Warszawa

Stop porannym rewolucjom

Stop porannym rewolucjom

Problem ze wstawaniem, kłótnia o to w co się ubrać, brak apetytu, chęć zabawy przed samym wyjściem do przedszkola… Czy tak musi wyglądać każdy poranek? Oczywiście, że nie! Warto poznać kilka metod, które na pewno pomogą w poskromieniu porannych humorków.


Są dzieci, które zaliczają się do tak zwanych „skowronków” i nie mają najmniejszego problemu ze wstawaniem, ale są też „sowy”, którym poranna pobudka sprawia o wiele więcej trudności. Problemy ze wstawaniem wiążą się przede wszystkim ze zbyt krótkim snem, na który dzieci mają o wiele większe zapotrzebowanie niż dorośli. Optymalny czas snu u dzieci to około 11 godzin na dobę. Jeśli dotychczas maluch chodził spać zbyt późno, wystarczy, że codziennie będzie zasypiał o kwadrans wcześniej, aż do momentu, w którym czas jego snu będzie odpowiedni do jego potrzeb. Warto pamiętać, że wyspane dziecko to pierwszy duży krok do spokojnych poranków.


Kolejnym porannym problemem jest to, że dziecko nie chce ubrać się w rzeczy przygotowane przez rodzica – nic dziwnego, dzieci to mali indywidualiści. Aby uniknąć konfliktów związanych z ubieraniem się, najlepiej jest przygotować ubranie razem z dzieckiem wieczorem poprzedniego dnia. Ważne jest, aby maluch miał w tym swój udział, ponieważ tym sposobem potwierdza się to, że jego zdanie też jest istotne. Oczywiście nasze pociechy mają bardzo bujną wyobraźnię i ich propozycje wydają się być dla nas czasami absurdalne, ale w takich sytuacjach najlepiej jest spokojnie wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie jest to najlepszy pomysł lub pójść na mały kompromis. Warto jest też pytać, dlaczego dziecko dokonało takiego, a nie innego wyboru. Rodzic również powinien argumentować swoje propozycje. Pamiętajmy, że spokojną rozmową jest dużo łatwiej coś wynegocjować niż kłótnią.


Śniadanie to niewątpliwie najważniejszy posiłek, który daje siłę i energię na cały dzień. Ale co zrobić, kiedy mamy w domu porannego niejadka? Przede wszystkim tutaj kreatywnością muszą wykazać się rodzice. Dziecko na pewno z wielką chęcią zje posiłek, który dla niego będzie atrakcyjnie wyglądał. Tutaj świetnie sprawdzi się wiele kolorów na talerzu w postaci warzyw, np. w jajecznicy. Dobrym pomysłem są także kanapki w rożnych kształtach oraz wszystko inne podane w ciekawszej wersji niż dotychczas. Mali konsumenci szybko się nudzą, więc należy przygotowywać codziennie coś innego, aby każde śniadanie było dla nich zaskoczeniem.

 

 

Warto pamiętać też, że żołądek dziecka jest w stanie przyjąć o wiele mniej pokarmu niż żołądek dorosłego, więc nie należy „wpychać” w dziecko śniadania na siłę – jeśli uzna, że jest już najedzone, zapewne tak jest. Telewizja nie jest dobrym rozwiązaniem przy śniadaniu. O wiele lepszy i zdrowszy dla dziecka okaże się być wspólny posiłek z rodziną w miłej atmosferze – taka poranna uczta będzie dobrym początkiem dnia nie tylko dla dziecka, ale i dla całej rodziny.


Zegar tyka, czasu do wyjścia coraz mniej, a dziecko zaczyna się bawić zabawkami i nie chce przerwać? W tej sytuacji najlepiej jest posprzątać zabawki poprzedniego dnia, by nie rozpraszały malucha. Warto wstać wcześniej i od razu zorganizować czas tak, by dziecko nie zajęło się zabawą. Dobrym sposobem jest sporządzenie tabeli, w której zawarty jest każdy etap porannego rytuału. Za każdą wykonaną czynność przyznany zostanie dziecku punkt. Na koniec zsumujcie punkty z całego dnia, czy też tygodnia, i ustalcie razem symboliczną nagrodę za dzielne zbieranie się do przedszkola. To na pewno zachęci dziecko do współpracy i zaoszczędzi niepotrzebnych konfliktów.


Trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i należy podchodzić do niego indywidualnie. Jednak stopniowe wprowadzanie powyższych zasad na pewno sprawi, że poranki będą  czasem wspólnie spędzonym w przyjemnej atmosferze.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć