Warszawa

Potrzeby żywieniowe dziecka. Niewłaściwa dieta i jej wpływ na rozwój

Potrzeby żywieniowe dziecka. Niewłaściwa dieta i jej wpływ na rozwój

Dieta dziecka powinna być bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Dziecko, które ukończyło 2 rok życia w zasadzie posiłki spożywa już razem z rodzicami. Istotne jest to, aby jadłospis zawierał produkty pełnowartościowe oraz wysokiej jakości, gdyż złe nawyki żywieniowe wyniesione z domu mają wpływ na całe późniejsze życie.

 

 

Błędy żywieniowe popełniane przez rodziców

Rolą rodziców jest zadbanie o to, aby jadłospis dziecka zawierał wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. W diecie dziecka musi znaleźć się miejsce na białko, witaminy, minerały, tłuszcze nienasycone. Nie wolno dopuścić do niedoboru składników odżywczych, jednak nadmiar również nie jest zalecany. Zgodnie z zaleceniami lekarzy pediatrów dziecko powinno spożywać 5-6 posiłków dziennie. Nadgorliwość również nie jest wskazana, a jak się okazuje duża liczba dzieci otrzymuje od 8 do 10 posiłków dziennie przyjmując więcej białka niż to konieczne. W diecie dzieci zawarte jest zbyt dużo soli i cukru. Dobrze, że dziecko uczy się jeść posiłki z rodzicami, jednak należy pamiętać, że dieta powinna być lekkostrawna. Posiłek można dosolić na talerzu, gdyż mocno przyprawione produkty nie są wskazane dla dzieci. Przy tworzeniu jadłospisu dla dziecka należy pamiętać o odpowiedniej ilości ryb oraz nabiału, gdyż produkty bogate w wapń oraz witaminę D odpowiadają za rozwój mózgu oraz kości. Często u dzieci występują niedobory tych witamin, co wynika z niewłaściwej diety. Zdecydowana większość dzieci spożywa zbyt dużo słodyczy oraz tłuszczy nasyconych co prowadzi do nadwagi i otyłości. Podawanie słodyczy, kolorowych napoi oraz chipsów wpisało się tak bardzo w jadłospis dzieci, że często nie potrafią bez tego żyć, a wprowadzenie ograniczeń przez rodziców traktowane jest przez nie jako kara. Specjaliści od żywienia podkreślają, że pierwsze lata życia dziecka są najważniejsze dla jego prawidłowego rozwoju i konieczne jest poświęcenie więcej uwagi biochemii odżywiania.

 

Właściwa dieta – dlaczego tak ważna?

Mózg rozwija się najintensywniej przez pierwsze lata życia, dlatego tak istotna jest odpowiednia dieta. Liczne badania potwierdzają, że nadpobudliwość psychoruchowa, zmęczenie, słaba koncentracja, zaburzenia snu oraz zaburzenia emocjonalne mogą mieć znaczące podłoże w sposobie odżywiania. Wiele współczesnych problemów z zachowaniem u dzieci wynika między innymi ze sposobu odżywiania. Badania wykazały, że sztuczne barwniki zawarte w produktach żywieniowych takie jak E102, E104, E110, E124, E129, E122,E211 oraz benzoesan sodu podnoszą aktywność u dzieci zarówno w wieku przedszkolnym, jak i szkolnym. Syntetyczne barwniki mogą nasilić nadpobudliwość, impulsywność oraz brak koncentracji. Niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego są nienasycone kwasy tłuszczowe  omega 3 oraz omega 6. Właściwa ilość żelaza, magnezu oraz cynku pomaga niwelować zaburzenia snu. Niedobór żelaza powoduje ospałość, osłabienie oraz problemy z koncentracją, dlatego tak istotne jest wzbogacenie diety o wołowinę, jajka, orzechy, warzywa liściaste oraz fasolę, a także produkty bogate w witaminę C, która poprawia absorpcję żelaza. Niewłaściwa ilość przyjmowanych płynów może powodować spadek energii, osłabienie oraz senność, dlatego należy zrezygnować z kolorowych napoi gazowanych na rzecz wody mineralnej. Spożywanie słodyczy powoduje gwałtowny skok poziomu cukru, a następnie jego gwałtowny spadek. Wahania te prowadzą do uczucia zmęczenia w ciągu dnia. Poza tym nadmiar słodyczy może doprowadzić do cukrzycy, otyłości oraz sprzyjać rozwojowi próchnicy.

 

Właściwa dieta

Niezależnie od wieku menu dziecka powinno uwzględniać około 5 porcji produktów zbożowych, tyle samo porcji warzyw i owoców, 3-4 porcje produktów mlecznych oraz 2 porcje ryb oraz jaj. Warto zwrócić uwagę na to, aby posiłki były podawane regularnie. Należy unikać podawania przekąsek w ciągu dnia, szczególnie w postaci słodyczy. Należy ograniczać tłuszcz zwierzęcy, a także przyprawy takie jak sól oraz cukier. Przedszkolak powinien wypijać około 1 litra wody dziennie natomiast dziecko w wieku szkolnym powinno przyjmować około 2 litrów płynów. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię, to dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują około 1400 kcal na dobę, natomiast dzieci w wieku szkolnym około 2000kcal w zależności od aktywności fizycznej.

Prawidłowo ukształtowane nawyki żywieniowe wpływają na wybór podejmowany w dorosłości, dlatego tak ważne jest, aby wykorzystać ciekawość dzieci do próbowania różnych potraw i zachęcać do jedzenia tego, co zdrowe. Dzieci biorą przykład z dorosłych, dlatego ważne jest, aby cała rodzina zwracała uwagę na to, co znajduje się na talerzach. Świadomość dorosłych o tym, co należy z diety dziecka wykluczyć jest pierwszym krokiem do stworzenia właściwego jadłospisu zapewniającego prawidłowy rozwój naszych pociech. O zaburzeniach snu, permanentnym zmęczeniu oraz niedoborach witamin przeczytasz tutaj:

http://www.vigorup.pl/czym-jest-zmeczenie.html .

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć