Warszawa

Czy naprawdę rodzi się coraz więcej bliźniaków?

Czy naprawdę rodzi się coraz więcej bliźniaków?

Coraz częściej słyszy się od znajomych, przyjaciół czy rodziny, że ktoś z nich ma bliźniaki. Widzimy także większą liczbę mam przechadzających się z podwójnymi wózkami. Czy rzeczywiście rodzi się coraz więcej bliźniaków? Okazuje się, że tak.

 

W Polsce od 1987 roku wskaźnik ciąż bliźniaczych wzrósł aż o 75 procent. Jednak więcej bliźniaków rodzi się nie tylko w naszym kraju. Ostatnie badania donoszą, że w wielu rozwiniętych krajach przychodzi na świat blisko dwa razy więcej bliźniaków niż do tej pory – a w niektórych przypadkach liczba ta jest nawet większa. Jakie są tego przyczyny?

 

Ważnym czynnikiem jest wiek. Kobiety coraz częściej decydują się na dziecko w późniejszym okresie życia. Im kobieta jest starsza, tym wzrasta prawdopodobieństwo, że jej jajniki wyprodukują więcej niż jedno jajeczko w cyklu menstruacyjnym, co skutkuje właśnie ciążą bliźniaczą.

 

Prawdopodobieństwo, że kobiety mające 30 lat i starsze będą miały bliźniaki jest dość wysokie. Największą szansę mają na to jednak kobiety w wieku od 35 do 39 lat. Warto zauważyć, iż ich wiek ma znaczenie tylko przy narodzinach bliźniaków dwujajowych, co następuje, gdy dwie komórki jajowe są zapłodnione w tym samym czasie. Podczas ciąży dzieci rozwijają się w osobnych workach owodniowych i mają oddzielne łożyska. Nie są identyczne, mogą mieć też różną płeć.

 

Wpływ na wzrost narodzin bliźniaków mają także zabiegi wspomagające zajście w ciążę, zwłaszcza zapłodnienie in vitro. Liczba wszczepianych zarodków podczas zapłodnienia pozaustrojowego ma bezpośredni związek z ciążą mnogą. Wszczepienie jednego bądź dwóch zarodków zwiększa szansę na to, że przynajmniej jeden z nich będzie się rozwijać, ale równocześnie podwyższa prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków.

 

Okazuje się, że również regulacja hormonalna jest jednym z czynników, który zwiększa możliwość wystąpienia ciąży bliźniaczej. Pierwszy miesiąc po odstawieniu antykoncepcji jest wówczas najistotniejszy. Także dieta kobiet ma wpływ na zwiększenie się liczby bliźniaków, gdyż pokarmy, które spożywamy na co dzień, są naszpikowane hormonami.

 

Narodziny bliźniaków, choć są podwójnym szczęściem dla rodziców, mogą wiązać się z pewnymi komplikacjami. Częsta jest niska waga urodzeniowa, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia u dzieci poważnych problemów zdrowotnych.

 

Zwiększa się ryzyko wczesnego porodu, a także wystąpienia cukrzycy ciążowej czy depresji poporodowej u matek. Z tego powodu kobiety, które spodziewają się bliźniaków, powinny systematycznie poddawać się kontroli lekarskiej i dbać o siebie.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć