolować. Wiele łazienek pamięta jeszcze zamierzchłe czasy, ale niestety często brak środków na remonty. Taki stan łazienek i toalet, niekorzystnie wpływa na komfort uczniów oraz może się przyczyniać do rozprzestrzeniania niebezpiecznych chorób.

 

Jak to wygląda w Wielkiej Brytanii?

Badania przeprowadzone przez Dr Val Curtisa z London School of Hygiene and Tropical Medicine, pozwoliły wysnuć wnioski, które dobitnie wykazują, że o utrzymanie czystości w szkolnych toaletach się zazwyczaj nie dba. 36% dzieci powiedziało, że toalety z których korzystają nigdy nie są czyste, 42% stwierdziło, że mydło jest w nich tylko czasami, a 19% mówi, że mydła w nich nie było nigdy. To dopiero początek tej niezbyt optymistycznej analizy. W szkołach średnich aż 40% dziewcząt w ogóle nie korzysta z toalety, a 16% chłopców woli z toalet nie korzystać, bo delikatnie mówiąc, dzieją się tam nieprzyjemne rzeczy. Braki w wyposażeniu toalet w takie niezbędne materiały eksploatacyjne jak mydło w płynie lub pianie, ręczniki papierowe i papier toaletowy to poważne uchybienia, które nie mogą mieć miejsca w placówkach oświatowych. Niedobór mydła uniemożliwia regularne i poprawne mycie rąk, co może doprowadzić do nagłego wzrostu ilości infekcji wirusowych takich jak np. wirusy powodujące biegunki lub wirusy grypy. Tak samo sprawa wygląda z ręcznikami papierowymi, ponieważ wilgotne dłonie są doskonałym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.

 

Polskie realia

Nieco inaczej, ale na pewno nie lepiej, kwestia toalet szkolnych wygląda w Polsce. Badania przeprowadzone w przez sztokholmską firmę Minds Sweden na grupie 1200 uczniów z Polski w wieku 7-19 lat, nie świadczą bynajmniej o wysokich standardach higieny w naszych szkolnych toaletach. Mianowicie aż 75% uczniów zdecydowanie woli unikać toalety w ich szkole, na rzecz tej w ich domu lub u kolegi. 30% uczniów korzysta ze szkolnej toalety maksymalnie 2-3 razy na tydzień, a 7% respondentów zadeklarowało, że nie zrobi tego nigdy. Nie ulega wątpliwości, że problem czystości w szkolnych toaletach, jest dosyć poważny i należy się nim bezwłocznie zająć. W przeciwnym razie uczniowie, w dalszym ciągu będą się zastanawiać, czy skorzystać z toalety w ich szkole, czy męczyć się i poczekać, aż będą w domu; póki, co aż 45% pytanych dzieci deklaruje, że wolą tą drugą opcję. Skutkiem fatalnego stanu szkolnych toalet jest rosnące niezadowolenie wśród uczniów sięgające 58%. Pytani mówią, że stan łazienek jest zły lub niezbyt dobry, a najczęściej narzekają na brak papieru toaletowego (56%) i na brak możliwości osuszenia rąk po umyciu (63%). Przez tą najczęstszą przyczynę niezadowolenia, zarządzający placówkami oświaty mają stały dylemat - Co wybrać? Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

 

Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

Porządne osuszanie rąk jest niezwykle ważną kwestią, ponieważ na wilgotnych dłoniach mikroorganizmy rozwijają się znacznie szybciej. Suszarki do rąk są powszechnie stosowane ze względu na niskie koszty utrzymania oraz ekologiczność. Suszarki do rąk nie generują odpadów, które w przypadku ręczników papierowych w szkolnej łazience, są ogromne. Dzięki temu pozytywnie wpływamy na środowisko naturalne i zaszczepiamy dzieciom ekologiczne podejście do życia, które zaprocentuje w przyszłości. Poza tym, młodzież często bawi się ręcznikami lub wręcz specjalnie rozrzuca je po łazience, co sprawia kłopoty personelowi sprzątającemu. Kiedyś młodsze dzieci bały się suszarek, ale aktualnie, gdy suszarki są w każdym centrum handlowym i w McDonald's, dzieci już są do nich przyzwyczajone. Postęp technologiczny sprawił, że suszenie rąk trwa dużo krócej niż kiedyś i generuje mniej hałasu. Suszarka do rąk wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, aczkolwiek w łazienkach dla najmłodszych, ręczniki papierowe również zdadzą egzamin. Warto tylko pamiętać, aby był to kupić podajnik dozujący listki pojedynczo. Jeśli chodzi o montaż suszarek do rąk, to optymalna ilość, to jedna na dwie lub trzy umywalki.Wysokość montażu dla dzieci to 95 cm od podłogi.

 

Ryszard Kurek

Ole.plLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak pracować z książką "Psierociniec. W poszukiwaniu... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak pracować z książką "Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu"

Jak pracować z książką "Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu"

Seria ?Psierociniec? to wzruszające, uczące empatii i wrażliwości (nie tylko wobec zwierząt) książki. Doskonały pretekst do rozmów z dziećmi o odpowiedzialności za domowe zwierzęta. Lektura, która wspomaga rozwój emocjonalny... więcej »
Trendy w sypialniach dziewczynek na 2018 rok

Trendy w sypialniach dziewczynek na 2018 rok

Efektowne, kwiatowe printy, szlachetne dodatki w odcieniu rose gold oraz aksamitne poduszki ? to nasza propozycja na aranżację dziewczęcej sypialni. więcej »
Top 15 wiosennych pomysłów DIY

Top 15 wiosennych pomysłów DIY

Kalendarzowa wiosna tuż, tuż. W oczekiwaniu na wiosnę, nie pozwólcie dzieciom się nudzić. Wspólnie wykonajcie kwieciste, wiosenne gadżety. W galerii znajdziecie też kilka wielkanocnych propozycji. więcej »
Wielkanoc z dzieckiem. 8 pomysłów na wspólne święta.

Wielkanoc z dzieckiem. 8 pomysłów na wspólne święta.

Przedstawiamy Wam 8 pomysłów na to, jak zaangażować dzieci we wspólne świętowanie. Smacznego jajka i mokrego dyngusa! więcej »
Ekranizacja kultowej serii książek dla dzieci 14 kwietnia trafia do kin
Patronat CzasDzieci.pl

Ekranizacja kultowej serii książek dla dzieci 14 kwietnia trafia do kin

Basia to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. więcej »
Redyk Ski&Relax oferuje wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku

Redyk Ski&Relax oferuje wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku

Na terenie Podhala znajduje się wiele parków wodnych ze zjeżdżalniami dla dzieci w każdym wieku jak i tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Odwiedzając Redyk Ski&Relax nie można zapomnieć o najpiękniejszych dolinach: Chochołowskiej i Kościeliskiej, natomiast wyjazd koleją linową na Kasprowy Wierch dostarcza zawsze ogromnych wrażeń niezależnie od wieku. więcej »
Jaki hotel nad morzem dla dziecka?

Jaki hotel nad morzem dla dziecka?

Wakacje i urlop to jeden z kilku okresów w ciągu roku, w którym możemy spędzić więcej czasu z rodziną, bez wyrzutów sumienia, że nasze obowiązki służbowe zostają zaniedbane. więcej »
Jak wybrać wiosenną kurtkę dla dziecka?

Jak wybrać wiosenną kurtkę dla dziecka?

Na co zwrócić uwagę, wybierając wiosenną kurtkę dla dziecka? Przedstawiamy garść praktycznych porad, którymi powinien kierować się każdy rodzic, wybierając wiosenną kurtkę dla swojej pociechy. Zanim dokonasz zakupu, zadaj sobie następujące pytania... więcej »
Pozwól dziecku się smucić

Pozwól dziecku się smucić

Trudne emocje dzieci są bardzo wymagające także wobec rodziców. stawiają ich w niekomfortowym położeniu ponieważ najczęściej w nich również wywołują coś, co nie jest przyjemne. żal, złość, chęć natychmiastowego niesienia pomocy. więcej »
6 wskazówek jak przygotować zdrowe przekąski dla dzieci do szkoły

6 wskazówek jak przygotować zdrowe przekąski dla dzieci do szkoły

Czas spędzony przez nasze dziecko w szkole nie jest, wbrew opinii niektórych, beztroski. Lekcje wymagają od maluchów skupienia, chłonnego umysłu i względnego spokoju. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz
30 porad jak być fantastycznym rodzicem

30 porad jak być fantastycznym rodzicem

Można śmiało polecić kilka sprawdzonych sposobów na to, aby stać się rodzicem na medal. Takim, który może być z siebie dumny i z którego mogą być dumne jego pociechy.  

Książka Na Czasie

Książeczka HOKUS-POKUS! Zwierzaki w zasięgu wzroku to gwarancja doskonałej, kreatywnej zabawy. Odkrywanie obrazków, szukanie odpowiedzi na zadane pytania, wskazywanie ?nieproszonego gościa?, rozwiązywanie...  

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018