Warszawa

10 + 1 zachwytów wydawniczych 2016

Koniec roku to zawsze czas podsumowań... czy odchodzący rok był dobry, czy raczej trudny? Co nas spotkało dobrego? Co nas zaskoczyło, a co zachwyciło?

Bez względu na to jak było - czy za oknem szalały burze czy dokuczał skwar - przesyłki z nowościami wydawniczymi zawsze budziły ożywienie w naszym biurze, za co serdecznie wydawcom dziękujemy. Było i tak, że pojawiały się dyskusje, a często zachwyty. Te największe nierzadko przeradzały się w chwilę zadumy... nad oczywistościami życia, o których tak łatwo zapomnieć.

 

Z okazji Nowego Roku, życzymy Wam wyjątkowych, poruszających i mądrych lektur. Niech sprawią, by 2017 był pięknym rokiem, pełnym zachwytów i wrażliwości. 


Zestawienie opracowała:

Agnieszka Karp-Szymańska

 

Kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły.
Spodobał Ci się ten tekst? Udostępnij go swoim znajomym!

 

 

1/11
1/11

1. Mus jabłkowy - Klaas Verplancke

 

Od Wydawcy:
Tata ma gładkie policzki, twarde mięśnie, a w kąpieli śpiewa jak mama. Jego ręce są ciepłe, a palce smakują musem jabłkowym. Ale czasem ręce taty robią się zimne i zaczynają ciskać błyskawice. Tata milknie, a w powietrzu zawisa burza. Na szczęście trwa to tylko chwilę, a potem... palce taty znów smakują musem jabłkowym.

 

Co nas zachwyca:
Świetnie zarysowany, prawdziwy obraz ojca, bez idealizowania. Zachwyca luzem gdy nie stroni od wygłupów i stawia na baczność naszą czujność, gdy zaciska pięści. Znakomicie uchwycona złożoność relacji dziecka z ojcem, który czasem grzmi, a czasem pachnie musem jabłkowym. Gdy grzmi szczerze wierzymy, że go nienawidzimy, by po chwili poczuć tęsknotę za zapachem jego dłoni.


To książka, które znakomicie tłumaczy potrzebę obecności ojca, nie idealnego, a prawdziwego. Autor mistrzowsko wchodzi w świat dziecięcych uczuć. Prawdziwych, silnych, złożonych...

 

Wydawnictwo Dwie Siostry

2/11
2/11

2. Wędrówka Nabu - Jarosław Mikołajewski
Oprawa graficzna - Joanna Rusinek

 

Od Wydawcy:
Nabu mieszka za morzem. W wiosce, w której co i raz płoną domy. Również jej dom rodzinny. Pewnego razu postanawia uciec. Chce znaleźć dom murowany, który się nie spali. A kiedy go znajdzie, zaprosi do niego rodziców i brata.

 

Idzie bardzo długo i nadzwyczaj dzielnie. Podczas wędrówki nabija sobie guza o mur, którego nie widać. Kaleczy się o niewidoczne druty kolczaste. Dowiaduje się, że do pięknego jeziora mogą wejść tylko ci, którzy mieszkają po drugiej stronie. Na brzegu morza próbuje wsiąść do łódki, której nie ma, więc musi przepłynąć je wpław...


Co nas zachwyca:
Odwaga podjęcia aktualnego tematu uchodźców, a jednocześnie absolutnie poetycka forma narracji zarówno tekstowej jak i wizualnej. Ta książka nie oszczędza:  zachwyca, wzbudza niepokój, łapie za serce, i stawia pytania... niewygodne, ale ważne: o to jak bardzo los drugiego człowieka jest zależny od naszych wyborów.

3/11
3/11

3. Słoń na księżycu - Mikołaj Pasiński
Ilustracje: Gosia Herba

 

Od Wydawcy:

W małym miasteczku mieszka słynna astronomka. Każdego wieczora obserwuje Księżyc – zna go jak własną kieszeń. Nawet przez sen potrafi wymienić wszystkie góry, kratery i oceany srebrnego globu. Pewnej nocy astronomka dokonuje zadziwiającego odkrycia. Czy to możliwe, by na Księżycu mieszkał słoń? Członkowie Towarzystwa Księżycowego nie chcą w to uwierzyć.


„Słoń na Księżycu” to bogato ilustrowana opowieść o pasji i determinacji w dążeniu do celu. Choć dedykowana jest młodszemu czytelnikowi, nawiązuje do całkiem poważnych wydarzeń: obecność słonia na Księżycu po raz pierwszy miał zaobserwować w XVII wieku sir Paul Neal – jeden z astronomów Towarzystwa Królewskiego. Już wtedy odkrycie wywołało niemałe zamieszanie i rozpaliło wyobraźnię literatów. Dzięki satyrze Samuela Butlera plotka dotarła aż do Francji – sam la Fontaine poświęcił jej bajkę „Un animal dans la Lune”. Prawie 350 lat później Gosia Herba i Mikołaj Pasiński powracają do księżycowej historii, tworząc na jej kanwie nową, pełną przygód opowieść.

 

Co nas zachwyca:

"Słoń na księżycu" to książka o determinacji. Owszem, choć nie tylko! To także książka otwartych umysłach, które pozwalają nam -  także w dorosłym życiu - spojrzeć na sprawy z zupełnie innej strony: bez wiedzy, bez doświadczeń, bez uprzedzeń.

 

To książka o tym, że czasami nie wszystkich na to stać, bo to trudne szalenie, by zaufać instynktowi i sercu. Łatwiej odwrócić się i wyjść... z niewygodnej sytuacji  - jak naukowcy z domu ośmieszonej astronomki. Łatwiej robić i oceniać tak jak reszta. Warto bowiem zauważyć, że astronomka była uznana... a potem ją wyśmiano. Gdzie podział się autorytet w chwili, gdy powinien zostać uszanowany. Jak łatwo tracimy zaufanie i uznanie innych. Czy to ważne? Na pewno.

Książka daje nam kalkę zachowań społecznych, która może okazać się bezcenna, gdy dziecko spotka się z podobną sytuacją w życiu nawet dorosłym, wiele lat później. Co zrobi? Być może zrobi mu się przykro, może się popłacze, może będzie miało ciężki okres, ale potem wstanie... i zrealizuje marzenia.

4/11
4/11

4. Robinson Crusoe - Ajubel
Opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe

 

Od Wydawcy:
Robinson Crusoe to bezdyskusyjny klasyk literatury młodzieżowej, a jednocześnie tekst literacki, który doczekał się niezliczonej liczby adaptacji, skrótów i parafraz. Niniejsza edycja jest jedną z najbardziej oryginalnych wersji tej opowieści. Dzieje rozbitka, który walczy o przetrwanie na bezludnej wyspie, zostały tu przedstawione wyłącznie obrazem. Sam autor, Ajubel, stworzył tę monumentalną historię graficzną (składającą się z 77 zapierających dech w piersiach całostronicowych ilustracji) po opuszczeniu własnej wyspy – Kuby.

„Przemiana tekstu w obrazy to zawsze wielkie wyzwanie. Tym bardziej, jeśli tekst opowiada jedną z najsłynniejszych historii literatury światowej. Jedyne sensowne narzędzia, pozwalające na takie przeniesienie, to synteza, sugestia i skojarzenia – i Ajubel na nich właśnie się opiera, przedkładając nam swoją subtelną wersję Robinsona Crusoe, i (pomijając kwestię urody graficznej) daje nam możliwość odczytania esencjonalnego sensu tej powieści: kwestia ceny za marzenia, trudów samotności, pragnienia powrotu – to tematy tak stare jak stara jest literatura.”
Z posłowia Leonarda Padury


To książka obraz a właściwie 77 obrazów, oddamy głos naszego zachwytu Pani Iwonie Chmielewskiej, która o książce pisze tak:
„Dzieje najsłynniejszego rozbitka świata inspirowane dziełem Daniela Defoe w wykonaniu Ajubela mają rzadko spotykaną skalę energetyczności obrazu, działają na odbiorcę swoistym połączeniem egzotyki i melancholijnego piękna. To dzieło zarówno dla młodszych jak i dorosłych odbiorców. Ten ostatni ma w Polsce małą szansę konfrontowania się z obrazem w książce o tak całościowo dopracowanej koncepcji. […] Książka jest pięknie zaprojektowana, edytorsko doskonała. Można ją smakować i odkrywać jak nieznaną wyspę.”

5/11
5/11

5. Teatr niewidzialnych dzieci - Marcin Szczygielski


Od wydawcy:
Autor umieszcza akcję swojej książki w peerelowskim "bidulu", jak nazywane bywają Domy Dziecka. Jego bohater to wrażliwy dziesięciolatek, który dobrze opanował sztukę mimikry, co jest warunkiem przetrwania w bezpiecznej instytucji opiekuńczej. Póki w otoczeniu Michała jest jedna choćby osoba godna zaufania i jeden przyjaciel - życie wydaje się znośne. Ale kiedy i tego zabraknie - następuje nieuchronny kryzys. Uratowany z opresji chłopiec ląduje w szczególnym domu dla dzieci z trudną przeszłością. Wraz z nim do grona podopiecznych dołącza czternastolatka - krnąbrna, bystra, egocentryczna... i zwariowana na punkcie aktorstwa. Pod jej dyktando powstaje Teatr Niewidzialnych Dzieci - aktorska trupa skrzyknięta na potrzeby jednego, grudniowego spektaklu. Jest rok 1981, wokół sceneria Polski posierpniowej, razem z jej atrybutami: kolejkami, kartkami, saturatorem i trabantem...

 

Co nas zachwyca:

Ta książka jest złożona jak rosyjska babuszka. Możemy z niej zdejmować kolejne warstwy i delektować się mistrzowską narracją autora, który staje się przewodnikiem po realiach PRLowskiego domu dziecka, po meandrach relacji między dziećmi i (nie)codziennego życia, by chwilę potem w usta głównego bohatera wkładać egzystencjalne rozważenia: co sprawia że ktoś staje się dla nas tak bardzo ważny? Nobla za te fragmenty Panie Szczygielski. Kto z nas nie ma problemu z odpowiedzą na to pytanie.

6/11
6/11

6. Rok szczura -  Clare Furniss

 

Od wydawcy:

Pearl ma piętnaście lat i jej świat właśnie się zawalił. Urodziła jej się siostra – a mama umarła. Siostra wygląda jak mały szczur. Różowa, piszcząca, pomarszczona. Jak pokochać takie coś?
A mama? Szybko się okazuje, że wprawdzie umarła, ale wcale nie odeszła. Pojawia się już na swoim pogrzebie…

 

Rok Szczura to pełna gorzkiego humoru i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem – a także o dojrzewaniu do wrażliwości na uczucia innych.

 

Co nas zachwyca:

Narracja, od której nie sposób się oderwać, bo zasysa od pierwszej strony. Zachwyca nas także temat, który w takiej formie chyba nie był podejmowany. Nie da się bardziej skomplikować: mamy nastolatkę, śmierć najbliższej osoby - mamy; mamy ojczyma, który był jak tata do momentu... w którym "przez niego" zmarła mama... mamę która pomaga, choć już jej nie ma... miłość siostrzaną, o którą tak strasznie trudno. Nie ma bardziej skomplikowanej książki o relacjach w rodzinie, o przeciwnościach losu, które przychodzą nieproszone, niosąc w gratisie masę emocji, zmieniających nas czy tego chcemy czy nie. Jacy będziemy "my zmienieni"? Silniejsi czy złamani? Pomogą nam w życiu czy staną się niewidzialnym murem między nami a światem?

7/11
7/11

7. Rzeka czasu - Peter Goes


Od wydawcy:
Ta książka to niesamowita podróż w czasie – od Wielkiego Wybuchu aż do epoki smartfonów. Zobaczysz tu dinozaury i mamuty, wikingów i Azteków, sterowce i statki kosmiczne. Odwiedzisz starożytny Egipt i średniowieczną Europę, Dziki Zachód i Daleki Wschód. Spotkasz artystów, filozofów i wielkich przywódców. Poznasz wydarzenia, odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat. I zobaczysz, jak wszystko to łączy się w wielką rzekę czasu: spektakularną opowieść o historii, która porwie każdego, bez względu na wiek.


Co nas zachwyca:

Forma! O ile człowiek byłby mądrzejszy, gdyby za jego czasów były TAKIE publikacje.

8/11
8/11

8. O! Kapelusz!- Jon Klassen


Od Wydawcy:

Dwa żółwie znalazły kapelusz.
Obu jest w nim do twarzy.
Ale żółwie są dwa.
A kapelusz tylko jeden.

Autor książki Gdzie jest moja czapeczka? powraca z nową, równie błyskotliwą historią o zwierzętach, nakryciu głowy i pokusach, którym trudno się oprzeć.

Znajdziecie w niej wszystko to, dzięki czemu Jon Klassen jest dziś jednym z najgłośniejszych i najoryginalniejszych ilustratorów młodego pokolenia: filmową wyobraźnię, zwierzęcych bohaterów o komicznie wymownych spojrzeniach, mistrzowską oszczędność środków wyrazu, nieprzewidywalne zakończenie oraz nieodparty humor, przy którym nawet żółw by się uśmiał. Komicznie lapidarna bajka zwierzęca o przyjaźni wystawionej na próbę.

 

Co nas zachwyca:

Temat! Żywimy szczere przekonanie, że ta książka powinna być na liście obowiązkowej, w każdym domu, w każdym przedszkolu, i każdej szkole. O bibliotece nie wspominając. Dlaczego? Pokażcie mi proszę jedną osobę, która nie miała problemu z rezygnacją z czegoś, na czym jej bardzo zależy na rzecz relacji z drugim człowiekiem... Moje dobro czy jego? Na rzecz przyjaźni wbrew pozorom wcale łatwiej nie robi się ustępstw, bo przecież przyjaciel... nam wybaczy, zrozumie, zna nas lepiej niż ktokolwiek. Nauczmy dzieci, że ludzie są ważniejsi niż rzeczy, zaszczyty, przywileje... będziemy mieć lepszy świat.

9/11
9/11

9. Obie  - Justyna Bargielska, Iwona Chmielewska

 

Od wydawcy:

"Obie" to książka powstała w wyniku spotkania dwóch znakomitych i wyjątkowych autorek – poetki Justyny Bargielskiej i twórczyni książek obrazowych Iwony Chmielewskiej. To niezwykła opowieść o różnych obliczach macierzyństwa, często przemilczanych i pomijanych. Opowieść o szczęściu i lękach bycia matką, kalejdoskopie emocji, o tajemnicy „dawania życia”, rozstawaniu się z dzieckiem, o uśmiechu przez łzy. To książka pełna symboli, która nie tylko prowokuje do zadawania wielu pytań, ale także pozwala za każdym razem odnajdywać w niej nowe znaczenia.


Co nas zachwyca:

Wszystko! Od formy po mądrość zawartą w kilkudziesięciu zaledwie linijkach tekstu, mądrość zawartą w obrazie, mądrość zawartą pomiędzy pierwszym a drugim, drugim a pierwszym.


Czy ta książka głęboko poetycka, głęboko symboliczna, złożona, trudna i niezwykła i piękna zarazem jest dla dzieci? Tak, jeśli chcemy, by zrozumiały jak poetyckim, złożonym, trudnym, niezwykłym i pięknym zjawiskiem jest miłość matki do córki.

10/11
10/11

10. Co kryje las? - Aina Bestard

 

Od wydawcy:

Proste, oszczędne ilustracje odkrywają swe tajemnice i bogactwo po użyciu kolorowych filtrów - trzech, "magicznych" szkieł powiększających. Obrazki zamieniają się w żywą, barwną opowieść o życiu lasu i jego mieszkańców.
Książka nie tylko bawi swoją "magiczną" formą, ale też tłumaczy podstawowe zjawiska przyrodnicze: deszcz, suszę, zależności między poszczególnym częściami ekosystemu.
 

Co nas zachwyca:

Forma, cała od kwadratowej dużej okładki po piękne ilustracje 3D, które są zaproszeniem do ekscytującej przygody z pogranicza zabawy, która z czasem może przerodzić się w przygodę czytelniczą.

11/11
11/11

11. Pomelo Podróżuje - Ramona Bădescu
ilustracje  Benjamin Chaud

 

Od wydawcy:
Pomelo, filozofujący słoń mieszkający pod dmuchawcem, wyrusza w podróż, wiedziony tęsknotą za Nieznanym.
Ta książka, której celem jest Nieznane, poprowadzi nas również przez kuchnię, toń czajnika, szczyt babki, dywan, czubek skarpetki, skrzynkę jabłek i Kartofelocję.

Zabawny i mądry komentarz do życia (nie tylko słoni!) – dla dzieci i dorosłych. Świetne ilustracje Benjamina Chauda, którego znamy również z książek o Bincie, Lalo, Babo oraz Uno i Matim.

 

Co nas zachwyca:

Pomelo! Zawsze! Ale konkretnie... niewielka książeczka, niewielki słoń (co mieści się pod dmuchawcem) a ogromna błyskotliwość. Na spotkaniu w Krakowie autor powiedział, że czuje się jak gdyby był w obcej krainie, gdzie wszyscy mówią dziwnym językiem i dziwnie się zachowują... i narysował coś co przypominało ziemniaka.  Hmm.... W tej książeczce jest całe opowiadanie z tymi właśnie ziemniakami w roli głównej. Warto spojrzeć czasami na siebie z dystansem i zastanowić się jak widzą nas inni :)

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć