Warszawa

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Myśl globalnie - jedz lokalnie

Droga do zdrowego, zrównoważonego i sprawiedliwego jedzenia zaczyna się już od pierwszych lat dzieciństwa. Dlatego w ramach projektu Eathnik 2015 przygotowaliśmy dwie interaktywne gry edukacyjne przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Chcemy ułatwić im lepsze rozumienie różnych mechanizmów produkcji i dostarczania żywności oraz ułatwić wyboru drogi do zdrowej, zrównoważonej i sprawiedliwej konsumpcji żywności.
 

Szarlotka Alex
Szarlotka Alex to interaktywna opowieść, w której podążamy za Alex – chłopcem lub dziewczynką – mieszkającą w miasteczku Eatville. Nasza bohaterka udaje się na poszukiwania wszystkich niezbędnych składników do najlepszej na świecie szarlotki: zdrowej, zrównoważonej i sprawiedliwej.

W czasie podróży Alex pozna targ rolny, gospodarstwa ekologiczne i sklepy z produktami sprawiedliwego handlu. Kiedy wszystkie produkty są zgromadzone, Alex z pomocą babci upiecze najlepszą na świecie szarlotkę i będzie się nią rozkoszować z rodziną i przyjaciółmi.

 


Pobierz aplikację i weź udział w przygodach Alex! „Szarlotka Alex” jest dostępna na iPhone i urządzenia z systemem Android.

 

          


 

Gra Eathink
Gra Eathink to interaktywna gra składająca się z trzech etapów, reprezentujących kolejne stadia łańcucha dostaw: produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności.

W grze możesz:

  •  uprawiać ziemię w ekologiczny i zrównoważony sposób, trzymając nasiona GMO z dala od swego pola,
  •  wybierać produkty świeże, lokalne i pochodzące ze Sprawiedliwego Handlu do sprzedaży w twoim sklepie,
  • robić odpowiedzialne zakupy, wybierając zrównoważone i zdrowe produkty. Zdobądź jak najwięcej punktów i spraw by balon na gorące powietrze poleciał jak najwyżej!

 

 

Pobierz grę i spraw by balon na gorące powietrze poszybował wysoko! Gra „Eathink” jest dostępna na iPhone i urządzenia z systemem Android.

 

             

 

Międzynarodowy projekt „Jedz lokalnie, myśl globalnie” od 2014 roku realizowany jest w dwunastu państwach. W Polsce za jego wdrażanie odpowiada Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, który jest autorem pierwszej kampanii na rzecz suwerenności żywnościowej w kraju.

We współpracy ze szkołami partnerskimi wypracowywane są nowe rozwiązania edukacyjne, które pozwolą na wychowanie nowego, bardziej świadomego pokolenia konsumentów. Koordynatorzy projektu przygotowali także publikację zawierającą scenariusze zajęć w szkołach:  https://issuu.com/klara.bach/docs/jedzlokalniemyslglobalnie

 

W 2016 i 2017 roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej po Polsce podróżowała wystawa  „Miejskie ogrody”. Można było ją oglądać m.in. w krakowskiej Galerii Kazimierz, Hali Koszyki, a także w szkołach w różnych regionach kraju. We współpracy z uczniami i nauczycielami w ramach projektu powstają też szkolne ogrody miejskie, w których uczniowie samodzielnie uprawiają żywność.

 

Więcej o projekcie na stronach: http://eathink2015.org/pl/
http://globalnepoludnie.pl
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć