Warszawa

28 sierpnia. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia. Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Komiks jest bardzo popularną i atrakcyjną formą literacką. Stanowi niezwykle atrakcyjny i poczytny gatunek sztuki. Komiks: obraz i słowo opowiadają historię. Historia tego gatunku sięga XIX wieku, komiks ewoluował, zmieniał się, twórcy szukali własnego stylu, tworzyli fantastyczne postacie, które od momentu zaistnienia na kartach komiksu stały się kultowymi bohaterami dla kolejnych pokoleń.


Lata 30-ste XX wieku, to istny boom komiksowy: przyniósł takie postacie, jak Batman, Superman, Myszka Miki czy Kaczor Donald.

30 lat później powstaje we Francji Asterix i Obelix, a w Polsce swoje dzieła tworzy Papcio Chmiel. Jego Tytus Romek i A'tomek do dziś mają wiernych fanów. Ten komiks łączy pokolenia. Innym znanym twórcą jest Grzegorz Rosiński. Wierni miłośnicy Thorgala z niecierpliwością czekają na kolejne odcinki tej sagi.

 

Polskie komiksowe HITY dla dzieci: większość z nich nic a nic się nie zestarzała, choć niektóre powstały...ponad 50 lat temu! Nie sposób wypisać całej komiksowej bibliografii, warto natomiast wyróżnić wybrane pozycje.

Tytus de ZOO: autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego vel Papcia Chmiela. Historie, które bawią, uczą, inspirują. Od lat sześćdziesiątych nakładem Wydawnictwa Harcerskiego komiksy zaczęły ukazywać się w formie książkowej. Tytus za pomocą Romka i A'tomka początkowo stał się harcerzem, potem przechodził liczne metamorfozy, za każdym razem stając się top bohaterem swoich czasów.

 


Kajko i Kokosz: w oryginalnej wersji Janusza Christy bohaterowie nazywają się Kajtek i Koko. Wizerunek średniowiecznych wojów, pod jakim znani są szerokiemu gronu czytelników, otrzymali nieco później. Niektórzy uważają, że Kajko i Kokosz oraz słynny Asterix i Obelix mają ze sobą wiele wspólnego...

 

Gapiszon, to wieloletni projekt Mistrza Butenki. Charakterystyczna czapeczka w paski, szeroki uśmiech i nietuzinkowe przygody. Przygody tego sympatycznego bohatera ukazywały się w magazynie „Miś” przez dziesiątki lat, zanim doczekały się osobnego wydania.

 

Komiksy edukacyjne Tomasza Samojlika, W formie komiksowej autor popularyzuje wiedzę o przyrodzie i jej historii. Bohaterami jego komiksów są żubr i ryjówka, czyli największy i najmniejszy ssak w Polsce. "Ostatni żubr" czy "Saga o ryjówce". Warto przeczytać!

 

Czytajmy komiksy nie tylko w tym wyjątkowym dniu! To ciekawa i inspirująca literatura:)
opracowała: Agnieszka Bińczycka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć