Warszawa

Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu samochodem?

Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu samochodem?

Mimo, że wakacje powoli dobiegają końca, to nie brakuje amatorów wrześniowego wypoczynku. Początek września to czas, kiedy nawet dzieci w wieku szkolnym nie opuszczą zbyt wielu wartościowych lekcji, a urlop poza sezonem ma wiele zalet. Trzeba się tylko do niego odpowiednio przygotować.

 

Jeśli masz dość zorganizowanych przez biura podróży wakacji samolotem, świetnym rozwiązaniem jest wyjazd własnym samochodem. Daje więcej swobody i możliwości. W zależności od tego, gdzie zamierzasz dojechać autem, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Sprawdzenie stanu technicznego auta to podstawa, ale równie ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie. A niestety o tym często zapominamy…

 

Wakacje w Polsce
W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC przez wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i regulowane ustawą. Jeśli więc masz własne auto, z pewnością jesteś również posiadaczem obowiązkowej polisy. Wakacje w Polsce nie stanowią w tej kwestii dużego wyzwania. Ubezpieczenie OC chroni Cię od szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie musisz się więc martwić, że za szkody spowodowane w Polsce będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Pamiętaj jednak, że jeśli w najbliższym czasie kończy Ci się ważność polisy, warto sprawdzić oferty różnych towarzystw. Każdy ubezpieczyciel preferuje inną grupę kierowców i być może zaproponuje Ci niższą cenę OC niż dotychczasowy zakład ubezpieczeń. Porównywarka OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl to najlepszy sposób na znalezienie najkorzystniejszej oferty ubezpieczeń komunikacyjnych.

 

Wakacje za granicą
Nieco inaczej wygląda sytuacja ubezpieczenia auta, jeśli wybierasz się za granicę. W obcym kraju, bez znajomości języka i zwyczajów, nawet drobna stłuczka może być bardzo stresującym doświadczeniem. W niektórych krajach możesz podróżować z polskim OC, w innych musisz mieć jego odpowiednik w postaci Zielonej Karty. Najbardziej przydatne za granicą mogą okazać się:

 

  • Zielona Karta - to potwierdzenie posiadania OC w Polsce. Obowiązuje w krajach takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. Większość towarzystw oferuje dokument bezpłatnie lub za drobną opłatą, jako dodatek do posiadanej polisy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe, wypłaca odszkodowanie w wysokości określonej limitami ustalonymi na mocy prawa w państwie, w którym doszło do zdarzenia lub do sumy gwarancyjnej określonej w umowie ubezpieczenia.

 

  • Autocasco - dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Może się okazać przydatne również w Polsce, np. w sytuacji, kiedy z własnej winy uszkodzisz swój samochód. Polisa AC gwarantuje także wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu. Każde towarzystwo samodzielnie określa zakres i wysokość składki ubezpieczenia AC. Jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszą ofertę, skorzystaj z kalkulatora autocasco - kalkulator-oc-ac.auto.pl.

 

  • Assistance za granicą - nawet jeśli posiadasz ubezpieczenie ASS, sprawdź, czy obowiązuje ono także poza terytorium Polski. Jeśli nie, zastanów się nad rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia. Odpowiednio dobrany pakiet assistance, może pomóc Ci w organizacji samochodu zastępczego, holowania, noclegu na czas naprawy auta, czy opieki tłumacza. Niektóre towarzystwa proponują assistance krótkoterminowy, który możesz wykupić tylko na czas trwania podróży.
 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć