Warszawa

Fotografia dziecięca - jak przygotować dziecko na sesję?

Fotografia dziecięca - jak przygotować dziecko na sesję?

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się fotografowanie dzieci. Nie robimy już tego tylko w ważnych momentach ich życia, takich jak chrzest, komunia czy pójście do szkoły. Rodzice coraz częściej decydują się po prostu na sesje zdjęciowe, które utrwalą wizerunek dziecka w różnym wieku, tak zwyczajnie na dalszą pamiątkę, zarówno dla samych rodziców, jak i dla malucha. Wciąż rosnące zainteresowanie profesjonalną fotografią dziecięcą sprawia, że wielu fotografów specjalizuje się wyłącznie w tej dziedzinie. Jeżeli sam łączysz swoją przyszłość z robieniem zdjęć i zaczynasz swoją współpracę z dziećmi (lub zamierzasz to zrobić w najbliższym czasie), to kilka wskazówek odnośnie pracy z nimi zawartych w tym artykule na Ci pewno się przyda.

 

Zadbaj o komfort dziecka

Nie zrobisz dobrych zdjęć, jeśli dziecko nie będzie się dobrze czuło w Twojej obecności. Musisz więc zadbać o jego komfort. Noworodki śpiące w koszyku czy otulone puszystym materiałem to kwintesencja słodyczy, którą czasem bardzo ciężko wydobyć. Sesję noworodkową najlepiej przeprowadzić do trzeciego tygodnia życia dziecka - wtedy jeszcze większość czasu przesypia i jest szansa, że zrobimy dobre ujęcie. Ale sam wiek dziecka jeszcze nie gwarantuje sukcesu - jako fotograf musisz zadbać jeszcze o kilka rzeczy. Przede wszystkim w fotografowanym pomieszczeniu musi być ciepło - temperatura odpowiednia do robienia takich zdjęć to około 23 stopni Celsjusza. Musisz również zadbać o swoje ręce - jeśli często masz zimne dłonie, to wymocz je wcześniej w ciepłej wodzie bądź miej przy sobie ogrzewacze do rąk, bo małe dzieci nie lubią zimnego dotyku.

 

Nieco starsze dzieci wyglądają nienaturalnie podczas pozowania. Dobrze jest więc obserwować „modela”, zagadywać na tematy, które powinny go interesować – wtedy jego poza będzie dużo bardziej naturalna. Fotografia dziecięca potrzebuje czasu - nie spiesz się więc. Dobrym sposobem jest robienie zdjęć podczas zabawy kilkorga dzieci - zapominają one wtedy o aparacie i są pochłonięte inną czynnością, a wówczas nietrudno na przykład o szczery uśmiech.  Niektóre pociechy zaś dobrze czują się wyłącznie w obecności rodziców – wtedy to ich można zaprosić do sesji.

 

Pamiętaj aby gadżety i materiały potrzebne do sesji były wykonane z naturalnych i miłych w dotyku materiałów. Istotne jest też to, co maluch ma na sobie. Elena Shumilova (jedna z najbardziej znanych fotografek dziecięcych na świecie) twierdzi, że współczesne ubrania dla dzieci odwracają uwagę od nich samych. Wydobycie urody dziecka jest najprostsze wtedy, kiedy ma ono na sobie pastelowe i naturalne kolory.

 

Fotografia dziecięca - co jeszcze warto wiedzieć?
Podobnie jak w wychowaniu dziecka, tak i w fotografowaniu niezwykle ważną kwestią jest mówienie, wytłumaczenie dziecku tej niecodziennej sytuacji i  jednoczesne robienie zdjęć. Wychodzą one najlepiej wtedy, gdy znajdujemy się na wysokości malucha - czyli musimy przykucnąć, usiąść czy nawet położyć się. Fotografowanie dzieci wymaga też od nas ruchu - czasami trzeba będzie się za nimi nieźle nabiegać.

 

Przemyślmy miejsce sesji - o ile noworodkowi lepiej będzie w ciepłym studio, to większe dzieci swobodniej będą się czuły na łonie natury bądź we własnym pokoiku. Najlepiej porozmawiajmy wcześniej z rodzicami o usposobieniu dziecka i jego pasjach - wtedy szybciej złapiemy z nim kontakt.  Za opcją zdjęć w plenerze przemawia też światło - dzieci o wiele lepiej wychodzą na zdjęciach w naturalnym świetle. Pamiętaj też, że im mniej sprzętu, tym lepiej. Duża ilość fotograficznego ekwipunku może sprawić, że dziecko będzie przestraszone. Dobierzmy więc wcześniej obiektywy, tak aby nie musieć ich zmieniać przy maluchu.

 

Fotografia dziecięca wymaga dużo ćwiczeń oraz poświęcenia wiele uwagi maluchowi. Tu mamy do czynienia z niezwykłymi modelami, którzy potrafią pokazać kilkanaście rodzajów emocji zupełnie naturalnie i podświadomie – oczywiście pod warunkiem, że ich odpowiednio do tego nakłonimy. Powyższe rady to oczywiście tylko ułamek tego, co warto wiedzieć o fotografii dziecięcej. Jeśli jesteś spragniony większej dawki wiedzy, rozważ udział w profesjonalnym szkoleniu. Jednym z ciekawszych jest niewątpliwie Akademia Nikona, o której więcej przeczytasz tutaj: https://www.akademianikona.pl/masterclass/139/fotografia-dziecieca-i-noworodkowa-dla-profesjonalnych-fotografow/.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć